Ohitusmerkki nykyautoilla

sujuvuutta

Miten saa kertavilkutuksen tehtyä, kun nykyinen auto vilkuttaa aina vähintään kolme kertaa?

Minulla on tapana antaa ohitusmerkki ja kuitata kiitos kertavilkulla, mutta nyt se ei enää onnistu, koska muut luulevat ryhtyväni kääntymään.

23

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vajakit_hourulaan

      Revi koko vilkkuviiksi pois häiritsemästä. Ja muista myös olla putsaamatta autosi ikkunoita lumesta ennen ajoon lähtemistä.

      • Citröan

        Ei voi välttämättä viikseä repiä, jos sitä ei edes ole. Esim BX:ssä käytetään vilkkua keinukytkimellä.


      • eiAinakaanMontaa

        onko BX:ä vielä liikenteessä?


      • Citröan

    • rrrrdrdd

      Hätävilkku?

    • JoOnMurheet

      No jo on joillakin ongelmat niitten paljon puhuttujen nykyautojen kanssa. Kuinka monella mahtaa tuollainen tapa edes olla?

    • diipaaadaaaiii

      Kyllä minulla ainakin tuo onnistuu. Kevyt painallus, yksi vilkaus, hieman voimakkaampi painallus, kolme vilkutusta, painallus selvän pykälän yli, jatkuva vilkutus.,

    • dsfasfdd

      Eikö se vilkuta kerran kun painaa vilkkuviiksen loppuun asti ja heti takaisin.

      • Kjell.T.Pippelström

        Se on ihanaa painaa loppuun asti, ja takaisin, ja loppuun asti, ja takaisin, ja...


    • ÖLLÖLÄ___

      kuittaa kiitos pitkiä väläyttämällä, jolloin ohittaja kuittaa kiitoksen jarruvaloilla, ja siinä taas pitkillä, ja tätä jatkatte sitten maailman tappiin..

    • tyhmyysItsekkyys

      valikosta voi valita vilkauttaako kolme vai yhden kerran. Vanhoilla ajavat vilkauttavat usein vain kerran ja silloinkin vasta siinä vaiheessa kun auto on jo puoliksi vaihtanut kaistaa. Monet vilkuttavat ikään kuin itselleen muistiksi, että olen nyt kääntymässä, kun vilku on tarkoitettu muille ennakkoilmoitukseksi tulevasta aikeesta.
      Kaikilla ei riitä pää liikenteeseen ja vain yksi ajatus mahtuu kerrallaan työjonoon.

    • 10-14

      Ohitusmerkki kertavilkulla? Ei oikein täytä lain vaatimusta. Kaistanvaihdossa on annettava kunnolla suuntamerkki.

      • jgdfjkn

        " ja kuitata kiitos kertavilkulla,"


      • 10-14
        jgdfjkn kirjoitti:

        " ja kuitata kiitos kertavilkulla,"

        "antaa ohitusmerkki"


    • wertvwert

      Jos menen nysväristä ohi, minä kiitän jarruvaloilla, ja pitkään ja hartaasti.

    • AmmattiautoiIja

      Ohittaja kuittaa väläyttämällä oikean vilkun lisäksi vielä vasenta kun on palannut kaistalle, ja ohitettava väläyttämällä pitkiä. Näin se on aina mennyt.

      • gyhtyf

        Tuo on ainakin eurooppalainen tapa, suomessa ei taida moni ymmärtää.


      • Potaskaa. Laki ei sano mitään tuollaista ja laki on ainoa, joka pätee.

        Noita vilkku-, valo- ja käsimerkkejä on eri ihmisillä noin miljoona erilaista eikä niistä tiedä pirukaan, mitä kukin tarkoittaa. Ja jos ohitettava väläyttää pitkiä, se tarkoittaa "haista sinä kaahari vittu!"


      • Kolokytäkaks
        10-14 kirjoitti:

        Potaskaa. Laki ei sano mitään tuollaista ja laki on ainoa, joka pätee.

        Noita vilkku-, valo- ja käsimerkkejä on eri ihmisillä noin miljoona erilaista eikä niistä tiedä pirukaan, mitä kukin tarkoittaa. Ja jos ohitettava väläyttää pitkiä, se tarkoittaa "haista sinä kaahari vittu!"

        Eipä laki velvoita ilmoittamaan mitään hitaamman tarjoamasta ohituspaikasta. Tai jos velvoittaa, pitää poliisin tulla kertomaan se.
        Kun kesäisin ajelen hitaammalla harrasteajokilla, ja vilkulla vilautan ohitusmahdollisuuden takanaoleville. Hätärien/vasemman vilautukseen, kiitokseen, reagointi on ollut "oleppas hyvä". Pitkien lyhyt vilautus. Jos rekat tekevät näin, eiköhän tämä ole tunnettu tapa. Joskaan ei laissa mainittui. Pahoittelen mielipahaa.
        Laissa ei ole mainittu tapaa pohjoisessa vilauttaa pitkiä vastaantulijalle vaikka valot on molemmilla oikeaoppisesti päällä.


    • Kun et automerkkiä kertonut, niin minäpä arvaan: pitämällä sekunnin luokkaa vilkun viikseä osoittamassa haluttuun suuntaan, tulee vilahduksia vain yksi. Jos nopeasti viiksestä nykäiset, tulee useampia. Näin minulla.

      • TheSquirrel

        Siinä luokkaa sekunnissa tulee jo useita vilkahduksia. Kun auton vilkkujen vilkahdusväli on alle sekunti, miten sekunnin pitoviiveellä voi tulla vain yksi vilkahdus ja lyhyellä kolme? Logiikan vastaista.


    • Kenwood

      voisitko vaikka kokeilla ihan omalla pihallasi? Omassani kertavilautus onnistuu siten, että painan vilkkuviikseä siihen pykälään asti, (mutten yli niin että lukittuu) siksi aikaa että vilkku vilahtaa kerran. Nopea käyttö tuossa asennossa saa vilkun vilahtamaan 3kertaa.

    • hammurabbi

      Kannattaisiko ensi kerralla autoa hankkiessa tarkastaa täsmääkö sen ominaisuudet omiin vaatimuksiisi. Eri automerkeissä on pieniä eroja kaikenlaisissa muissakin asioissa. Miksi valita sellainen, joka toimii eri tavalla kuin toivoisit?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      290
      5479
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5056
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4156
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3840
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      42
      3483
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      88
      3126
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      70
      2987
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      41
      2178
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2116
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2078
    Aihe