...mutta kummeksuttaa kun keskustelut menevät toisten purjehtijoiden moittimiseksi sen sijaan, että mietittäisiin mitä kysymyksen asettaja haluaa tietää ja vastattaisiin siihen. Tottakai asioista on monia mielipiteitä, vaan niitäkin kysyjä yleensä pyytää. Normijärjellä ja ymmärryksellä varustettu ihminen kyllä ne kaikki läpilukiessan hahmottaa missä haarukassa liikutaan.
Tyhmiä kysymyksiä ei ole, eikä täällä taida olla tyhmiä vastaajiakaan. Voisihan hyvän merimiestaidon elementtejä osoittaa näissä keskusteluissakin.
Ei millään pahalla.......
27
294
Vastaukset
- AhtaastiVaan
Kyllästyit sitten ahtaisiin väyliin, herra/neitti Ahdas, 10-107 jne... ;-)
- FF31
Mielestäni keskustelut täällä on kuin mitkä tahansa nettikeskustelut. Mielipiteitä ja niiden perusteluita on monenlaisia. Täytyy vaan välillä jättää osa kirjoittajista huomioimatta. Esim. Joakim, Seppo ja muutama muu yleensä kommentoivat varsin osuvasti. Mutta näissäkin on eroja vaikka asiallisia ovatkin. Joakim on minun makuun kisakuski ja Seppo taas enemmän matkamies =).
- AiristonSeisoja1
Kyllä tällä palstalla on huimaa besserwisseröintiä. Mielipiteet esitetään faktoina vaikka oikein rahkeet ei siihen edes riitä. Omat purjehdustaidot ei pitkälle riitä, mutta kyllä se monessa säikeessä huomaa. Viime päivinä olleessa kerrottiin mm. että kuoritakilla ei tee mitään kun se on joko liian kylmä tai kuuma ja sitten se ei pidä kuin hetken vettä.
Näin ulkoilmaihmisenä hymyilyttää miten niin väärässä voi olla.
Minusta tällä palstalla hommat menee vänkäämiseksi lähes välittömästi ja itse asia/kysymys monesti unohtuu, kun pitää todistella miksi toinen on väärässä ja itse oikessa. Sitten mennään perus päiväpurjehtijan näkövinkkelistä kiville, kun keskitytään täysin epäolennaisiin asioihin sen kysymyksen esittäjän näkökulmasta.- 5ttrrfdgfdgfdsg
Välillä olen ihmetellyt sitä, että ilmeisen kokemusperäisesti voidaan olla niinkin rajusti eri mieltä. Kertoo tietysti siitä, että yksilötason kokemus ei ole järin luotettava todiste yhtään mistään vaan pitäisi olla laajempi otos ja mielellään vakioiduissa olosuhteissa tehtyjä testejä.
Normaalin käsitekin on ilmeisen liukuva, joillekin tuo ulkona juuri nyt vallitseva helvetillinen kylmyys on ilmeisesti normaalia sekin :) - testauskelit
5ttrrfdgfdgfdsg kirjoitti:
Välillä olen ihmetellyt sitä, että ilmeisen kokemusperäisesti voidaan olla niinkin rajusti eri mieltä. Kertoo tietysti siitä, että yksilötason kokemus ei ole järin luotettava todiste yhtään mistään vaan pitäisi olla laajempi otos ja mielellään vakioiduissa olosuhteissa tehtyjä testejä.
Normaalin käsitekin on ilmeisen liukuva, joillekin tuo ulkona juuri nyt vallitseva helvetillinen kylmyys on ilmeisesti normaalia sekin :)Kun mainitsin tämän päivän ulkolämmön, kerron mitä siitä parin tunnin lenkillä ajattelin. Huomasin nimittäin, että olikin suunnilleen sama vaatetus kuin toukokuussa merellä. Aivan sama kerrospukeutuminen, sama pipo, samat toppahanskat ja samat lenkkarit. Toisin sanoen: nyt on hyvä keli testata itselle sopivat lämpöasusteet kevään ja alkukesän avomerireissuille!
Niistäkin jokaisella on oma mielipiteensä. Samoin muustakin purjehdukseen liittyvästä. Eihän kaikki voi olla samaa mieltä joka asiasta! - Konsensus_yliarvostettua
testauskelit kirjoitti:
Kun mainitsin tämän päivän ulkolämmön, kerron mitä siitä parin tunnin lenkillä ajattelin. Huomasin nimittäin, että olikin suunnilleen sama vaatetus kuin toukokuussa merellä. Aivan sama kerrospukeutuminen, sama pipo, samat toppahanskat ja samat lenkkarit. Toisin sanoen: nyt on hyvä keli testata itselle sopivat lämpöasusteet kevään ja alkukesän avomerireissuille!
Niistäkin jokaisella on oma mielipiteensä. Samoin muustakin purjehdukseen liittyvästä. Eihän kaikki voi olla samaa mieltä joka asiasta!Heh, tässä yllä tulikin esiin yksi selittävä tekijä sille, miksi erimielisyydet leimuavat. Aika turhaa on kuvitella, että erityisempää yhteisymmärrystä löytyy sellaisten ihmisten välille, joista toinen lähtee parin tunnin lenkille 25-30 asteen pakkaseen ja toinen pysyttelee tiukasti sisätiloissa lämpötilan pudotessa alle nollan :)
Jälkimmäinen luonnehdinta on tietysti vähän arvaus, jonka perustin ilmaukseen "helvetillinen kylmyys". Saattoi olla liioitteleva juuri tuon kirjoittajan kohdalla muttei varmasti kaikkien veneilijöiden.
- 10-107
Eikö kuitenkin ole niin, että mielipiteiden ero on juuri se syy, miksi täällä kirjoitellaan ja kommentoidaan. Jos kaikki olisi samaa mieltä, niin täällä olisi virallinen kirjoittaja ja porukka taputtaisiin samaan tahtiin kuin Romanian kommunistisen puolueen kokouksessa.
Se, miksi voidaan jostain aisasta tulla kokemuksen kautta ihan päinvastaisiin lopputuloksiin ei ole myöskään yllätys. Vanha sanonta, "kun on vasara, kaikki ongelmat alkavat näyttää nauloilta" pitää tässäkin paikkansa.
Ei ole vain yhtä oikeaa tapaa ratkaista asioita. Sopiva ratkaisu riippuu ratkaisijan henkilökohtaisista ominaisuuksista. Monesti olen huomannut, että lopputulos ei ole läheskään yhtä tärkeä kuin tapa millä siihen päästään. Se on tavallaan intresanttia.
Mitä sitten tulee erityisesti purjehtijoiden haukkumiseen, niin väite sisältää aika lyhyen muistin. Jo pelkästään aaltokeskusteluja löytyy enemmän Alexandian kirjastossa oli hieroglyfejä :D- AiristonSeisoja
Mielipiteitä tosiaan kaivataan, mutta se, että niitä esitetään hyvin vahvasti muiden mielipiteitä vähätellen ja omia faktana pitäen on minusta sopimatonta käytöstä. Enkä minä sitä epäile etteikö nämä henkilöt voisi uskoa tai jopa olla oikeassa mielipiteineen, mutta esitystapa, jossa muita väheksytään on ikävää luettavaa.
Olen netin keskusteluja seurannut vuodesta -89, ja selvin ero niissä normaaliin naamakkain-keskusteluun on suurempi mahdollisuus ymmärtää väärin keskustelukumppanin viestin aiottu tarkoitus. Yleensä, etenkin kun se vastapuoli ei ole edes nimimerkiltään tuttu, lukijalla on suuria vaikeuksia oikeasti ymmärtää, mitä toinen tarkoittaa ja ei tarkoita. Siitä syntyy ohipuhumista. Normaalikeskustelussa voi koko ajan tehdä tarkentavia kysymyksiä, mutta netissä ei, tästä tämä ilmiö varmasn johtuu.
Kun itse tajusin tämän joskus vuonna 95, aloin tietoisesti yrittää käyttää aina aikaa sen pohtimiseen, ymmärsinkö kommentoimani viestin varmasti oikein. En ole varma, miten hyvin olen tässä onnistunut. Homma oli helpompaa silloin, kun kaikki kirjoittivat omilla nimillään ja eri ihmisten ympärille muodostui konteksti auttamaan tulkinnassa. DejaNews ikuisine arkistoineen valitettavasti tappoi tämän tavan.- Joakim1
Oi niitä aikoja, kun netissä kirjoittelu allekirjoitettiin omalla nimellä, (työ/opiskelu) sähköpostilla, puhelinnumerolla ja usein vielä kotiosoitteella. Silloin oli keskustelu paljon asiallisempaa ja asiantuntevampaa.
