Venäjän uusi vallankumous on nyt käynnistymässä, koska maan valtaeliittiä aletaan entistä kovemmin arvostella väärinkäytöksistä. Tietysti nyt on näkyvissä vasta jäävuoren huippu, mutta pian se Venäjä-laiva jäävuoreen karahtaa. Sen jälkeen saammekin Karjalan tyhjänä takaisin. Vuosi 2016 alkaakin hyvillä uutisilla.
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/venajan-eliitti-korruptiosyytosten-kohteena/jqP5dGHx
Venäjä alkaa horjua?
13
106
Vastaukset
Vallankumous etenee varmasti?
Venäjän vallankumous näyttää etenevän varmasti. Nyt Krimin valtauksesta päättänyt sotilastiedustelun päällillö on siirtynyt "rauhallisempiin hommiin". Uutinen ei kylläkään kerro, miten se tapahtui.
Tällä menolla Karjala saadaan pian takaisin, joten pitääpä ottaa oikein ryyppy asian kunniaksi.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016010420909273_ul.shtml- SeAvarakatseinen
Sisäpiirin tietoa tihkuu Suomeen:
Apuharvennus Venäjän päämajalla. - NATO - Suomi24 Keskustelut
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14044227/apuharvennus-venajan-paamajalla-?_ga=1.143491900.822376675.1445626864
Vl.Putin on oltava varovainen, ettei vaan lähde Gorbatsovin tavoin väärään aikaan Krimille lomailemaan ....
ja nyt kun tuossa MM-jääkiekossakin kävi, miten kävi.
- Kiva_kattoa
Olis kiva kun venäjällä alkais sisäinen rähinä.
Kohta rysähtää?
Venäjän horjuminen on jo sillä tasolla, että lopullinen rysähdys ei voi olla kaukana. Meidän evakkojen pitää varautua siihen, että Karjala voi palautua nopeammn kuin saatoimme kuvitellakaan. Se on sitten taas ryypyn paikka.
http://www.iltalehti.fi/nuorten-mm-jaakiekko/2016010720926951_nu.shtml- Bror-Erik2412
Alapakin Epoika jo hyvissä ajoin vuolemaan oksakoivuisia kiilakappaleita ja täl-
läy vaikka jollehin Ilomantsin vaaralle,itärajan tuntumaan.Sitten ala touhuta kii-
lapuitasi vaaran kivien lomahan ja vaikkapa nasakalla pislaakivasaralla alat tou-
huta lännestä käsin Venäjää horjumaan,uutterasti heiluen kiilalta toiselle :)
-Tämä saattaisi olla myös turistipyydys mitä mainioin,epoika joka haluaa
kaataa Venäjän! Kahakäteen huhkivasta kiilapojasta saisi myös hupaisan
komedian elokuvateattereiden vetonaulaksi :) Eiks jeh? - Bror-Erik69
Kävin juuri saunassa. Nyt saunapuhtaana menen 69-asentoon nukkumaan. Herättyäni Karjala on varmasti palautunut takaisin Suomelle.
- KurjalanKannoilla
Tänäkin vuonna Kurjala palautuu kuten on tehnyt niin monena aikaisempanakin vuotena. Eiks jeh ;)
Staputler keventää hallintoa?
Öljyn hinta on laskenut niin paljon, että sotahullu Staputlerkin on joutunut keventämään Venäjän hallintokoneistoa. Staputler käy "YT-neuvottelutkin" omalla tehokkaalla tyylillään. KGB-opit eivät ole vielä unohtuneet.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016010920932847_ul.shtmlVenäjän holtiton horjuminen on saavuttanut jo hälyttättävät mittasuhteet. Yhteiskuntarauha ei enää kauaa säily. Saamme siis Karjalan pian takaisin.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016010920934118_ul.shtmlStaputlerilla tiukat ajat
Koska öljy jatkuvasti halpenee, niin sotahullulla Staputlerilla on kohta hankaluuksia kansalaistensa kanssa. Kun valtion tulot romahtavat ja samanaikaisesti armeijan menoja vain lisätään, niin tavallisen kansan osa ei ole häävi ensi vuonna. Staputler tekee näköjään hyvän pohjatyön vallankumoukselle, sillä köyhtyneen rahvaan taisteluhenki on varmasti kova, kun vallankumous alkaa. Krimin laittomalle ryöstämiselle taisi tulla tolkuton hinta.
http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2016/01/12/halpa-oljy-ajaa-venajaa-leikkauksiin-elakkeita-voi-olla-vaikea-suojata/2016380/12?&n=3#commentsHereSähkölasku maksamatta?
Onkohan Pietarin trollitehtaan sähkö katkaistu, koska trollikirjoittajat eivät tänään ole vierittäneet palstaa. Onkohan sähkö katkaistu siksi, että Venäjän Valtiolla on käyttörahat lopussa. Karjalan palautuminen on tosi lähellä, joten pitää ottaa ryyppy asian kunniaksi.Esivalmistelut valmiina
Venäjän uuden vallankumouksen esivalmistelut ovat jo valmiina. Medvedevillä alkaa olla ja housussa, eikä sotahullu Staputler kyennyt enää sanomaan mitään. Karjala saadaan pian takaisin.
http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2016/01/13/medvedev-venajan-pitaa-varautua-nyt-pahimpaan/2016407/12?&n=3#commentsHereHommat helpottuvat
Sotahullu Staputler on tyytyväinen, kun öljystä saatavat tulot pienenevät. Nyt häenen ei tarvitse enää raataa koko päivää, jotta voisi siirtää kaikki öljystä saatavat rahat omalle tililleen Sveitsiläiseen pankkiin. Nyt hänelle jää hieman lepoaikaakin.
http://www.taloussanomat.fi/porssi/2016/01/20/raja-rikki-oljytynnyrin-hinta-valahti-alle-27-dollariin/2016739/170?&n=4#commentsHere
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p596739Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3495824Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1745451Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1505213Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil214464Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite463155Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202956Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282777Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud42740- 852427