Rabbitin vuotovirta

AssettoCorsa

Auto on Skoda Rabbit 2016. Akku kuoli kuten viime talvena, tosin tuolloin oli ilmeisesti syynä radio joka kulutti virtaa jostain syystä. Noh, radio vaihdettiin tuolloin uuteen (LIDL-laatua) mutta nyt taas sama homma, tosin aiheuttajasta ei ole tietoa.

Kytkin yleismittarin miinusnavan ja rungon väliin ja se näytti noin 200mA kun auto oli "kiinni". Akkua vaihtavassa paikassa sanoivat että vuotovirta olisi ollu noin 100mA, tosin tuota lukemaa en saanut millään näkymään. Aloin nykimään sulakkeita irti yks kerrallaan ja jossain vaiheessa tuo virta vähän pieneni, muttei koskaan kokonaan kadonnut. En tiedä miksi en käyttänyt irti niitä kahta "isointa" sulaketta siellä reunassa. Joku aivopieru tjsp. Noh, vuotoa oli siltikin.

Autoa säilytetään nyt akun kenkä irti, ettei se turhaan siellä vuoda menemään. Ideoita saa heittää, tosin huoltoaika on jo varattu, mutta silti.

18

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • K.y.l.l.ä.s.t.y.n.y.t

      Akun kenkä on irti ja Roopen hansikas on naulassa. Tupu Hupu ja Lupu ovat ostamassa Mummo Ankalle uutta hattua. Oliko aloittajalla vielä jotain muuta yhtä typerää?

      PS. jos on vuotoa niin käytä vaippaa jalkojen välissä. Sama pätee aivoperuihin, kierrä vaippa pääsi ympärille niin ei vuoda.

    • HaHaaa

      Sitä saa mitä tilaa, ruman auton ominaisuuksilla...

    • Konela1

      Tuo on tyypillistä muillekin skodille kuin rabbiteille. Niissä skodissa, joissa on venäläinen alkuperäis akku (eikä saksalainen varta, joka on joissain vanhemmissa), pitää automyyjän vinkin mukaan kerran kuussa päästää akku aivan tyhjiin akkulaturin tyhjennystoiminnolla kytkemällä piuhat kiinni, ja käynnistämällä tyhjennystoiminto. Sen jälkeen akku täytyy ladata aivan täyteen. Vanhentuneesta akkutekniikasta johtuen (nikkeli-kadmium, jota käytettiin ladoissa 70- ja 80-luvuilla), näiden akkujen ainoa hoito- ja ylläpitokeino on tämä edellä kuvattu.

    • ongelma_ratkaistu

      HYVIN MEENEE ITSE KIRJOITTAA ALOITUKSEN JA ITSE VASTAILEE SILLOIN ON AINA OIKEASSA

    • hoh_hoijaa

      Ei tuu piruakaan. Tyyppi on vuoden vanhempi kuin jokunen päivä taaksepäin ja vielä noin lapsellinen. Eikö se aikuistu?

      • Typeryyden_edessä

        Se on lapsi. Ikää 13-16v.


      • skodailija_vm_1987

        Eikö puhe asiatasolla maita? Kai täällä lapsetkin saa kommentoida, vai onko sinulla jotain lapsia vastaan? Miksi mollaat muita keskustelijoita?

        Takaisin asiaan, itse varmistin skodan myyjäliikkeestä, että noiden venäläisten akkujen kohdalla kannattaa tehdä noin kuin nimimerkki Konela1 osuvasti kuvasi. Jos skodan huoltopäällikkö antaa saman vinkin minulle, kyllä se varmasti totta on.


      • äsdödlsdjkflghäghåfähöf
        skodailija_vm_1987 kirjoitti:

        Eikö puhe asiatasolla maita? Kai täällä lapsetkin saa kommentoida, vai onko sinulla jotain lapsia vastaan? Miksi mollaat muita keskustelijoita?

        Takaisin asiaan, itse varmistin skodan myyjäliikkeestä, että noiden venäläisten akkujen kohdalla kannattaa tehdä noin kuin nimimerkki Konela1 osuvasti kuvasi. Jos skodan huoltopäällikkö antaa saman vinkin minulle, kyllä se varmasti totta on.

        Kukaan ei usko sinun juttujasi. Paitsi tietysti sinä itse.


    • mersuko

      Keksuslukitus yksikkö siellä hukkaa virtaa,

    • entinenVAGOmistaja

      Mulla oli joskus skooda. Söi akun vuodessa. Syy oli siinä että ovet ei olleet lukittuna. Mikäli auton ovet, ei vienyt virtaa.

    • porkkanapupu

      Auto on VW rabbit?

      • öljytikkuirtosi

        Skoda rabbit. Se on se pomppiva hötkytin. Välillä olen katsonut että taaviakin pompottelee samoin kun faabi ja jeti jenkahölskytin.
        Näissähän on ollut sitä vikaa, että kansipultit pompsii irti samassa pompottelussa.


    • Kannattaa hommata rabbittiin lisä virtalähde ongelma on vaan se mihin sen saa mahtumaan ahtaassa itäblokin konetilassa.

    • hoh_hoijaa

      Ei perha, ei tuo tyyppi aikuistu, vaikka on vuoden vanhempi kuin viikko taaksepäin. Ei, ei tuu mitään.

    • onsiinä.kestämistä

      Moottorien hajoomiset, vesivuodot, kosteusongelmat, homeet, karmea sisämelu, huojuminen, vetely... huh huh on siinä tuskaa skodistille. Ja nyt sitten vielä kylmyys ja sähköviat. Maksetuiksi vw.n tunnustamat "testivoitot" ovat saaneet monet skeidaajat jopa ostamaan auton ilman koeajoa. Nyt sitten ei skodisti pysty kuin kiukuttelemaan, kun kipan jälleenmyyntiarvo on aivan pohjalukemissa, ja auto tuottaa todella ISON HARMIN!

      • Kepul

        En ole huomannut noita lukuisia ongelmia ollenkaan, mistä se johtuu? Eli tyytyväinen olen tsekkimerkin laatuun. Johtuisiko siitä, että olen kepulainen?


      • karvoihin-katsominen
        Kepul kirjoitti:

        En ole huomannut noita lukuisia ongelmia ollenkaan, mistä se johtuu? Eli tyytyväinen olen tsekkimerkin laatuun. Johtuisiko siitä, että olen kepulainen?

        Mistä se johtuu? No siitä usein johtuu, että on kurkistanut pellin alle ja pompsahtava kansipultti on tullut silmään. Lisäksi itsestään nouseva öljytikku saattanut plumpsauttaa toiseen silmään.
        Ehkä sinun tulisi itse tutkia asiaa. Emme voi tietää tarkalleen ongelmaasi, mutta arvaisin em. tapahtumien takia. Kepulaiset ovat nykyään keskittyneet asuntonsa jakamiseen matuille. En tiedä miten aikovat viihdyttää matuja siellä. Onko emäntä jätettävä taloon matuille vai puhallettavia barbaroita? En osaa arvaa kepulaisen ajatuksia. Se on varmaa, että kepulaisen mökki on runneltu toiminta kelvottomaksi, jos kepulaisen vieraat pitkästyvät olemiseensa. Matuperheet kun tuntuvat olevan parta-isä ja partalapset. Ihmeellisiä perheitä.


    • vuotaviavikalotjia

      Aina niissä skodissa vuotaa. Vesi vuotaa sisään ja virta virtaa ulos. Jotkut käyttävät skodaa roskakalojen katiskana. Toiset weccana. Yleensä kukaan skodakuski ei ole tyytyväinen.
      Palstalla skodaa kehuvat yrttävät myydä omaansa nopeasti pois ja kaikenlainen kehu parantaa heidän hintapyyntiään, vaikka kukaan ei osta. Se on sellainen kupla, josta puhutaan aina välillä. Kun kupla puhkeaa, niin he myyvät yhä samaa skodaansa, eikä kukaan ole ostanut vieläkään. Skoda on kun se peli, jossa jää skodakortti viimeisenä käteen, on hävinnyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2545
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      41
      1691
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      143
      1315
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      297
      1141
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      316
      1109
    6. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      23
      1063
    7. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      57
      1053
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      946
    9. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      12
      875
    10. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      21
      843
    Aihe