Aurinko sähköliittimet

Aurinko sähkössä, kun liitetään kaapeleita 1,5mm-50mm,
niin parhaimpia liittimiä kannattaa käyttää !
http://www.ounevagroup.fi/fi/ouneva-products/tuotteet/liittimet/otl-liittimet/
18134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

missä tyco ?

Äänestä

Tyco on ykkönen. Amhenol, Rosenberger ja Huber Suhner tekee laatua. Ja tietysti ABB.

https://www.google.fi/maps/place/Tyco Electronics Finland Oy/@60.2396267,24.8454811,15z/data=!4m2!3m1!1s0x0:0x5963c87200108c65

Äänestä
  • Miten niin "tietysti ABB" -sen laatu ollut jo pitkään ala-arvoista monellakin osa-alueella.

    Äänestä


  • Juuri varsinkin KJ-kojeistojen kanssa ABB:lla suuria vaikeuksia laadun kanssa - justaansa viime viikolla tuli tietynlaista käyttökieltoa eräisiin ABB:n KJ-kojeistoihin liittyen vakavien työturvallisuutta uhkaavien ongelmien takia. Ja mitä noiden kanssa tullut touhuttua niin jatkuvia ongelmiahan noiden kanssa ollut muutenkin jo pitkään.

    Äänestä


  • VFD-ykkönen oli 2015 ABB. Kakkonen Siemens. Sitten Scneider-Toshiba, Danfoss,muut on sitten pieniä.

    Äänestä

Mikä mahtaa olla biltema laatu.Itte olen niitä reikäliittimiä käyttänyt.10-35 neliö mm.

Äänestä

Biltema ja Motonet/honkkarilaatu on empiirisesti todettu heikoksi.

Panasonic N-tyypin aurinkopaneeli ja Suhner liittimet on laatua. Huonoista liittimistä on alkanut tulipaloja!

Äänestä
  • Itse olen akkuliittimissä pyrkinyt niin mitoittamaan ettei tuntuis kättä lämpemmältä.eurosolarilla laittivat valmiiksi 70 kaapeliin liittimet ja järeän näköiset mutta vähän lämpee 12v järjestelmässä kun ottaa 1500w esim vartin.siksi haaraannutan jo ennen muihin akkuihin. Biltemakin toiminut ihmeen hyvin

    Äänestä

se tehoon mikä paneleistanne irtoaa tammikuussa riittää vaikka 2,5mm kuulokeliitin!

Äänestä

Nyt klo 13.05 tulee enemmän sähköä kun juhannuksena, suoraan paistaa paneeliin. Piuhat on 6mm2.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kunnonliittimiä kirjoitti:

Aurinko sähkössä, kun liitetään kaapeleita 1,5mm-50mm,
niin parhaimpia liittimiä kannattaa käyttää !
http://www.ounevagroup.fi/fi/ouneva-products/tuotteet/liittimet/otl-liittimet/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu