Toivon todella kaikkea hyvää Hirvensalmelle!
Samalla toivon, että palstalla käytävä keskustelu muuttuu kotikutoisemmaksi, eli oikeitten hirvensalmelaisten keskusteluksi. Olemme pitkään olleet turhan sabotoinnin kohteena.
Mikä kumma siinä on, että paikkakuntakeskeisistä asioista ei osata kunnolla keskustella.
Hämmentävintä on, että paikkakuntaan mitenkään liittymättömät ihmiset haluavat käydä paikkakuntaa koskevaa keskustelua.
Trollit eivät ole tilanteeseen syyttömiä: he olettavat edellenkin, että vain riitely, kiistely ja kina ovat sitä oikeata debaattia. He tekevät voitavansa, että kommentoijat pysyisivät hereillä sähköistämällä tunnelmaa provosoivin kysymyksin ja niin edelleen, tyypillisimmin systemaattisin loukkauksin.
Keskustelijoiksi toivoisi voittopuolisesti perushirvensalmelaisia ja joskus joku ”isoista pojistakin” voisi lausahtaa jotain. Maanomistus ja vesiosuuskuntien jäsenyys on Hirvensalmella hauska juttu.
Ei ole helppoa edistää laadukasta yhteiskunnallista keskustelukulttuuria. On todella kuitenkin valitettavaa, että ulkopaikkakuntalaiset trollit saavat oikeat hirvensalmelaiset hylkimään palstaansa siten, ettei kukaan enää vahingossakaan kirjoita sille.
Hyvää uutta vuotta 2016 Hirvensalmelle
9
299
Vastaukset
- Hirventrolli
"Trollit eivät ole tilanteeseen syyttömiä: he olettavat edellenkin, että vain riitely, kiistely ja kina ovat sitä oikeata debaattia. He tekevät voitavansa, että kommentoijat pysyisivät hereillä sähköistämällä tunnelmaa provosoivin kysymyksin ja niin edelleen, tyypillisimmin systemaattisin loukkauksin."
No minä "trollina" en allekirjoita noista mitään. En ole myöskään havainnut systemaattista loukkaamista. En toki aivan kaikkea jaksa lukea.
Enemmän ihmettelen aloittajankaltaisten ihmisten trollikammoa ja herkkänahkaisuutta. Keskustelupalstalla pitää kestää kaikenlaista keskustelua ja jokaisella tulee olla mahdollisuus tuoda omat näkemyksensä julki. Ellei tämä käy, niin kannattaa siirtyä lähettelemään kavereilleen ja tunnetusti samaamieltä oleville sähköpostia. Ei tule takaiskuja eikä ikäviä ylläreitä.
Itselläni on tapa ja taipumus asettaa kaikki asiat kyseenalaisiksi. Mitään ei kannata mielestäni niellä purematta. Jos joku trollaa huonosti, tai kirjoittaa pelkkää _askaa, kannattaa ne jättää omaan omituiseen arvoonsa ja olla vastaamatta muuhun, kuin itse asiaan. Kukaan ei jaksa itsekseen turhaa jauhamista ja asia loppuu hyvinkin pian.
Kaikkea hyvää kuitenkin uudelle vuodelle ja erityisesti aloittajalle, kuka lienetkin.
Hieman pidempää pinnaa ja lukemiset, niinkuin kirjoituksetkin kieli hieman poskessa.
Niin meillä kaikilla on täällä paljon hauskempaa.
t. Kuntaanne kovasti arvostava ulkopaikkakuntalainen ja mökkiläinen. - lukuhetkiä
Kieli poskella ja muutakin...
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13431145/hirvensalmi-uuteen-nousuun
http://keskustelu.suomi24.fi/t/11385121/milla-hirvensalmi-nousuun - saasNährä
Tuo Kaivopuisto-case on varmaan yksi netin hauskimmista jutuista. Kun nyt suomi24-palstojen juttuja analysoidaan, tiedä vaikka päästäisiin valtakunnan juttukärkeen!
- intopiukee
Ketjun surullista puolta trollista ei vielä mainita. Kaikki ei ole koulussa penaalin terävimpiä kyniä.
- sinähänsentiedät
Otan osaa.
- lukuhetkiä
Napataan pieni kappale ketjusta:
Sivistymättömiä tai huonoja henkiä ei haluta palstalle, vaikka sellaiset esiintyisivät hyvin valitsijaansa kuvaavilla nimimerkeillä. Argumentointi ”hähähähhäääääääääääää tasolla” harvemmin kertoo käyttäjänsä kyvyistä sanan säilän tai hengen mahdin haltijana. Kun viimemainitut ominaisuuden puuttuvat, ei tietenkään voi oikein ymmärtää, mikä on banaalia, mikä ei.- hähähähhäääääääääääää
hähähähhäääääääääääää!
- harrastekuvaaja
Kyllä on valokuvaukselliset maisemat Liekuneen yli. Lumi on hyvin säilynyt puissa ja auringonlaskut toistuu lähes pilvettömissä, kylmissä keleissä näyttävinä.
- harrastekuvaaja
Pakkassumua Kissakoskella voimalaitoksen molemmin puolin. Metsä on verraten hiljainen. Linnusto säästää energiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1542079Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3081779- 931577
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois801241Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001220- 671160
- 251091
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73976Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23967