Onko kellään löytynyt syöpää alavatsan magneettikuvauksen avulla? Kiitos vastauksesta, jos kokemusta..
Vastaukset 4
- Löytyynesieltä
Minulta etsittiin kuvauksissa pesäkkeitä vatsasta kivessyövän hoidon jälkeen, mutta niitä ei sieltä löytynyt. Keuhkoista sitten yksi löytyikin ja sitä tässä hoidellaan...
- Pussinkuljettaja
Aina ei kuvissa näy. Sairastan suolistosyöpää ja kohonneen Cea-arvon ja kovien kipujen vuoksi alettiin etsiä etäpesäkkeitä. Kuvattiin sekä mri- että tt-kuvauksilla. Vielä Tampereella Pet/Ct-kuvauskin. Ei mitään muuta kuin tulehduspesäke ristiluun kyljessä, joka jo tiedettiinkin kun fistelionkaloa leikkauksen jälkivaivana oli hoidettu päivittäin jo puoli vuotta.
Sitten tehtiin lähete Jyväskylään tämän paiseen poistamista varten. Tässä operaatiossa selvisi, että syöpä on laajalti levinnyt ristiluun hermo aukkoihin ja koko lantioon. Mitään ei leikkauksin ole enää tehtävissä.
Kukaan ei ole osannut selittää, miksi näin laaja levinneisyys ei näkynyt missään kuvauksissa, ei edes tuossa Pet/Ct:ssä, jota niin super tarkaksi kehutaan. Minulta kuvaillaan vuosittain kontrollimielessä, ja taas torstaina.
Sanovat näkyvän jos jotain on.
Viisi vuotta sitten oli kaksikin kasvainta.- Anonyymi
Ei nyt vatsan alueella, mutta millä nimikkeellä pyydetään kaulan , kaula-alueen ja ruokatorven PET magneettikuvaus ja missä sen saisi edullisesti suur Helsingin alueella. Aattelin otattaa kuvat ja sitten mennä työterveyslääkärille, jos vaikka selviäisi enemmän.
Työterveyshoidossa homma ei ole selvinnyt ja nyt hoitavat "astman alkuna" pitkittynyttä yskää ja turvonneita imusolmukkeita kaulalla. 2x astmakoetta tehty (erittäin) hyvillä puhallusarvoilla. Keuhkokuvat negatiiviset. On välillä semmosta tolkuttoman ärsyttävää yskää ja herää aamuyöstä. Refluksilääkekään ei oikeastaan paranna tilannetta, pikemminkin lisää yskimistä.
Jaksamisia kaikille sairastuneille ja epäilijöille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102331Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???271085- 71932
- 105930
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha597887- 48855
- 85770
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 69664
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31656