Hyvää uutta vuotta 2016 Hirvensalmelle

parempivuosi

Toivon todella kaikkea hyvää Hirvensalmelle!

Samalla toivon, että palstalla käytävä keskustelu muuttuu kotikutoisemmaksi, eli oikeitten hirvensalmelaisten keskusteluksi. Olemme pitkään olleet turhan sabotoinnin kohteena.

Mikä kumma siinä on, että paikkakuntakeskeisistä asioista ei osata kunnolla keskustella.
Hämmentävintä on, että paikkakuntaan mitenkään liittymättömät ihmiset haluavat käydä paikkakuntaa koskevaa keskustelua.
Trollit eivät ole tilanteeseen syyttömiä: he olettavat edellenkin, että vain riitely, kiistely ja kina ovat sitä oikeata debaattia. He tekevät voitavansa, että kommentoijat pysyisivät hereillä sähköistämällä tunnelmaa provosoivin kysymyksin ja niin edelleen, tyypillisimmin systemaattisin loukkauksin.
Keskustelijoiksi toivoisi voittopuolisesti perushirvensalmelaisia ja joskus joku ”isoista pojistakin” voisi lausahtaa jotain. Maanomistus ja vesiosuuskuntien jäsenyys on Hirvensalmella hauska juttu.
Ei ole helppoa edistää laadukasta yhteiskunnallista keskustelukulttuuria. On todella kuitenkin valitettavaa, että ulkopaikkakuntalaiset trollit saavat oikeat hirvensalmelaiset hylkimään palstaansa siten, ettei kukaan enää vahingossakaan kirjoita sille.

9

309

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hirventrolli

      "Trollit eivät ole tilanteeseen syyttömiä: he olettavat edellenkin, että vain riitely, kiistely ja kina ovat sitä oikeata debaattia. He tekevät voitavansa, että kommentoijat pysyisivät hereillä sähköistämällä tunnelmaa provosoivin kysymyksin ja niin edelleen, tyypillisimmin systemaattisin loukkauksin."

      No minä "trollina" en allekirjoita noista mitään. En ole myöskään havainnut systemaattista loukkaamista. En toki aivan kaikkea jaksa lukea.
      Enemmän ihmettelen aloittajankaltaisten ihmisten trollikammoa ja herkkänahkaisuutta. Keskustelupalstalla pitää kestää kaikenlaista keskustelua ja jokaisella tulee olla mahdollisuus tuoda omat näkemyksensä julki. Ellei tämä käy, niin kannattaa siirtyä lähettelemään kavereilleen ja tunnetusti samaamieltä oleville sähköpostia. Ei tule takaiskuja eikä ikäviä ylläreitä.
      Itselläni on tapa ja taipumus asettaa kaikki asiat kyseenalaisiksi. Mitään ei kannata mielestäni niellä purematta. Jos joku trollaa huonosti, tai kirjoittaa pelkkää _askaa, kannattaa ne jättää omaan omituiseen arvoonsa ja olla vastaamatta muuhun, kuin itse asiaan. Kukaan ei jaksa itsekseen turhaa jauhamista ja asia loppuu hyvinkin pian.

      Kaikkea hyvää kuitenkin uudelle vuodelle ja erityisesti aloittajalle, kuka lienetkin.
      Hieman pidempää pinnaa ja lukemiset, niinkuin kirjoituksetkin kieli hieman poskessa.
      Niin meillä kaikilla on täällä paljon hauskempaa.

      t. Kuntaanne kovasti arvostava ulkopaikkakuntalainen ja mökkiläinen.

    • saasNährä

      Tuo Kaivopuisto-case on varmaan yksi netin hauskimmista jutuista. Kun nyt suomi24-palstojen juttuja analysoidaan, tiedä vaikka päästäisiin valtakunnan juttukärkeen!

    • intopiukee

      Ketjun surullista puolta trollista ei vielä mainita. Kaikki ei ole koulussa penaalin terävimpiä kyniä.

      • sinähänsentiedät

        Otan osaa.


    • lukuhetkiä

      Napataan pieni kappale ketjusta:

      Sivistymättömiä tai huonoja henkiä ei haluta palstalle, vaikka sellaiset esiintyisivät hyvin valitsijaansa kuvaavilla nimimerkeillä. Argumentointi ”hähähähhäääääääääääää tasolla” harvemmin kertoo käyttäjänsä kyvyistä sanan säilän tai hengen mahdin haltijana. Kun viimemainitut ominaisuuden puuttuvat, ei tietenkään voi oikein ymmärtää, mikä on banaalia, mikä ei.

      • hähähähhäääääääääääää

        hähähähhäääääääääääää!


    • harrastekuvaaja

      Kyllä on valokuvaukselliset maisemat Liekuneen yli. Lumi on hyvin säilynyt puissa ja auringonlaskut toistuu lähes pilvettömissä, kylmissä keleissä näyttävinä.

    • harrastekuvaaja

      Pakkassumua Kissakoskella voimalaitoksen molemmin puolin. Metsä on verraten hiljainen. Linnusto säästää energiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      38
      2201
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      56
      716
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      41
      681
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      66
      519
    5. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      502
    6. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      500
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      500
    8. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      477
    9. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      15
      470
    10. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      469
    Aihe