En usko, että DejaNews oli syynä tuon käytännön loppumiseen. Yksi syy oli valtava roskapostimäärä, joka nykyään on jo melkolailla ratkaistu eri suodattamilla. Kun itse sain toistasataa roskapostia duunisähköpostiin päivässä, luovuin tuon osoitteen antamisesta mihinkään.
Suurempi syy lienee se, että reilut 20 vuotta sitten vain harvalla oli nettiyhteys. Yleensä vain korkeasti koulutetuilla ja ehkä vielä pääsääntöisesti tekniseltä alalta.
Muistan hyvin kuinka ensimmäiset nimimerkit ilman mitään tietoa oikeasta henkilöllisyydestä tuli news-ryhmiin. Siitä alkoi trollauskulttuuri ja asiattomat viestit. Tuolloin kuitenkin sentään vielä pysyttiin samassa nimimerkissä, jolloin tiesi, että tuo on se turhanpäiväinen kirjoittaja, josta ei kannata välittää. Viimeistään newsien siirryttyä googlen alle tuokin hävisi ja nythän newsit ovat ainakin purjehduksen osalta täysin kuolleet. Viimeisin viesti sfnet.harrastus.veneet-ryhmässä näyttää olevan syyskuulta. Joakim1 kirjoitti:
Oi niitä aikoja, kun netissä kirjoittelu allekirjoitettiin omalla nimellä, (työ/opiskelu) sähköpostilla, puhelinnumerolla ja usein vielä kotiosoitteella. Silloin oli keskustelu paljon asiallisempaa ja asiantuntevampaa.
En usko, että DejaNews oli syynä tuon käytännön loppumiseen. Yksi syy oli valtava roskapostimäärä, joka nykyään on jo melkolailla ratkaistu eri suodattamilla. Kun itse sain toistasataa roskapostia duunisähköpostiin päivässä, luovuin tuon osoitteen antamisesta mihinkään.
Suurempi syy lienee se, että reilut 20 vuotta sitten vain harvalla oli nettiyhteys. Yleensä vain korkeasti koulutetuilla ja ehkä vielä pääsääntöisesti tekniseltä alalta.
Muistan hyvin kuinka ensimmäiset nimimerkit ilman mitään tietoa oikeasta henkilöllisyydestä tuli news-ryhmiin. Siitä alkoi trollauskulttuuri ja asiattomat viestit. Tuolloin kuitenkin sentään vielä pysyttiin samassa nimimerkissä, jolloin tiesi, että tuo on se turhanpäiväinen kirjoittaja, josta ei kannata välittää. Viimeistään newsien siirryttyä googlen alle tuokin hävisi ja nythän newsit ovat ainakin purjehduksen osalta täysin kuolleet. Viimeisin viesti sfnet.harrastus.veneet-ryhmässä näyttää olevan syyskuulta.Se roskaposti oli myös yksi syy. Muistaakseni minuun vaikutti ratkaisevasti se, kun hain töitä ja huomasin, että DejaNewsin tai jollain muulla haulla löytyi kaikki minun omalla nimelläni kirjoitetut viestit kaikilta news-palstoilta.
- Joakim1
Bossu kirjoitti:
Se roskaposti oli myös yksi syy. Muistaakseni minuun vaikutti ratkaisevasti se, kun hain töitä ja huomasin, että DejaNewsin tai jollain muulla haulla löytyi kaikki minun omalla nimelläni kirjoitetut viestit kaikilta news-palstoilta.
No eikö se ollut hyvä "CV"? Vai kaduttiko kirjoitukset?
Mulle soitettiin kerran firman sisältä, kun olivat havainneet sähköpostini newseissä. Kyselivät ensin ylimalkaisesti tuosta, mutta pian selvisi syy. Pörssitiedote oli vuotanut julkisuuteen vuorokauden etuajassa. No eipä minulla ollut mitään mahdollisuutta päästä siihen käsiksi. Hiukan myöhemmin syyksi paljastui se, että pörssitiedote oli tallennettu samaan paikkaan kuin ennenkin odottamaan linkin julkaisua ja joku viisas toimittaja oli keksinyt linkin. Joakim1 kirjoitti:
No eikö se ollut hyvä "CV"? Vai kaduttiko kirjoitukset?
