Halvi tapa oppia

Päärsaukinen

Mikä olis halvin tapa päästä purjehduksen syrjään kiinni, joku käytetty viidensadan jolla rantaan vaiko saman hintainen kurssi? Noi teoria-asiat on kyllä jollain tasolla hanskassakin ja rannikkolaivurinkin suoritin mutta veneilemään ei sitten päässyt. Aikamiehenä ei oo aikaa eikä pokkaa mennä nuorisoseurojen ja työttömänä ei oo varaa pistää montaa satkua kiinni. Perheen takia ei voi viettää liikaa aikaa asian parissa (paitsi netissä).

14

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuurdikki

      Aikaa veneilyyn tai purjehdukseen menee varsinkin jos omistaa veneen. Yksi halpa tapa aloittaa on imoittautua varagastiksi jonkun harrastelijaporukan kilpapurjeveneeseen. Itse jouduin investoimaan sisäpelikenkiin ja siinä ne hankinnat sitten olikin. Purjehdusreissuille lähdöt olikin sitten vähän ennalta-arvaamattomia tyyliin pääsetkö parin tunnin päästä.

    • Hoostaviklaan

      Komppaan edellistä kirjoittajaa, kas kun aloitin itsekin kerrotulla tavalla. Pääsin vaatimattomalla kokemuksellani keulagastiksi, kun vakuutin, että tunnen värit ( eriväriset köydet ), mitat ( montako cm minkin väristä köyttä kiristetään tai löysätään ) lupasin opetella spinnupuomin manööverit ja ylijäävän ajan tähystää muita veneitä.
      Siitä se lähti, aitiopaikalta. Sittemmin hankin vanhan mahonkisen Viklan, jolla sain omakohtaista tuntumaa purjehtimiseen.

    • Päärsaukinen

      Voisiko aloittaa suoraan sillä Viklalla, haluaisin opiskella rauhassa landella, ja sitten vasta muiden veneesiin. onko se vikla halvin?

      • ainakin.hyvä

        Tuskin Vikla halvin on, mutta yksi parhaiten saatavilla olevista. Eikä ainakaan mikään huono valinta aloitteluun. Vaikea sanoa toisaalta, mikä olisi sen halvempikaan ja hintahaitari on laaja, kaikkea löytyy projektiaihiosta viimeisen päälle kisakuntoiseen.


    • Feneilemään

      Fe83 purjehtijoilla on ollut jo useamman kerran gastikoulua kilpapurjehdukseen. Mukaan on päässyt hyvällä motivaatiolla eikä maksa mitään. Vaatii tosin kykyä sitoutua ja olla proaktiivinen.

      Fe83 nettisivuilta löydät hakutoiminnolla keskustelua menneiltä kerroilla. Käy katsomassa ja jää väijymään koska seuraava koulutus alkaa tai laita yhteystietosi toripalstalle kippareille tyrkylle.

      Sivun löydät googlella. Linkkiä en tänne laita trolleille merkiksi.

    • asasbbvcx

      Nettiveneessä on kaksi Terhi sail 375-venettä, 650e ja 750e. Siinä voisi olla aika hyvät aloitusvehkeet, olettaen että purjeet on ok ja ovat muutenkin purjehduskunnossa. Noilla kun lähtee pikkuhiljaa opettelemaan, ensin hiljaisella tuulella, niin kyllä se siitä. Sitten myöhemmin kun näkee tykkääkö hommasta voi ostaa parempia.
      Tuollaisesta kevytveneestä ei ole huolta eikä kuluja niinkuin köliveneestä. Tuon vetäisee yksinään rannalle, eikä tarvitse laituripaikkaa.

    • Päärsaukinen

      Hyvä juttu, pistän pakettiin kunhan töitä saan. Sitten kun tietää miten ne rätit hinataan ylös ja kiinni ja osaa heittää kahdeksikkoja molempiin suuntiin niin sitten antaa tuon lapsille jonkun vähä isomman että mahtuu perhe retkelle. Se varmaan riittää, en meinannu mennä merta edemmäks.

    • Liity facebook-ryhmään "vene ja tarvike kirpputori". Laita ilmoitus: voin tulla hakemaan vanhan jollan tai purjeveneen raadon nurkistasi, kunhan osat ja purjeet löytyy. Joskus voi saada veneenkin halvalla, mutta niissä tulee juoksevia kuluja kun pitää olla laituripaikka eikä jaksa käsipelillä nostaa ylös.

    • Kulkee_kasseissa

      Pikkuisen askartelua vain, niin näin pääset alkuun, runko maksanee vajaa parisataa uutena, eikä loput varusteet paljon maksa:

      https://youtu.be/BdE9E2viDsc

    • Laituripaikattomalle
    • VanhaOhlson

      Hei, ei tuo alussa mainitsemasi kurssi ole huono vaihtoehto. Siellä pääset hieman purjehtimaan, opit veneen käsittelyn ja navigoinnin perusjuttuja ja ehkä tärkeintä, saat kontakteja mm. järjestävään pursiseuraan. Kouluttajahan ovat yleensä seuran jäseniä ja aktiiveja.

      Jos itse olet aktiivi, niin kontaktien avulla voi löytyä se gastin paikka eli pääset tutustumaan oikeasti purjehtimiseen!

    • TS36

      Ite aikanaan ostin h- veneen kesätyörahoilla ja opintolainalla. Sitten rahat loppu ja piti mennä töihin. Kannattaa mennä töihin ja ostaa pieni, vanha kölivene.

      • exTRIP

        Meikä taas oli mukana Teekkaripurjehtijoissa, joilla jo 70-luvulla mm. H-vene. Porukassa kustannukset pienenee....ja hupi kasvaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      121
      7266
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      496
      5408
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      151
      3335
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      216
      2641
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      49
      2350
    6. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1288
    7. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1282
    8. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1252
    9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1169
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1143
    Aihe