Milloin meillä ? Katupartioita tarvitaan

2281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

kunhan kelit taas lämpenee niin eiköhän vokissa oleilu ala ottamaan voimille

Äänestä

Hyvää yötä lapset, menkää nukkumaan.

Äänestä
  • Voi kun nuo partalapset laitettais kuriin, aamulla kuudelta herätys, siivouspalvelut ja aamupalat, 8-16 opetusta, 16-18 iltatoimia, 18-21 iltavapaa ja 21-22 iltatyöt ja 22:00 kaikki nukkumaan.

    Äänestä

  • Kauheata razizmia tuollainen!!

    Äänestä

  • kekkonenhaudantakaa kirjoitti:

    Voi kun nuo partalapset laitettais kuriin, aamulla kuudelta herätys, siivouspalvelut ja aamupalat, 8-16 opetusta, 16-18 iltatoimia, 18-21 iltavapaa ja 21-22 iltatyöt ja 22:00 kaikki nukkumaan.

    Ei ne poistu sisätiloista näillä kunnon keleillä. -30 ja munat jäätyy.

    Äänestä

Kyllä niitä vielä tarvitaan ja itse lähden mukaan.

Äänestä
  • Ookko jo hommannu tarvittavan rekvisiitan?Pilottitakin, leijonariipuksen, maiharit. Ajellu kaalis kaljuks. Äläkä unohda, että keikoilla tarvitaan myös reilusti Karjala olutta. Näähän nyt vähintään vaaditaan arjalaiseen isänmaan ystäviin pääsemiseksi.

    Äänestä

Jos nyt ensin kuitenkin koitetaan saada kuriin nämä epäonnistuneet *Hyväveli-verkkojen* Demuli/Sekoomus/Keskusta-pässit......ehkä sen jälkeen kun nämä on saatu ryhdistäytymään, on muiden vuoro.

*HetiMulleKaikkiJaHeti*-tyyli on saatava murrettua ja ahneuden kierre on katkaistava.

Äänestä
  • venäläinen yön sudet tulee hoitamaan homman kun suomalaisista ei siihenkään ollut

    Äänestä

  • takuu-työ kirjoitti:

    venäläinen yön sudet tulee hoitamaan homman kun suomalaisista ei siihenkään ollut

    Epä-äidinmaallisia ovat rysy-hukat kun ajelevat imperialisti sikojen kalustolla, HD:tä, hondaa ym peliä. Tosi neukku ajelee vain Uraalilla tai dnjeprillä.

    Äänestä

Jokohan Merkelilläkin alkaa silmät aueta.

Äänestä
  • suvakki merkkelin peli on pelattu

    Äänestä

Silloin tarvitaan katupartioita, jos Vasurit, Vihreät ja S Rautio alkavat käytännössä toteuttaa "Hämeenlinnaan suomen parasta maahanmuuttopolitiikkaa" meininkiä!

Äänestä
  • Kuule et voi ottaa sitä käteen kun sinulla ei ole järkeä.

    Äänestä

Itse olen partiointia jo suorittanutkin. Nykyään kuljen jokaisen lyhyemmän matkan kävellen, sivukatuja kulkien. Toivottavasti en joudu ikinä käyttämään väkivaltaa, mutta jos joudun, sitä ei säästellä.

Äänestä
  • Ota sitten huomioon että jos sitä väkivaltaa käytät nii hyvin rajallisesti täytyy toimia. Meinaa poliisi ja laki ei tykkää väkivallasta. Se on meinaa hämärä raja tarvittavan voimankäytön ja pahoinpitelyn välillä.

    Äänestä

Katupartio on toiminut Hämeenlinnassa pienimuotoisesti suunnilleen vuoden päivät. Se on nähnyt yhtä ja toista mistä ei lehdissä huudella tai lauluja kirjoiteta. Katupartio ei herätä huomiota tai aiheuta yhtään mitään hämminkiä.

Voisi sanoa, että katupartio näkee teidät mutta te ette näe katupartiota.

Äänestä

Uudenlainen katupartiojengi on tulossa. Malli on sama kuin pahimmilla hoottoripyöräjengeillä. Mukaan hyväksytään myös mamut. Pääsyvaatimuksena ei ole murha vaan raiskaus.

Äänestä

Katupartio saapui miltei ensimmäisten joukossa paikalle kun henkilö oli jäänyt pahasti suojatiellä auton alle (selkä todennäköisesti poikki). Paikalle saapui ambulanssi, joka yritti kutsua myös poliisipartion tilannetta selvittämään. Viranomaisradiosta kuului synkkä ääni - ei vapaita poliisipartioita.

Poliiseja ei riitä yleensä sinne missä jotain tapahtuu. Poliisi on jälkiselvittäjä - tilanne on yleensä silloin jo ohi. Katupartio haluaa olla ensivaste.

Ei ehkä kuitenkaan toivottavasti aivan tämän Pariisin malliin, jossa katupartio menee pidättämään verekseltään moottoripyöräliikkeen varkaita: https://youtu.be/KuXHpv4BzHg

Videon tapauksessa kovaotteinen katupartio onkin Ranskan poliisin siviiliasuinen erikoisyksikkö. Hämeenlinnan katupartio on täysin kansalaistoimintaa, eikä sillä ole mitään erityisvaltuuksia.

Äänestä

Häptönissä on ollut katupartioita jo useamman kuukauden.

Äänestä

Ottakaa niihin katupartioihin mukaaan myös muutamia pakolaisia, eli ns. kohderyhmän edustajia. Heidän joukostaan varmaan löytyy jopa entisiä rauhanturvaajahommissa olleita, poliiseja, muuten aliupseerikoulutuksen saaneita, lakimiehiä jne.
Yhteistyö olisi hyväksi molemmille osapuolille. Suomalaiset tutustuisivat pakolaisiin ja oppisivat näkemään millaisia tyyppejä siellä on ja samalla välittyisi pakolaisille kokemusta siitä minkälaista väkeä kaduilla liikkuu.

Äänestä

> Yhteistyö olisi hyväksi molemmille osapuolille.

Ei ole olennaista katupartiotoiminnassa. Maahanmuuttajien apuna ja tukena on jo valtavat resurssit puolueiden, virkateiden ja poliittisluontoisten järjestöjen kautta.

Katupartioiden tehtävä on ottaa vastuuta turvallisuuden ja järjestyksen ylläpidosta siinä tilanteessa, jos poliisi tai puolueet kieltäytyvät niin tekemästä tai heidän resurssit eivät riitä.

Katupartiot tulevat olemaan epäpoliittinen turva- ja avustusjärjestö ja kansalaisten "last line of defense" eli puolustuksen viimeinen linja sen varalta, että puolueet tai poliittiset järjestöt eivät kykene takaamaan enää turvallisuutta. Katupartioiden toimintaan ei sisälly monikulttuurisuutta lainkaan.

Ainoastaan henkeen, terveyteen ja kolmantena omaisuuteen liittyvän turvallisuuden puolustaminen kaikissa olosuhteissa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ihanaailonkautta kirjoitti:

ihanaa, sotaa paossa olevat hädänalaiset tyytyväiset kunnon kansalaiset


http://www.hs.fi/ulkomaat/a1451962290216?jako=5ae45f37fa5e0b6ff1a42548ce94510f&ref=tf_iHSisboksi-artikkeli&utm_campaign=tf-hs&utm_source=iltasanomat.fi&utm_medium=tf-desktop&utm_content=articlepage

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu