Ajattelin tänään laittaa polttoainelämmittimen päälle ennen ajoon lähtöä. Mittaristoon ei kuitenkaan tullut ajotietokoneen tekstejä. Itse asiassa mittaristo oli täysin pimeä. Mistään napista ei tapahtunut mitään. Myöskään sisävalo ei toiminut.
Laitoin sitten avaimen paikalleen, kytkimen pohjaan ja painoin käynnistysnappia. Puolen minuutin odottelun jälkeen starttimoottori käynnistyi, ja kohta käynnistyi varsinainen moottorikin. Eka startilla siis, -23 C pakkasesta.
Heti käynnistyksen jälkeen keskikonsolin valot syttyivät, ja kymmenen sekunnin päästä myös mittaristoon tulivat valot ja tekstit. Sisävalokin rupesi toimimaan. Auto toimi ajossa normaalisti.
Onko muille käynyt vastaavaa?
V70 vm 2008 pakkasella, mittaristo ei toimi
5
1800
Vastaukset
- Volvo-kanssa
Samoin kävi mulle, pistin kuitenkin avaimen paikalleen, jarrupolkimen pohjaan ja starttasin. Pienellä viiveellä(ei puoltaminuutia) hörästi käyntiin . Kesti kyllä 10 min ennen kun mittaristoon tuli tekstit. Hirvitti kyllä kun ei tiennyt mitä tauluun tulee. Ei kyllä Webastosta ollu tässä tapauksessa mitään iloa.
- akkutarkistukseen
Jos akkujännite oli niin alhainen ettei mittariston elektroniikka lähtenyt toimimaan. Kun moottori käynnistyi niin tuli latausjännite ja sitten elektroniikkakin heräsi henkiin.
Eli kannattaa akku tarkistaa ettei vetele viimeisiään. - Volvomiäss
Näin se on, akku vaihtoon!
Volvo siitä hieno auto että ei tuhlaa akkua valoihin nii riittää viimeseen starttiin - ramblerit
On ne upeita vehkeitä? Elektroniikan ihme saavutus! Pakkaset jatkuu joutuu museosta hakee toimivat vehkeet?
- Volvo-autoilija
Kiitos vastauksista.
Käynnistin lämmittimen normaalisti seuraavana aamuna ja se lähtikin pyörimään aluksi mutta sammui sitten. Kun yritin käynnistää sitä uudelleen, tuli teksti, että jännite on liian alhainen. Piti taas käynnistää moottori ilman lämmitystä, mutta jälleen se käynnistyi ongelmitta.
Vaihdoin akun uuteen loppusyksystä, joten sen pitäisi olla kunnosa. Pidän autoa yleensä tallissa, mutta nyt se oli kaksi aamua ulkona, ja heti tuli ongelmia. Viime talvena muuten ei ollut mitään ongelmia vanhalla akulla, vaan lämmitin toimi aina moitteettomasti.
Olen viime aikoina ajanut autolla hyvin vähän, joten voi olla, ettei akku ole ollut ihan täynnä. Mittasin latausjännitteen tuon toisen kylmäkäynnistyksen jälkeen ja se oli 14,8 V, joten laturin pitäisi olla kunnossa.
Taidan nyt ladata akun ihan täyteen, kun auto on tallissa. Katsotaan seuraavalla ulkokäynnistyksellä, miten lämmitin toimii.
Hyvä tietää tuo, että elektroniikkamoduulit sammuvat, jos jännite laskee. Edellinen autoni oli Mersu, ja siinä oli samanlaiset järjestelmät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401410Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981355Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2891245- 1091105
- 191051
- 651028
- 711012
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161009Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176878Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju17833