Lämpösen tamman ruokinta

Nansku94

Kyselen tälleen alustavasti niiltä jotka tietää. itsellä ei oo nyt pariin vuoteen omaa hevosta ollu, joten olen unohtanut kaiken tarpeellisen..
suuntaan antavasti kertoisitteko omien hevostenne ruoan kulutuksen.
meille on tulossa on nyt 6-vuotias lämpönen tamma. säkää on 155 ja on vielä aika lihakseton. ratsastus käytössä 4-5h/vko. mitä annatte/antaisitte hänen tyyppiselle hevoselle ja kuinka paljon? asuu pihatossa, ja heinät mahd. 3krt päivässä, rehut 1-2krt. kertokaa kokemuksista niin pääsisin takaisin kärryille..!

3

1829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tunnimimerkit

      Hyvälaatuista heinää niin paljon kuin menee. Kannattaa ostaa analysoitua, jossa riittävästi proteiinia ja maltillisesti sokeria (Miel alle 120g / kg). Valkuaispitoinen heinä riittää kasvattamaan liikunnan lisäksi massaa ja lihaksia. Jos heinää syö reilusti ( yli 15kg vrk), voi hevoselle kehittyä ensin heinämaha. Älä anna häiritä, massaa alkaa pikkuhiljaa kulkeutua oikeisiin kohtiin. Kauraa tai muita tärkkelyspitoisia väki -/ lisärehuja antaisin harkiten, voi lisätä "pöllöenergiaa" eikä ole mahalle hyväksi. Kivennäistä tulee luonnollisesti antaa päivittäin, tarjolla olla suolakivi sekä mikäli hevonen asuu pihatossa (jolloin oletan, että käyttää loimea päivittäin) d-vitamiinin anto talviaikaan ei ole pahasta. Jos hevosen massa ei nouse riittävästi heinäruokinnalla, turvallinen ja maittava (ja edullinen) lisärehu on esim Racing Selected.

      • Nanssku94

        Kiitän tästä, tosi paljon! tuo on hyvin nirso syömään, joten todennäköisesti tuo selected tulee käyttöön. pitää lähteä etsimään netistä mistä tuota d-vitamiinia saa, meidän paikkakunnalta ei taida löytyä.. kiitos!


    • E.L.A

      Joo sanonpahan vielä että tuo selected on tosi hyvä rehu lämminverisille kun melkein kaikki on sellaisia läpipaskojia niin tuo rehu on hevosen helppo sulattaa jotta se saisi siitä jotain ravinteita jolla vähän pyöristyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      46
      3108
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      46
      2901
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      51
      2525
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      51
      2514
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      32
      2106
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1860
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1779
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      43
      1636
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      48
      1572
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1381
    Aihe