Lämpösen tamman ruokinta

Nansku94

Kyselen tälleen alustavasti niiltä jotka tietää. itsellä ei oo nyt pariin vuoteen omaa hevosta ollu, joten olen unohtanut kaiken tarpeellisen..
suuntaan antavasti kertoisitteko omien hevostenne ruoan kulutuksen.
meille on tulossa on nyt 6-vuotias lämpönen tamma. säkää on 155 ja on vielä aika lihakseton. ratsastus käytössä 4-5h/vko. mitä annatte/antaisitte hänen tyyppiselle hevoselle ja kuinka paljon? asuu pihatossa, ja heinät mahd. 3krt päivässä, rehut 1-2krt. kertokaa kokemuksista niin pääsisin takaisin kärryille..!

3

1741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tunnimimerkit

      Hyvälaatuista heinää niin paljon kuin menee. Kannattaa ostaa analysoitua, jossa riittävästi proteiinia ja maltillisesti sokeria (Miel alle 120g / kg). Valkuaispitoinen heinä riittää kasvattamaan liikunnan lisäksi massaa ja lihaksia. Jos heinää syö reilusti ( yli 15kg vrk), voi hevoselle kehittyä ensin heinämaha. Älä anna häiritä, massaa alkaa pikkuhiljaa kulkeutua oikeisiin kohtiin. Kauraa tai muita tärkkelyspitoisia väki -/ lisärehuja antaisin harkiten, voi lisätä "pöllöenergiaa" eikä ole mahalle hyväksi. Kivennäistä tulee luonnollisesti antaa päivittäin, tarjolla olla suolakivi sekä mikäli hevonen asuu pihatossa (jolloin oletan, että käyttää loimea päivittäin) d-vitamiinin anto talviaikaan ei ole pahasta. Jos hevosen massa ei nouse riittävästi heinäruokinnalla, turvallinen ja maittava (ja edullinen) lisärehu on esim Racing Selected.

      • Nanssku94

        Kiitän tästä, tosi paljon! tuo on hyvin nirso syömään, joten todennäköisesti tuo selected tulee käyttöön. pitää lähteä etsimään netistä mistä tuota d-vitamiinia saa, meidän paikkakunnalta ei taida löytyä.. kiitos!


    • E.L.A

      Joo sanonpahan vielä että tuo selected on tosi hyvä rehu lämminverisille kun melkein kaikki on sellaisia läpipaskojia niin tuo rehu on hevosen helppo sulattaa jotta se saisi siitä jotain ravinteita jolla vähän pyöristyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      55
      9990
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      12
      6745
    3. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      73
      6055
    4. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      47
      5953
    5. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4130
    6. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      266
      3111
    7. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      26
      2756
    8. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      44
      2377
    9. Mikä asia on jäänyt kaivatustasi parhaiten

      mieleesi? 💬😀🙋🏼‍♂️😱
      Ikävä
      60
      1436
    10. Suomussalmen baarit

      Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik
      Suomussalmi
      20
      1249
    Aihe