Mauri Pekkarinen (kesk.) Suomen Kallein mies sai myös pilattua maan tarvitseman energiatuotannon totaalisesti. Minä hetkenä hyvänsä sähkönkäyttöämme aletaan rajoittaa katkomalla syöttöä. Elämme Pekkarisen jälkeistä aikaa epävarmuuden tilassa.
Sähkötkin alkavat katketa
SähköntuotannonkinPilasi
851
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pekkarinen järjesti vävyään varten veronmaksajat maksamaan jättimäiset tuulivoimatuet, joka johti sähkömarkkinan vinoutumaan. Näin kenkenään muun ei enää kannata tuotta sähköä ja Pekkarisen vävyn tuulivoima ei riitä. Veronmaksajaa kylmää kovasti.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1452131472447.html
Keskustapuolueen ollessa vallassa ovat juurin tämänkaltaiset tukiautomaatit mahdollisia, jos ei muuten, niin kepuministerin lähiomaisen pyynnöstä. Pekkarinen on jo jättänyt itsensä suomalaiseen politiikan historiaan harjoittamallaan rumpupolitiikalla eli järjestelemällä erilaisia rahoituksia omalle kotiseudulleen eli äänestäjilleen. Kuvaavaa keskustan harjoittamalle sisäpolitiikalle kaikilla hallituskausilla ovat olleet ns. iltalypsyt, joilla tarkoitetaan erilaisia lisärahoituksia, joista hyötyvät keskustalaiset. Näitä neuvoteltiin iltakaudet yleensä niin pitkään, että hallituskumppanit lopulta myöntyivät. Koko kansantalouden etu jäi näissä neuvotteluissa taka-alalle.
Uutisiis vakuutettiin että tänä talvena sähköä riittää. Kohtuullisen hintaistakin. Tosin juuri tänä aamuna tunnin ajan pörssisähkön hinta pakkasen vuoksi lährellä 13 senttiä kWh. Iltapäivällä on myös kolmen tunnin ajan sama.
Pohjoismaissa on säännöstelyaltaat täynnä.
Pekkarisen ja Rehnin ulkomuseosta (Fennovoima) tuleva sähkö tuleva sähkö tulee maksamaan vähintäin 50 senttiä/kwh, todellisuudessa vieläkin enemmän Tuulisähkö on myös huippukallista yli 100 senttiä /kwh. Miten ihmeessä teollisuutemme pystyy sellaisia sähköjä ostamaan?
Ydinvoimaa vain lisää, muuten ei sähkö riitä.
Sähköä ei saada seinästä, kuin vihreät rahaa ottaa.
Pitää tuottaakkkin.
Mistä sinä Ulkomuseosähköä sitten sähköä ottaisit ?
Pöljäkin saa olla. muttei nyt ihan tyhmä.
Jos et ymmärrä mitään sähkön teon päälle.
Sossusosialistin pelkkä trolli.
Tuulisähkön osuus on 1,7 % joten ei sillä ole mitään merkitystä hinnanmuodostukseen.
Tuulivoimaloiden merkitys olisi siinä, että ne ovat suotuisissa olosuhteissa edullisia ja euroopassa ja USA:ssa suuri bisnes, suomalaiset eivät vain jostain syystä noille markkinoille päässeet. Ehkä syynä oli Nolia huuma, tuollaiset perinteiset metallin tuotteet eivät olleet seksikkäitä ei niiden kaupan eteen tehty riittävästi töitä.
Mikä bisnes olisi sellainen eyyei se alkuvaiheessa tarvitse valtionkin tukea?
"Mikä bisnes olisi sellainen eyyei se alkuvaiheessa tarvitse valtionkin tukea?"
Ainahan sitä valtion tukea tarvitaan. Todistaahan sen kuuluisa kepuhanke Talvivaarakin.