Starttilatu

Jos.toimeen.tartutaan

Miksi ei Jäähallin pintahöyläyksestä kertyvää jäämurskaa ei levitetä hallin takaseinän puolelle koko pituudelle. Siitä saisi erittäin hyvän starttiharjoitteluladun molempiin suuntiin. Kunnallahan on laitteet millä jäämurske voitaisiin tasoittaa ja vaikka toiselle ladulle pertsaladut ja toiselle luistelualue.

Starttiharjoittelun jälkeen on sosiaalitilat lähellä ja vaikka kuntosali, mikäli kunto kestää ennen tahi jälkeen suksittelun.

9

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OPDF

      hullun hommaa ole NÖYRÄ NÖYRYYTTÄ

    • ulkotyöläinen

      Sen levittäminen maksaa vaiko sama kai se olis jos kunnan äijjät levittelis työajallaan sitä lunta sinne niillä väliajoilla kun kerran heille siittä työnteosta vissiin vielä maksetaan. Ai nii onko kunnalla enään ulkotyöntekijöitä?.

      • naurattaa.kunnan.hommat

        Takavuosin urheilukentällä oli viisi "kentänhoitajaa". Kai niistä joku vielä on toimessa tai hengissä. Kun se murska tuodaan hallista niin ei se nyt ole vaikeata sitä levitellä. Eikö latukone siihen kelpaa.

        On nämä kunnan hommelit vekkuleita. Ennen kunnan työläiset olivat tekevinään töitä ja kunta oli maksavinaan pikku korvausta. Nyt kunnalla on samasta työstä paremmat palkat kuin yksityisellä, mutta hommat ovat keveitä ja lisäksi etuisuuksia kuten eläke-etuudet. Ja lähes valvomaton työ. Ja kunnan autoilla ajetaan niin kuin omilla. Jne jne jne.


      • No_hae_sitten

        kunnalle hommiin, kun on niin helppoa ja kevyttä. Mitä vielä mietit ja valitat?


      • naurattaa.kunnan.hommat

        Minähän olen - tavallaan. Ennen olin suoraan kunnalla, mutta en saanut millään aikaani kulumaan. Perustin sitten oman yrityksen, ja nyt teen yrittäjänä kunnalle urakoita. Teen hommia myös kenelle hyvänsä. Muutama mies töissä ja koneita, vähän moninaisia hommia.

        Olen edelleen sitä mieltä, että keskimäärin kuntien hommat ovat aika köykäisiä. Siksi kunnat ovat vähentäneet suorittavan tason henkilöstöään ja käyttävät yrittäjiä toimiensa hoitajina. Väliin kunnilta saa tosi hyviä "nakkeja", kun on nopea ja joustava. Silti löytyy muutamia kuntia, jotka ovat osanneet organisoida työnsä hyvin ja vastaavat aivan kelvollisesti yksityistä yritystä. Paljon riippuu siis järjestelykyvystä ja johtavien henkilöiden pelisilmästä.

        Kerron selvennyksenä, että en ole hämeenkyröläinen - enää. Tarjoan palveluksiani monille kaupungeille ympäri Pirkanmaata, ja vähän kauemmaksikin.


    • Ihmetoimintaaa

      Ei ketään hiihdä huvikseen! Menkää putkeen suksimaan jos tarvetta.

    • Voiko startti ladulle päästää homoseksuaaleja.

      • fvbghqaeo

        se on nimenomaan niitä varten


    • Eri vähemistöt ovat tervetulleita

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      214
      4312
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      53
      2797
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      122
      2417
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      100
      2055
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      223
      1952
    6. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      35
      1666
    7. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      33
      1508
    8. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      106
      1428
    9. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      49
      1350
    10. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      56
      1049
    Aihe