Mulle soitettiin kerran firman sisältä, kun olivat havainneet sähköpostini newseissä. Kyselivät ensin ylimalkaisesti tuosta, mutta pian selvisi syy. Pörssitiedote oli vuotanut julkisuuteen vuorokauden etuajassa. No eipä minulla ollut mitään mahdollisuutta päästä siihen käsiksi. Hiukan myöhemmin syyksi paljastui se, että pörssitiedote oli tallennettu samaan paikkaan kuin ennenkin odottamaan linkin julkaisua ja joku viisas toimittaja oli keksinyt linkin.Ei kaduttanut, mutta mukana oli poliittisia mielipiteitä. Ne on nyt ainakin riskaabeleja, jos työhönottaja sattuu olemaan eri mieltä.
- Kölivinossa
Olet kyllä ollut melkoinen edelläkävijä netin käytön suhteen.. -89 keskustelu on täytynyt hoitaa jonkun yliopiston (??) omassa verkossa tms. www kai tuli vasta muutama vuosi myöhemmin
- Joakim1
Kölivinossa kirjoitti:
Olet kyllä ollut melkoinen edelläkävijä netin käytön suhteen.. -89 keskustelu on täytynyt hoitaa jonkun yliopiston (??) omassa verkossa tms. www kai tuli vasta muutama vuosi myöhemmin
Oli silloin jo IP-pohjainen verkko, mutta ei www-palvelimia. Maailmanlaajuinen news-keskustelu tuli mahdolliseksi 1980, mutta harvalla tietysti oli nettiyhteyttä tai edes tietokonetta käytettävissään tuolloin.
IP-pohjainen verkko tuli käyttöön jo 1974.
https://en.wikipedia.org/wiki/Usenet
https://en.wikipedia.org/wiki/World_Wide_Web
https://en.wikipedia.org/wiki/Internet_Protocol
https://fi.wikipedia.org/wiki/Internet
Luultavasti minäkin olen ensimmäisen kerran lukenut newsejä 1989. 1993 tuli ensimmäinen kotitietokone ja siinä oli nettiyhteys modeemilla puhelinlinjaa pitkin. Taisi olla 28 800 b/s. Jotkut kaverit olivat aloittaneet pari vuotta aiemmin 1200 tai 2400 b/s modeemeilla. Kölivinossa kirjoitti:
Olet kyllä ollut melkoinen edelläkävijä netin käytön suhteen.. -89 keskustelu on täytynyt hoitaa jonkun yliopiston (??) omassa verkossa tms. www kai tuli vasta muutama vuosi myöhemmin
Vuonna 1989 oli noita harrastajien ylläpitämiä kaikille avoimia BBS-purkkeja, joihin sai modeemilla komentorivipohjaisen yhteyden. Niissä oli jotain tiedostoalueita, joista voi ladata ja lähettää ohjelmia. Joissain niistä oli myös NNTP-palvelin, jonka kautta saattoi lukea newsejä. Yliopistolla oli tietysti aivan eri tason systeemit, kun sinne pääsi. 28800 bps oli jo juhlaa. Sillä siirtyi varmaan jo monta kilotavua sekunnissa.
- VanhaOhlson
Aloittaja puhuu asiaa. Kiitos hyvin laaditusta ja rakentavasta kommentista.
Palstalla jaetaan kokemuksia ja annetaan neuvoja, mikä on tällaisen palstan paras anti minun mielestäni. Mutta joskus asiallinen ja hyökkäämätön kirjoittelu voi olla ylivoimainen tehtävä jollekin. Jos se on hänen arvojensa mukaista, niin muut eivät voi mitään, se pitää vain sietää. Ja yrittää itse olla sortumatta... - viiksivalmari
Urpo, syö pääs
- NohevaTimo
Jaha, nyt sitten Merikarhu ja NJK:n kunniajäsen pääsikin ääneen lausumaan suuren viisautensa.
