Starttilatu

Jos.toimeen.tartutaan

Miksi ei Jäähallin pintahöyläyksestä kertyvää jäämurskaa ei levitetä hallin takaseinän puolelle koko pituudelle. Siitä saisi erittäin hyvän starttiharjoitteluladun molempiin suuntiin. Kunnallahan on laitteet millä jäämurske voitaisiin tasoittaa ja vaikka toiselle ladulle pertsaladut ja toiselle luistelualue.

Starttiharjoittelun jälkeen on sosiaalitilat lähellä ja vaikka kuntosali, mikäli kunto kestää ennen tahi jälkeen suksittelun.

9

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OPDF

      hullun hommaa ole NÖYRÄ NÖYRYYTTÄ

    • ulkotyöläinen

      Sen levittäminen maksaa vaiko sama kai se olis jos kunnan äijjät levittelis työajallaan sitä lunta sinne niillä väliajoilla kun kerran heille siittä työnteosta vissiin vielä maksetaan. Ai nii onko kunnalla enään ulkotyöntekijöitä?.

      • naurattaa.kunnan.hommat

        Takavuosin urheilukentällä oli viisi "kentänhoitajaa". Kai niistä joku vielä on toimessa tai hengissä. Kun se murska tuodaan hallista niin ei se nyt ole vaikeata sitä levitellä. Eikö latukone siihen kelpaa.

        On nämä kunnan hommelit vekkuleita. Ennen kunnan työläiset olivat tekevinään töitä ja kunta oli maksavinaan pikku korvausta. Nyt kunnalla on samasta työstä paremmat palkat kuin yksityisellä, mutta hommat ovat keveitä ja lisäksi etuisuuksia kuten eläke-etuudet. Ja lähes valvomaton työ. Ja kunnan autoilla ajetaan niin kuin omilla. Jne jne jne.


      • No_hae_sitten

        kunnalle hommiin, kun on niin helppoa ja kevyttä. Mitä vielä mietit ja valitat?


      • naurattaa.kunnan.hommat

        Minähän olen - tavallaan. Ennen olin suoraan kunnalla, mutta en saanut millään aikaani kulumaan. Perustin sitten oman yrityksen, ja nyt teen yrittäjänä kunnalle urakoita. Teen hommia myös kenelle hyvänsä. Muutama mies töissä ja koneita, vähän moninaisia hommia.

        Olen edelleen sitä mieltä, että keskimäärin kuntien hommat ovat aika köykäisiä. Siksi kunnat ovat vähentäneet suorittavan tason henkilöstöään ja käyttävät yrittäjiä toimiensa hoitajina. Väliin kunnilta saa tosi hyviä "nakkeja", kun on nopea ja joustava. Silti löytyy muutamia kuntia, jotka ovat osanneet organisoida työnsä hyvin ja vastaavat aivan kelvollisesti yksityistä yritystä. Paljon riippuu siis järjestelykyvystä ja johtavien henkilöiden pelisilmästä.

        Kerron selvennyksenä, että en ole hämeenkyröläinen - enää. Tarjoan palveluksiani monille kaupungeille ympäri Pirkanmaata, ja vähän kauemmaksikin.


    • Ihmetoimintaaa

      Ei ketään hiihdä huvikseen! Menkää putkeen suksimaan jos tarvetta.

    • viuvo.ara

      Voiko startti ladulle päästää homoseksuaaleja.

      • fvbghqaeo

        se on nimenomaan niitä varten


    • Eri vähemistöt ovat tervetulleita

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6354
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5418
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      62
      4279
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4142
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3901
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      76
      1237
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1105
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      60
      1060
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      880
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      831
    Aihe