Hyvää uutta vuotta 2016 Hirvensalmelle

parempivuosi

Toivon todella kaikkea hyvää Hirvensalmelle!

Samalla toivon, että palstalla käytävä keskustelu muuttuu kotikutoisemmaksi, eli oikeitten hirvensalmelaisten keskusteluksi. Olemme pitkään olleet turhan sabotoinnin kohteena.

Mikä kumma siinä on, että paikkakuntakeskeisistä asioista ei osata kunnolla keskustella.
Hämmentävintä on, että paikkakuntaan mitenkään liittymättömät ihmiset haluavat käydä paikkakuntaa koskevaa keskustelua.
Trollit eivät ole tilanteeseen syyttömiä: he olettavat edellenkin, että vain riitely, kiistely ja kina ovat sitä oikeata debaattia. He tekevät voitavansa, että kommentoijat pysyisivät hereillä sähköistämällä tunnelmaa provosoivin kysymyksin ja niin edelleen, tyypillisimmin systemaattisin loukkauksin.
Keskustelijoiksi toivoisi voittopuolisesti perushirvensalmelaisia ja joskus joku ”isoista pojistakin” voisi lausahtaa jotain. Maanomistus ja vesiosuuskuntien jäsenyys on Hirvensalmella hauska juttu.
Ei ole helppoa edistää laadukasta yhteiskunnallista keskustelukulttuuria. On todella kuitenkin valitettavaa, että ulkopaikkakuntalaiset trollit saavat oikeat hirvensalmelaiset hylkimään palstaansa siten, ettei kukaan enää vahingossakaan kirjoita sille.

9

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hirventrolli

      "Trollit eivät ole tilanteeseen syyttömiä: he olettavat edellenkin, että vain riitely, kiistely ja kina ovat sitä oikeata debaattia. He tekevät voitavansa, että kommentoijat pysyisivät hereillä sähköistämällä tunnelmaa provosoivin kysymyksin ja niin edelleen, tyypillisimmin systemaattisin loukkauksin."

      No minä "trollina" en allekirjoita noista mitään. En ole myöskään havainnut systemaattista loukkaamista. En toki aivan kaikkea jaksa lukea.
      Enemmän ihmettelen aloittajankaltaisten ihmisten trollikammoa ja herkkänahkaisuutta. Keskustelupalstalla pitää kestää kaikenlaista keskustelua ja jokaisella tulee olla mahdollisuus tuoda omat näkemyksensä julki. Ellei tämä käy, niin kannattaa siirtyä lähettelemään kavereilleen ja tunnetusti samaamieltä oleville sähköpostia. Ei tule takaiskuja eikä ikäviä ylläreitä.
      Itselläni on tapa ja taipumus asettaa kaikki asiat kyseenalaisiksi. Mitään ei kannata mielestäni niellä purematta. Jos joku trollaa huonosti, tai kirjoittaa pelkkää _askaa, kannattaa ne jättää omaan omituiseen arvoonsa ja olla vastaamatta muuhun, kuin itse asiaan. Kukaan ei jaksa itsekseen turhaa jauhamista ja asia loppuu hyvinkin pian.

      Kaikkea hyvää kuitenkin uudelle vuodelle ja erityisesti aloittajalle, kuka lienetkin.
      Hieman pidempää pinnaa ja lukemiset, niinkuin kirjoituksetkin kieli hieman poskessa.
      Niin meillä kaikilla on täällä paljon hauskempaa.

      t. Kuntaanne kovasti arvostava ulkopaikkakuntalainen ja mökkiläinen.

    • saasNährä

      Tuo Kaivopuisto-case on varmaan yksi netin hauskimmista jutuista. Kun nyt suomi24-palstojen juttuja analysoidaan, tiedä vaikka päästäisiin valtakunnan juttukärkeen!

    • intopiukee

      Ketjun surullista puolta trollista ei vielä mainita. Kaikki ei ole koulussa penaalin terävimpiä kyniä.

      • sinähänsentiedät

        Otan osaa.


    • lukuhetkiä

      Napataan pieni kappale ketjusta:

      Sivistymättömiä tai huonoja henkiä ei haluta palstalle, vaikka sellaiset esiintyisivät hyvin valitsijaansa kuvaavilla nimimerkeillä. Argumentointi ”hähähähhäääääääääääää tasolla” harvemmin kertoo käyttäjänsä kyvyistä sanan säilän tai hengen mahdin haltijana. Kun viimemainitut ominaisuuden puuttuvat, ei tietenkään voi oikein ymmärtää, mikä on banaalia, mikä ei.

      • hähähähhäääääääääääää

        hähähähhäääääääääääää!


    • harrastekuvaaja

      Kyllä on valokuvaukselliset maisemat Liekuneen yli. Lumi on hyvin säilynyt puissa ja auringonlaskut toistuu lähes pilvettömissä, kylmissä keleissä näyttävinä.

    • harrastekuvaaja

      Pakkassumua Kissakoskella voimalaitoksen molemmin puolin. Metsä on verraten hiljainen. Linnusto säästää energiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      134
      10833
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      261
      4689
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      177
      4033
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      179
      3533
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      90
      3380
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      49
      3310
    7. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      80
      3159
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      32
      2940
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      69
      1844
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      192
      1722
    Aihe