Taas on autokoulut ja autokoululiitto saaneet äänensä kuuluville liikenneministeriössä! Eikö tämä rahan lypsäminen jo riittäisi?
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1451385469816.html
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1451385469816.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Mikä tässä uutisessa on mielestäsi autokoulujen ja autokoululiiton osuus?
No tämä porukka kehitteli kaksivaiheisen ajokortin kun ikäluokat alkoi pienetä. Täysiä rosvoja on koko autokouluporukka.
Kylläkin nyt 3- vaiheinen. Tämä on rätti provo, joka täällä lausuu perättömiä lausuntoja.
Kyse olikin siitä että ko. porukka kehitteli kaksivaiheisen ajokortin 80-luvulla. Todennäköinen kehitysvaihe autokoulurosvoliitolle olisi ehdottaa autokoulua viiden vuoden välein nyt kun opetuslupia on saatu hankaloitettua riittävästi.
Suomen Autokoululiitto ry kiittää lausuntopyynnöstä
Ehdotukset traktoria kuljettavan ajokortti- ja ammattipätevyysvaatimuksiksi
YLEISTÄ
Liikenne- ja viestintäministeriö on valmistellut luonnoksen hallituksen esitykseksi traktoria kuljettavan ajokortti- ja ammattipätevyyssäännösten muutoksiksi. Asia liittyy nykyistä nopeampien traktorien tuloon markkinoille. Tämä edellyttää lainsäädännön tarkentamista.
Suomen Autokoululiitto ry kannattaa liikenne- ja viestintäministeriön ehdotuksia, jotka koskevat T-luokan ajokortin suorittamista. Traktoreiden, joiden rakenteellinen nopeus on enintään 40 kilometriä tunnissa, saisi kuljettaa 15 vuotta täyttänyt, joka on suorittanut teoriakokeen. Autokoululiitto ehdottaa lisäksi, että kevyen nelipyörän AM 121 ajokortti oikeuttaisi myös traktorin kuljettamiseen. Autokoululiitto perustelee esitystä sillä, että AM 121 luokkaa suorittavat koko kuljettajantutkinnon, jossa suoritetaan myös liikenneajokoe. Tämä antaa merkittävästi paremmat valmiudet myös traktorin ajamiseen. Tämä tukee myös tarpeettoman sääntelyn vähentämistä.
Autokoululiitto pitää hyvänä, että LT-luokan sellaisten traktorien, joiden rakenteellinen nopeus on yli 40 kilometriä tunnissa, mutta alle 60 kilometriä tunnissa, ajokortin vähimmäisiäksi asetetaan 16 vuotta ja teoria sekä käsittelykokeen suorittaminen.
Ehdotukset traktoria kuljettavan ajokortti- ja ammattipätevyysvaatimuksiksi
MTK kiittää lausuntopyynnöstä ja esittää lausuntonaan seuraavaa:
MTK:n mielestä säädösehdotukset ovat perusteltuja. Ne selkeyttävät kotimaassa tapahtuvaa toimintaa ja ohjaavat paremmin EU:n säädösten suuntaan, ja niissä otetaan myös hyvin huomioon hallitusohjelman kirjaukset työllistämisestä sekä kilpailukyvyn nostamisesta.
MTK pitää erittäin tärkeänä, että myös jatkossa maatalousyrittäjät voivat hyödyntää ammattipätevyyttään traktorin käytössä. Esitysluonnoksen kohta 3.2 ja vaihtoehto 2 on lähinnä MTK:n kantaa. Esitys säilyttäisi nykyisen T-ajokorttiluokan sekä LT-ajokorttiluokan pienillä muutoksilla sekä loisi uuden ajokorttiluokan yli 60 km/h kulkeville traktoreille selkeyttämään tilannetta. MTK kannattaa, että ikäraja T-ajokorttiluokassa säilyisi 15 vuodessa ja että LT-ajokortin suorittamisen vähimmäisikäraja olisi 16 vuotta. Tämä antaisi mahdollisuuden työllistää nuoria jo opiskeluaikana. Muistettava on, että vähimmäisvaatimuksia LT-ajokorttiluokan saavuttamiseen ei pitäisi nostaa liian korkealle tasolle, sillä kyseessä on kuitenkin maataloustraktori.
Kolmannen ajokorttiluokan, yli 60 km/h rakenteellista nopeutta kulkevan traktorin kohdalla olisi syytä ottaa huomioon se, että maatalousyrittäjänä toimivan henkilön ei tarvitsisi suorittaa ammattipätevyyskoulutusta, sillä se tulee jo maa- ja metsätalousajojen kautta. Samalla olisi syytä ottaa huomioon vaihtoehto, joka sallisi yli 60 km/h traktorin kuljettamista LT-ajokortilla, mutta ikäraja olisi 18 vuotta. Tässä vaiheessa kyseinen henkilö on jo yleisesti saavuttanut hyvän käytännön kokemuksen traktorilla kuljettamisesta. Muistettava on, että traktori poikkeaa ajo-ominaisuuksiltaan kuorma-autoista, joten suoraviivainen rinnastus ei tunnu luontevalta eikä perustellulta. Tällä tavalla ajokortti luokkia olisi kolme (3) kappaletta;
- T-ajokorttiluokka, 15 vuoden ikä, suurin nopeus enintään 40 km/h - LT-ajokorttiluokka, 16 vuoden ikä, suurin nopeus enintään 60 km/h - LT-ajokorttiluokka, 18 vuoden ikä, yli 60 km/h nopeus
Näillä asetusta selkeyttävillä lisäyksillä lisättäisiin nuorten työllistymistä ja luotaisiin lisää työpaikkoja maaseudulle. Traktori on kustannustehokas ja varteenotettava ajoneuvo esimerkiksi 2. luokan teiden talvikunnossapidossa sekä kesällä tienvarsien piennarniitossa. Myös energianpuunkorjuussa, biotaloutta ajatellen, sekä sen lähikuljetuksissa traktori/liikennetraktori on erittäin varteenotettava työkalu. Kilpailukyvyn ja kustannustehokkuuden näkökulmasta on tärkeää, että pääsääntöisesti maatalouskäytössä olevalla kalustolla voidaan tehdä yhteiskunnalle töitä myös viljelyajan ulkopuolella. Tämän takia MTK ei näe tarpeellisena C-luokan ajokorttivaatimusta yli 60 km/h kulkevalle liikennetraktorille, sillä se nostaisi kustannuksia yrittäjille ja yhteiskunnalle.
Noh koska saamme Suomeen myyntiin vaikkapa Volvo V40:n näköisiä traktroeita jotka kulkee 60km/h ja saa ajaa T-kortilla???
Mikään lakihan näitä laitteita ei kiellä
Kyllä pitäisi saada stoppi autokoulujen rahastamiselle. Ne on pahimmat verenimijät Suomessa. Katsokaapa muiden Pohjoismaiden kuljettajakoulutuksia. Siellä ei rahasteta kuljettajakoulutuksella kuten meillä.
Kaikesta sitä saadaankin aikaiseksi autokoulujen vastaisia kirjoituksia. Kokeilepas miten saisit autokoulut liitettyä vaikkapa ilotulitteisiin liittyviin lakeihin.
Ilotulitteiden myyminen on kiellettyä alaikäisille. Ajokortin myyminen on sallittua. Näin ne autokoulut rahastaa alaikäisiä! Kelpaako?
Aika huono. Alaikäisiltä vaaditaan holhoojan suostumus. Etkö pysty parempaan. Yritä, yritä...
No, miksi yrittää parempaa kun ajokortilla voi autokoulut rahastaa suomalaisia. 3500€ menee "taivaantuuliin" (vertaa ilotuletteisiin) kun ajokortin suorittaa autokoulussa. Kohta varmaan pitää autokouluissa suorittaa ajokortti, että saa ampua raketteja? (pitikin mainita asiasta, sillä kohta autokoululiitto ja autokoulut esittävät asian liikenneministeriölle...)
Ei autokoulut rahasta ajokortilla. Autokoulut antavat ajo-opetusta maksua vastaa. Jos sinun mielestäsi opetus pitäisi antaa ilmaiseksi, niin ihmettelen, että missä utopiamaailmassa sinä elät. Rahaa saa pankin seinästä jne.
Jos taas olet sitä mieltä, että ajokortti pitäisi saada ilman opetusta, niin sitten sinä varmaan vaadit myös lukioiden ja ammattioppilaitosten lopettamista. Eihän opetusta tarvita. Vai mitä?
Arvostan vastausta,mutta olet täysin väärässä. Tallinassa, Tukholmassa ja Oslossa ajokortin suorittaminen maksaa 1000€-1500€ vähemmän kuin täällä. Onko siellä huonompia kuljettajia kuin meillä? Saavatko he pienemmillä kustannuksilla aikaan turvallisia kuljettajia? Onko heidän kuljettajakoulutus samanlainen kuin meillä? Onko heillä kolmivaiheinen kuljettajakoulutus kuten meillä? Olisiko jo aika meilläkin herätä todellisuuteen? Ei jatkuva koulutuksen lisääminen lisää liikenneturvallisuutta? Olenko vaatinut ilmaista ajokorttia? En, vaan autokoulujen rahastamisen lopettamista.
Just......opetuslupa-opetusta helpotettava ja kannustettava lisää.
Esim.Oslossa maksaa c-kortti KOLMINKERTAISESTI Suomeen verrattuna.Viron palkkataso ei ole lähelläkään Suomen tasoa.Ruotsissa joutuvat ajamaan TODELLISUUDESSA enemmän ajokertoja kuin Suomessa ja se maksaa.
Sinne kauas, nyt kun olet huomannut, ettet kehittänytkään miljardibisnestä ja sulla on aikaa täällä kirjoittaa, ota kossua suruun ja mee jakamaan mainoksia ja keräämään pulloja krapulapäivinä. Sä olet hyvä esimerkki narsistista, kun homma ei mee kuin haaveilee, sitä katkeroituu ja ajatukset pyörii pientä ympyrää, sen huomaa sun tavasta kirjoittaa. Tuu julkisuuteen muuten kuin autokoulualaa mollaamalla, näytä että sun bisnes on parempi tekemällä, älä täällä kirjoittelemalla. Sun haavemaailmaa voi kuvailla näin: näit unta isosta lottovoitosta ja aamulla aloit tuhlaamaan rahoja ja sitten päivällä huomasit ettei sulla ollutkaan rahaa. Vitutukseen aloit syyttämään tyhmyydestäsi muita. Joten uusi vuosi ja uudet tuulet, suosittelen sitä ajatusta sullekkin.
Rahastusta tai ei niin miksi esim. teoriakoetta pitää jauhaa vuodesta toiseen jos on jo kortti alla? Onko esim. tarpeen mopokortin jälkeen mennä taas teoriakokeeseen kevarikorttiavarten, ja taas b-korttia varten kohta uudelleen, ja taas a-kortteja varten.....oliskohan vähän trafin rahankeruuta. Ja vielä....opetuslupaopettajan teoriaan lisättiin 20 kysymyksen sijaan 30, virhemarginaali pysyi ennallaan kolmessa. Vaikuttaa silkalta kiusanteolta niitä kohtaan jotka aikovat itse opettaa. Kiusa se on pienikin kiusa.
Ai niin, tuohon viimeiseen taidankin vastata itse......................ei ilmeisesti ollut reputtaneita tarpeeksi.
ite olen tehnyt neljä teoriakoetta
M-kortti teoria kuvat
B-kortti teoria kuvat
C-kortti teoria (ei kuvia)
A-kortti teoria (ei kuvia)
Mutta nykyjään taitaa olla niin että kuvat tulee myös aina. Ja kuvathan on juurikin ne jossa mokaa. Tosielämässä monikaan kuvatehtävän virhe ei aiheuttaisi vaaraa
Korjaus. Nykyään ei ole kuvia vaan video. Yhtä kaikki. Autokoulu ja Ajomarma rahastaa!
Millaisia videoita teoriakokeessa nykyisin on?
Uudessa teoriakokeessa ei ole videoita. https://youtu.be/ggQSjQecIHw tuolta löytyy virallinen esittelyvideo.
Mutta kun nimimerkki Liftari88 niin tietävästi kertoi, että siellä on video ja autokoulu ja Ajovarma rahastaa. Eikö ne olekaan totta?