sotilaskeittäjä

Eli kaipasin kokemuksia sotilaskeittäjän tehtävistä. Minkälaista se oli? Itse olisin kiinnostunut tehtävästä, sillä minulla on kokemusta keittiöalalta.
1117837
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Muonituspuolen ja talouspuolen tehtävät ovat olennaisia yksikön toiminnan kannalta, ja niihin kuuluu ravintohuolto eli ruoan valmistaminen ja jakaminen. Itse työ ei eroa juurikaan suurtalouskeittäjän työstä siviilipuolella.

Kenttäolosuhteissa ruoka valmistetaan kenttäkeittiössä, "soppatykissä", komppanialle kerrallaan. Eli jokaisella komppanialla on oma huoltojoukkueensa, jossa on talousryhmä (talousalikersantti ja neljä sotilaskeittäjää), joiden tehtävä on ruoan valmistaminen. Komppaniassa on tehtävästä riippuen 50-200 miestä. Ruoka valmistetaan yleensä valmisaineksista. Paitsi suurtalousruokaa, kenttäkeittiössä lämmitetään myös valmispakkauksia.

Hyvä ruoka on, paitsi tärkeää fyysisen ravinnon kannalta, myös yksikön moraalin kannalta. Kovien harjoituksen tai pahan sään pelastaa hyvä lämmin ruoka, eli pääset tärkeään tehtävään, ja jos onnistut tehtävässäsi hyvin, sinua arvostetaan.

Jos olet seikkailuhenkinen, niin pyri laivastoon ja siellä talouspuolelle. Pääset tällöin laivakokiksi, ja hyvällä tuurilla saat työpariksesi jonkun ravintolakokin, sillä laivaston kapiaiset tykkäävät hyvästä ruoasta. Itse palvelin laivastossa 1988-1989, ja alokasjoukkueessani oli Pekka Terävä, josta myöhemmin tuli maankuulu keittiömestari. Seuraavana kesänä miinalaiva Keihässalmella syötiin hyvin.

Äänestä

Kiitos sinulle avartavasta vastauksesta. Kaipaisin enemmän kokemuksia siitä, mitä se konkreettisesti on: onko rankkaa, paljon aamuherätyksiä, yms.

1Äänestä
  • Kyllä on aikaisia herätyksiä. Olin vapautuksessa joskus huollon mukana, ja jotkut "spadet" joutuivat heräämään jo kolmelta yöllä keittämään aamupuuroa leiriläisille. Jos keittäjiä on tosiian sen neljä, niin ei varmaan leireistä tule mukavia ainakaan yöunien kannalta

    Äänestä

Käviskös sotilassoittajan tehtävä, samanlaista hämmentämistä sekin?

Äänestä

Vieläkö löytyisi kokemuksia?

Äänestä

Itse olen sotilaskeittäjänä ei oo edes raskasta hommaa

Äänestä

Hyvin keitettyä sotilasta!

Nam!

Äänestä

Alokasaikana kannattaa pyrkiä perunateatteriin aina kun mahdollista. Sillä saa hyvät alkupisteet.

1Äänestä

Onko+huoltojoukkueessa+50%+semmoisia+kavereita+jolle+tulisi+antaa+Punaiset+paperit?.

Äänestä
  • B-paperit on valttia huoltojoukoissa.

    Äänestä

Suomessako sotilaita keitetään?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


sotilaskeittäjä kirjoitti:

Eli kaipasin kokemuksia sotilaskeittäjän tehtävistä. Minkälaista se oli? Itse olisin kiinnostunut tehtävästä, sillä minulla on kokemusta keittiöalalta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu