Katsastus ja valot

missävika

Auton järjestelmä ilmoittaa, että oikea seisontavalo on viallinen.
Vaikka kuinka kierrän autoa, en löydä viallista valoa.

Mikä siis voi olla vialla? Onko mahdollista saada auto katsastuksesta läpi, kun tuollainen ilmoitus tulee vai onko paras viedä auto huoltoon ja sitten vasta katsastukseen?

4

202

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • autotOnFiksuja

      Jokin polttimo on hajoamassa ja virta-arvo muuttunut liikaa. Eli kysy merkkikorjaamosta mitkä polttimot pitää vaihtaa.

    • perseest

      Homo can-bus väylä vittuilee?

    • korjaus_ehdotus

      jos on peräkoukulla oma tekemät sähköt, on vika siinä.
      jos on likainen data pistoke.
      jos on vääränlainen poltin umpiossa.
      jos on lataus/lämmitys kaapeli "rikki"
      .
      ota akku irti ja laita takas.
      irroita joka lamppu yksitellen ja kokeile toisella poltimolla.

    • väärät_watit

      Taitaa nämä polttimoiden valvonnat toimia vertaamalla eri polttimoiden virrankulutuksia. Huono kontakti tai vääräntehoinen polttimo -> diagnoosi menee huti.

      Hlökohtaisesti koettua: 21 W polttimo vasemmanpuoleisessa takavilkussa, kun tähän olisi kuulunut 15 W -> auto herjasi rikkinäisestä jarruvalopolttinosta, kun jarrutin ja vilkku vasemmalle oli päällä.

      Vastaavaa on kuulunut muistakin autoista eli 7 W parkkipolttomo keulassa, kun piti olla 5 W niin auto mussuttaa takavaloista tjsp.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      50
      967
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      727
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe