Vajakkien määrä laskettu

Tutkimuksen mukaan 25% kuskeista ei käytä vilkkua. Tuohon kun lisää muutkin vajakit liikenteessä, niin päästään aika huolestuttaviin lukuihin. Eihän tuo mikään yllätys tosin ole. Se tuli nähtyä jälleen tänäkin aamuna tuolla liikenteessä.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vajakkiko siellä kirjoittelee.

Äänestä

Olenhan päävajakki ja saanut jonkunverran kaltaisiani, onneksi olemme vähemmistöön kuuluvia.

Äänestä

Tuo tutkimus on kiinnostava. Laitatko linkin siihen?

Äänestä

10% käyttää vilkkua kunnolla.
Katsokaapa joskus, laske mielessä että olikohan tuo 10 auto kun meni ja oli ainoa jolla oli asiallista vilkun käyttöä.

80% käyttäåä vilkku, turhaan jopa koska vilkun käyttö on tyyliin vain omaksi iloksi räpsimistä sun muuta sähläämistä, kun pitäisi ajoissa antaa muille vilkulla merkkiä aikeistaan niin ei, vilautetaan vilkkua kun äsken vaihdettiin kaistaa, tälläistä.

Sitten jää tämä 10% ei laita vilkkua ollenkaan.

Jakauma on tälläinen, 25% on aika optimistinen luku eikä kerro totuutta aisasta enempää. Se että käyttää vilkkua ei kuvasta asiaa juuri ollenkaan vielä, juuri vilkkua kun voi käyttää monella eri tavalla, moni touhuu sen kanssa ihan turhaan koska ei ymmärrä sen merkitystä ilmeisesti.

Parhainten varmaan kuvastaa kokonaisuutta sellainen zompimaisuus liikenteessä.
Liikennezompit, aivot ei toimi tai kapasiteetti ei riitä. Siitä voi vähän päätyä ihmettelemään että jos joku ajaa 60te autolla niin ei kai se nyt ihan zompi voi olla?
Tai jos on niin ammattina kaiketi on sitten huora, ei tarvii kuin olla selällään ja rahaa tulee.

Monestihan vilkun voisi laittaa jo pois päältä kun juuri olet kaistaa vaihtamassa.
Sitä ennen käytät vilkku pitkään merkiksi aikeistasi. Tämä on kai jo vilkun käytön korkeakoulua, liian vaativaa suurimmalle osalle.

Pieni suuri asia tuo vilkku mutta joskus niin kiva kun tietää jonkun aikeet.
Joskus tehnytkin ns kiusaakin että kun nyt tiedän että aikoohan tuo kaistaa vaihtaa mutta mä katson vaan että aiotko vilkulla kertoa siitä aikeestasi niin et, mitä mä sun menoistasi murehdin, mitä se mulle kuuluu, sulla vaan loppuu kaista kohta, ei mun tarvii tässä joustaa yhtään mihinkään, sä katsot sopivan raon minne vaihtaa kaistaa, vilkku ajoissa päälle jo paljon ennen kuin aiot mitään ja kas..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vajakit_hourulaan kirjoitti:

Tutkimuksen mukaan 25% kuskeista ei käytä vilkkua. Tuohon kun lisää muutkin vajakit liikenteessä, niin päästään aika huolestuttaviin lukuihin. Eihän tuo mikään yllätys tosin ole. Se tuli nähtyä jälleen tänäkin aamuna tuolla liikenteessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu