Minulla todettiin vaikea sydänsairaus, joka tule olemaan minulla koko loppuelämän. Olen vielä nuori, 20v, ja liikunta/urheilu kiellettiin. Diagnoosin myötä lähes kaikki minulle tärkeä tekeminen on kiellettyä: en saa bilettää, urheilla, valvoa öitä, uida, matkustella... Alkaa olemaan mielenterveys kovilla ja elämänilo hakusessa. Onko kellään vastaavanlaisia kokemuksia? Tuntuu, että elämä valuu hukkaan... Mistä saan iloa elämään ja voimia jatkaa eteenpäin?
Sairaus ja psyykkinen hyvinvointi
Elämäniloaetsimässä
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olet saanut diagnoosin äskettäin. Tieto vaikeasta terveystilanteesta tai sairaudesta on aina kova isku ja vie jokaisella aikansa ennen kuin alkaa hyväksymään tilanteen. Ajan myötä alkaa sitten sopeutua ja huomata, että elämää voi jatkaa siitä huolimatta ja löytää uusia tapoja nauttia ja toteuttaa itseään. Vaikka vaiva rajoittaa toteuttamasta monia asioita, niin hyvä on sekin jos ei koe kipuja. Nuorillakin on paljon kovia kipuja aiheuttavia sairauksia.
Luonnollista kokea alussa surua, ja murhetta luopumisen vuoksi. Jospa ajan myötä löydät itsestäsi uusia lahjoja taitoja, jotka ovat olleet piilossa mutta elämän muutoksen myötä löytyvät.
Elämässä voi selvitä mistä vain. Masennuksen tullessa voi tehdä siitä stand up komiikkaa