- ÄäriHeikki
eikös se mene näin:
Urpo, syö paskas - inttinsä.käynyt
NohevaTimo kirjoitti:
Jaha, nyt sitten Merikarhu ja NJK:n kunniajäsen pääsikin ääneen lausumaan suuren viisautensa.
Ja NohevaTimo kirjoitti juuri niin kuin aloittaja surren kertoi täällä kirjoitettavan. Ei kovinkaan nohevaa.
- mielipidetämäkin
10-107 7.1.2016 22.22, tässä mielipide viestiisi.
Aloittajana en suinkaan arvostellut erilaisia mielipiteitä, niitä todellakin tarvitaan. Niiden avullahan ammutaan suurimmat ankat alas, ja loppu onkin sitten suhteuttamista ja valintoja. - ranskanpottu36
aiheesta poikkeaminen on ärsyttävää jos kysyy esim. Safiren korjaamisesta niin vastaus on että reflex on parempi. Tämän jälkeen sitten haukutaan bavat ja uppotukit. Tästä voidaankin sitten sujuvasti siirtyä purjehtimaan etelämantereelle.
Tuurilla 2 ekaa viestiä koskee ko kysymystä jollaintavoin nämäkin ovat usein sen tyyppisiä että toistellaan toisten väittämiä ilman mitään omakohtaista kokemusta. No vastuu on lukialla. Mutta arvostaisin jos pysyttäisiin aiheessa. Ugh ei tämä auta mutta kevennetään sydäntä.
Mutta missä on SirBB- SirBB
Sir BB on aina siellä missä miestä tarvitaan! Hän päästää vierassatamissa jahdillaan
pikku-ukkoin kanssa höpöttäväin seilorien vaimot vaivoistaan
ja heiluttelee köydenpäätä kädettömiä ohitellessaan.
Hän valikoi viinit pöytään puolesta tampioiden
ja varmistaa, että guormeen laatu pysyy kohdallaan.
Kun Sir ja Erkki saapuu Gotlantiin
parhaat viinit kellarista kaivetaan
ja neitseet parhaimpiinsa pynttäytyy.
Näiden maailmanmiesten jahtein nousukulmasta
muut vain haaveilee!
SirBB - rönsyily_viihdyttää
Kappas vain! Nimim. ranskanpottu36 ärsyyntyi keskusteluijen rönsyilystä. Minä taas seuraan keskusteluja mielellään juuri siksi, että aihetta käsitellään monelta kantilta! Siitä tuo esimerkki Safire vs Refleks olikin hyvä. Ainoa mikä keskuteluissa itseäni harmittaa, on henkilökohtaisuuksiin pyrkivä solvaaminen. Se ei varmaankaan ketään harmita, että samasta asiasta on monta mielipidettä.
Etelämantereella purjehtimisesta olisikin kiva lukea enemmän! Toistaiseksi omalla veneellään sinne ei ole tainnut kukaan muu vielä seilata kuin edesmennyt P.Duncker itse suunnittelemallaan ja valmistamallaan Merivuokko-veneellään. Hanski ja Auli Mantalla taitavat parhaillaan odotella sopivaa säätä Draken salmen ylitykseen. - ranskanpottu36
Keskustelun rönsyily antaa kyllä palstalle melkoisen viihdearvon. Mutta jos oikeasti haluaa tietoa jostain erityisestä asiasta olisi parempi jos pysyttäisiin ko. aiheessa. Kyllä minuakin kiinnostaa eri tyyppiset lämmitys laitteet ja pitkänmatkan purjehdus. Mutta eikö näistä voisi aukaista ihan omat keskustelunsa. En tiedä miten moni täällä oikeasti purjehtii avomerellä mutta eiköhän suurin osa pysy itämeren piirissä. Etenkin näitä avomeri purjehdukseen liittyviä asioita täällä toistellaan ymmärtämättä mitään kuin papukaijat. Tietysti muutamia keskustelioita täällä on joiden viestejä tulee luettua todella mielellään koskien avomeri purjehdusta.
Mutta niitäkin henkilöitä on yllättävän paljoin joiden on pakko kirjoittaa jotain vaikka ei mitään tietäisikään. Ihmetyttää vain että miksi? - täälläpikkusirbb
Tyhjentävä vastaus!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1783600Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512512- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101129Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741070- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40825
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202741