Häiritseekö teitä muita, kun ihmiset käyttävät toisista ihmisistä tai jopa eläimistä ilmausta "se on ADHD-tapaus" tai jotain vastaavaa, kun ihminen tai eläin on ollut jotenkin erityisen levoton tai liikkuvainen.
Tällä viikolla viimeksi työkaveri sanoi tuttavansa koiraa ADHD-piskiksi.
Entäpä jos käytettäisiin samoin termejä sairaukista tai oireista, jotka ovat sosiaalisesti sopivia tai joita sairastavat ovat melkeinpä sädekehä pään päällä? Jokainen varmaan ymmärtää ilman esimerkkejäkin.
Miten sanoa toiselle neutraaalisti, että oireyhtymän nimikkeen käyttö adjektiivinomaisesti haukkumasanana on loukkaavaa? Ja antaa sitäpaitsi stereotyyppisen kuvan ADHD-oireyhtymän omaavista. Esimerkiksi mina itse en hypi ja heilu koko aikaa, en melua enkä häiritse muita.
ADHD haukkumasanana
oireyhtymän_omaava
1
247
Vastaukset 1
- paljonpahempaatapahtuu
Ei hirveästi, paitsi jos nimitellään lapsia. Ehkä ei korrektia, mutta on niin paljon törkeämpiäkin asioita, joista voi mielensä pahoittaa. Sellaisia, joilla ihan oikeasti tarkoituksella yritetään loukata.
Käytätkö itse sanaa "idiootti"? Se tarkoittaa vaikeasti kehitysvammaista ihmistä. Entä naureskeletko olevasi dementikko? Sanotko koskaan toiselle "Oletko kuuro?" Kannattaa ensiksi korjata oma käytös, ennen kuin alkaa oikoa muita.
ADHD-piski kylläkin kuulostaa hauskalta. Pystyn kuvittelemaan sen! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791366
- 851263
- 98994
- 48833
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40733Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83609Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30538Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7536Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44512