Tuli pistettyä spora joulunpyhinä, nyt mä vaan kuulin että se onkin tyttöjen pyörä. Pystyykö sitä tuunaamaan millään niin että ei olis?
Sporasta pyöräksi
Porsteri883
22283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Sanoisin että sinun on parasta hakeutua Tallinnaan klinikalle ja leikkuuttaa se kikulisi pois.
Sehän on kohdallasi varsin pieni operaatio ja kikulia et ole eläissäsi tarvinnut mihinkään tähänkään asti.
Tuli pistettyä? Siis pikku kikkuliasi työntelit sporaan vai mitä sössötät? :D
Sporsterista saa ihan mitä vaan tehtyä ja parempi moottori /voimansiirto pakettihan se on kun noi muut kun on yhtenäismoottori ja veto tulee kyljestä ulos,helppo laittaa leveetä rengasta.Ne on tehty ajomiehille kun niitä ei tarvii korjailla kokoajan.itse olen ajanut yli 30v monella sporsterilla ja auttanut muilla pyörillä ajavia niiden korjaamisessa.Voodoometal finland esim.laittaa sporstereita.
Kuusakoski Oy ottaa vastaan romumetallia. Eihän Ladasta saa Mersua vaikka miten tuunaa ja kiillottaa. Vanha tekniikka on vanhaa vaikka kuin sen ajattelisi. Nyt hei eletään vuotta 2016 ja tekniikka kehittyy!
Höpö höpö. Evo-sporat on luotettavia laitteita, jos vähänkään on huollettu ohjeiden mukaan. Itellä ollu sama -96 mallinen 1200 kone -03:sta lähtien ilman mitään ongelmia. Kuluvaa osaa toki vaihdettu. Ei tulis mieleenkään hukata pois. Kaikkia ei toi uusin tekniikka vaan jaksa innostaa.
Juu,sama todettu täällä , nuo isommat tuntuu olevan enempi rassattavia ja rahaa vieviä , siten on tullu sporalla putkuteltua ja varmaa kyytiä on tarjonnu kun ei ole alkanu virittelemään mitään ,paljoo helpommilla huolloilla tuskin pääsee millään. varmavalinta eikä koirat kuseskele nilkoille !
1200cc on suht pitkät välitykset eli hoituu matkankin teko siinä missä cruisingitkin.
Liki 900 kuutioinen prätkä ei ole "naisten pyörä".Sportster on luotettavinpia harrikoita mitä on tehty ja vauhtia Suomen teille tarpeeksi.Helposti käsiteltävä ja pienehkö kooltaan ja suoranainen nautinto ajaa.Siksi kai näillä ajaa sekä miehet että naiset.Harvemmin tapaa naista joka ajaa isommilla.
Kyllä siitä saa vielä MIESTENkin fillarin. Tarvitset vain H-D-kaupasta muutaman härvilän:
-Sissybar, ultragay-hapsutuksella
-Skriimin Iikle - tarrakirja
-Kymmenen metriä kahden tuuman rosteriputkea putkentaivutin
-Kärmeksennahkasatula
Näiden lisäksi sun täytyy porata se lussu täyskokoon.
Kyllä se sun popperoitu honra alkaa noilla hilppeillä muistuttaa kaukaisesti hd:ä , hei,hei,heikki jne....
Porsteri on mummomopo. Tai pikkutytöille kauppamopoksi.
Noin puhuu vain henkilö jolla ei ole itsellä rahaa ostaa kyseistä kulkinetta.
Persaukisiahan ne mopoilijat on kaikki, muutenhan ne hankkis auton
Mistäs tiedät ettei ole myös autoa, tai useampaakin autoa?
Pidä pääs ja laita pyörä käyntiin vaan. Hyvä peli siinä missä muutkin. Melko pelleilyä jakaa pyöriä tyttöjen ja poikien pyöriin, samalla vois kait jakaa autot/junat/lentokoneet etc.
Joo hyvä pointti, nekin vois jakaa. Mutta saako tästä tyttöjen pyörästä siis millään konstilla miehelle sopivaa fillaria? Jos vääntäs tosta semmosen skrampleri -tyylisen pyörän, olis ehkä vähän uskottavampi. Röpyliäiset kumipyörät alle ja pienemmät lokarit. Erkkarilla ristit lamppuihin ja pakoputken ympärille kans teipit. Mikä teippi siinä kestää, eikös se porsterissakin kuitenkin lämpiä vähän kädenlämpöä kuumemmaksi? Vai onko se sen verran lussu että tulee vaan semmosta haaleeta pierua putkesta? Niinku anopilla ennen kuolemaa.
Ainakin Ford Puma on tyttöjen auto, pl homokampaajat. Samaa sarjaa on myös Ooppel Tikra. Sen sijaan miesten auto on esim Volvo 240DL puolitonnia painavine motteineen.
Ei kyllä se volvo on todella hintikäs auto.Eihän tuo edes kulje minnekään ja kuluttaa aivan saatanasti.Myös saabit ovat hinttilaivoja.
Minkä linjan spora oli kysessä.
Ei aloittajalla ole mitään pyörää.Kyseessä on katkera trolli jolla ei ole varaa ostella mitään pyörää.
No kyllähän tähän sporaan alkaa tottumaan, kun vaan oppii niksit. Aika kylmää ja märkää kevättä piti kyllä pitkään, mutta on tässä jo ajeltu aikalailla. Vähän ollut starttiongelmaa, tuommonen kaksmukinen ja raakasti työstetty mosa on aika raskas käynnistymään. Aamusin ei oikein kylmänä lähde, olenkin jättänyt yöksi käymään jos on heti aamusta ollut ajoa.
Mitähän noille nahkahilppeille keksis.. aamukasteen jäliltä pyörä näyttää valtavalta karjalanpiirakalta kun nahkat roikkuu miten sattuu. Pitäskö ne kyllästää jollakin? Tervata? Kyllähän ne siitä aina ajossa sitten kiristyy kun viima kuivattaa - pitää vaan alkuun niin vitullisen paukkeen ilmavirrassa. Lepattaa ku velhon hihat. Taitaa olla kyllä enemmänkin ominaisuus.
Vielä yks juttu tuli mieleen, onko sporan runkoon myynnissä mitään jäykistesarjoja? Tommonen raskas pyörä yhdistettynä hintelään putkirunkoon on kurvissa vähän turvaton, se menee mutkissa ku made.. ei oikein herätä luottamusta. Mulla on retkituolin runko tehty samasta putkesta ja siinä se pelaa kyllä oikein hienosti!
Ka, sehä kiamurtelee ko kiärme.