MIHIN MAAHAN KANNATTAA PERUSTAA YRITYS

KANNATTAAKOSUOMEEN

6

1047

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sellisetlepingut

      Ei ainakaan Eestiin!!! Liikaa Suomalaisia ja verottajat lahden molemmin puolin tekevät tiukkaa yhteistyötä. Muistattehan kertoa että verovelka on kohta myös ongelma Eestissä? Muistattehan kertoa että suomessa rekattu Eestin firma kun jää alv velkaa härmälandiaan! Pistää suomen verottaja nopiasti ilmoituksen Eestin hätähousuille ja kappas!!
      kummasti napsahti firman tili kiinni samoin omistaan henk koht tili jos sellainen ko maassa on. Verottaja putsaa tilin kakeista rahasta..mukava ylläri vaikka veroista olis sovittukin.. Muistatte kertoa varmaankin että Eestin alv rekisteriin on Suomalaisella vaikea päästä jos suomalainen maassa mitään pystyy markkinoiden pienuuden ja ylitarjonnan vuoksi tekemään?? Montakos nyrkkipajaa siellä oikeaa rahaa tekee??
      Ai niin rakennusliikkeet, siivousfirmat, kaikenmaailman konsulttifirmat jne mitä kaikkea sitä "nerokkaita" liikeidoita maassa olevilla pursuaakin..ja pöytälaatikkoon kuitenkin jäävät.
      Ihan vinkkinä teille pojille joita arvelen teidän olevan..ensinäkin itse olen maassa ollut 1990 luvun alusta ja asunut siellä ne kasvun vuodet ja nähnyt hyvät kuin huontokin asiat, ongelmat alkoi siit kun Suomalaisia on alaknut tulemaan maahan kiihtyvään tahtiin ja mitäs pojat tapahtuu kun Suomesta siirtyy johonkin "paratiisiin" väkeä??
      Kuinkas kävi Portugalin, Espanjan verosopparien?? kun niitä huudeltiin mediassa??
      Suomalainen kateus on sen verran syvällä että se suomen verottaja on innolla Viron virkaveljiä opastamassa ja valvonta tehostuu...Eestihän alkaa olemaan jo kuin Suomi ja kaikki huono opitaan "pöderin käest"
      Ja mites liiketoimintakielto Suomessa?? Muistatehan tämänkin kertoa ettei tule turhaa reissua "notaarin buroolle" moni mies on maitolaivalla tullut takaisin.

      Näitä "busines consultant" ukkoja on koko Tallinna täysi ja kukaan ei oikeasti tiedä
      mitään , muutama asiallinen ja osaava toimija maasta löytyy ja sellainen kuka vakavasti hommaa suunnittelee ja on toimiva liikeideaa on jo lähtökohdilta fiksumpi ja osaa itse ne toimijat etsiä ja siinä ei raha enää ole missään virassa vaan tuote mitä ostetaan eli tietoa ja osaamista!!
      helppohekit ei taida tajuta että firma pitää pistää sellaiseen maahan mikä on kaukana Suomesta ja vähän suomalaisia ettei tule mitän riskejä, koska suomalaisuus on valitettavasti rasite johtuen kyttäämistä harjoittavasta DDR mallisesta diktatuurista joka verottaa kansalaisia hautaan saakka, itsellä on passi ihan muillamailla vierahilla niin viel yrittivät kysellä vanhoja veroja suomen sosialistisesta diktatuurista....hehheh suomen passin olen polttanut!!
      Mutta koetakaahan helppoheikit keksiä oikeaa työtä kun ilmeisesti on pula siitä meinaan suomi 24 palstalla ei osaavan tarvitse mainostella...

      • HoonoSoomi_

        Suosittelen noin huonosti kirjoittavalle peruskoulun uusimista. Osaatko jo lukea? Lue oma tekeleesi ja tee siitä johtopäätös. Juu ei. Sä saat potkut! On minun tulkinta asiasta.


    • tuulentuvassa

      Viroon siirtyy lähinnä ne joilla on luottotiedot suomeesa menneet.

    • ojakatu

      Onko pakko aina vain huijausmielessä perustaa yritys toiseen maahan ???

      Voisihan olla puhtaat jauhot pussissa....Virossa edellen työvoima halpaa ja ilmaisia toimipaikkoja tarjolla, maksaa vain sähköt ja lämmityksen.

    • lontooharkinnassa
    • AYjyrä

      Ihmettelen, että Antti Rinne, vaikka on aatemaailmaltaan lähellä kommareita, on ehdottanut ALVin alarajan nostoa, mikä auttaisi aloittelevia/pieniä yrityksiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      26
      4879
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      254
      4569
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      45
      4385
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      66
      2390
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1828
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      24
      1771
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      17
      1718
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      77
      1694
    9. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1427
    10. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      12
      1424
    Aihe