Minkälainen se on? Onko haastava? Pääseekö tuonne helposti opiskelemaan ja saako amispapereilla enää yhtään lähtöpisteitä?
Suuhygienistin pääsykoe AMK:ssa?
5
61
Vastaukset
- Kyselijä-----
Lisäksi haluaisin kysyä kuinka pääsykokeeseen voi valmistautua.
- Afrgesgg
Itse en saanut edes kutsua valintakokeeseen(Metropolia), keskiverto lukion todistuksella. Kuitenkin mahd. amiksessa on helpompi saada parempi todistus ja saada koekutsu valintakokeeseen. Koe koostuu luullakseni mm. perusmatikan ja kielien osakokeista ja keskustelusta .
- Kyselijä-----
Minulla on amiksesta todistus jonka keskiarvo vastaa jotain lukion 8,0 keskiarvoa. Onko mitään mahkuja päästä edes pääsykokeeseen asti?
- pöröö4
Huono ala, ei kannata opiskella. Yksitoikkoista puurtamista ja ergonomisesti ongelmallinen työ. Ranteet kovilla.
- Suuhygienisti
Erittäin Huono palkka, huonosti töitä. Kyllästyt rassaamaan toisten likaisia hampaita, hammaskivenpoisto on isoin asia mitä saat tehdä. Ja valkaisu. Kyllästyt niihin parissa ekassa vuodessa. Itse tein kyseistä työtä 7 vuotta ja nyt luen ihan eri alaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 475875
- 495361
- 513746
- 143695
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1003441- 313146
- 592894
- 592766
- 552413
- 381864