SKODA TYÖSUHDEAUTOJEN YKKÖNEN.

Suomen myydyin henkilöautomalli Škoda Octavia on myös tasavallan suosituin työsuhdeauto. Kun maassa kaupattiin viime vuonna kaikkiaan 5 832 Octaviaa, työsuhdeautoiksi niistä rekisteröitiin 1 772.

Yhteensä 15 000: Työsuhdeautoiksi rekisteröitiin viime vuonna Bisnoden keräämien tietojen mukaan 15 131 henkilöautoa. Se merkitsi 13,9
prosentin osuutta koko viimevuotisesta 108 812 henkilöauton kokonaiskaupasta.
1768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ladakin taisi olla ennen eniten ostettu juuri työsuhdeauto- ja valtion puolesta virkauto. Itsekin ajelin semmoisella, samanlainen kun tämä nykyskooda, riisuttu ja edullinen.

Äänestä
  • Nolo yritys kuittailla asappina, tiedät sen itsekin.

    Äänestä

  • Lada ei koskaan ollut TYÖSUHDEAUTONA suosittu. Trolli sekoittaa sen nyt valtion virka-autoihin, joita oli pakko ostaa että saatiin bilateraalikauppaa tasapainotettua.

    Äänestä

  • Oli kyllä valtion työsuhdeautona. 1200s oli varmaankin bilateraalikaupan kannalta hyvä valinta. Eli siis määräys. Ja saivathan ylimmät virkamiehet sentään parhaimmillaan jopa Lada 1600:n.

    Äänestä

Työsuhdeautoa pidetään yleensä se esim 3-4 vuotta eikä tarvitse maksaa kuin etukäteen määrätyt kulut mahdolliset omavastuut vahingoista.

Ei ihme että epävarmaa tsekkoslovakialaista tekniikkaa sisältävä halpa-auto olemattomalla takuulla otetaan yllättäen mielellään juuri työsuhdeautoksi... Moniko ottaa omaksi?

Työsuhdeautoja myös huolletaan miten sattuu, määräaikaishuoltoon ei yleensä kukaan patista työnantajan tai leasing-yhtiön puolelta ja ne jäävät usein tekemättä tai tehdään myöhässä. Ja autoille annetaan kenkää kylmänä koska ei ole oma eikä tarvitse välittää juuri mistään.

Äänestä
  • Tietenkin polttoaineet joutuu moni tavisliisaaja maksamaan itse. Skodassa erityisen ikävää on se että myös moottoriöljyt joutuu maksamaan, ja siitä tulee lisää kuluja.

    Normiliisaajahan ei tietenkään mitään öljyjä halua lisäillä, eli nämä lukuisat yritysleasing-skodat tulevat olemaan myöhemmin käytettyinä todellisia pommeja. Mitenköhän pääsisi helpoiten sijoittamaan skoodien korjaamispisnekseen?

    Äänestä

  • Viime vuonna yli 4000 Skodaa ostettiin omaksi, about 1700 autoa ostivat leasing-firmat, jotka sitten vuokrasivat autoja halukkaille.

    Leasing on bisnestä, kukaan hullu ei yritä tehdä bisnestä autoilla, jotka ovat surkeita, joiden huoltaminen on kallista ja joista ei saa mitään huoltosopparin loputtua. That's it

    Äänestä

  • OikeampiTotuus kirjoitti:

    Viime vuonna yli 4000 Skodaa ostettiin omaksi, about 1700 autoa ostivat leasing-firmat, jotka sitten vuokrasivat autoja halukkaille.

    Leasing on bisnestä, kukaan hullu ei yritä tehdä bisnestä autoilla, jotka ovat surkeita, joiden huoltaminen on kallista ja joista ei saa mitään huoltosopparin loputtua. That's it

    Mitä tarkoittaa "omaksi"? Onko se sukua tälle toiselle kotimaiselle neuvostohenkiselle ilmaisulle "ostatko yksityiseltä vai kaupasta"?

    Äänestä

  • OikeampiTotuus kirjoitti:

    Viime vuonna yli 4000 Skodaa ostettiin omaksi, about 1700 autoa ostivat leasing-firmat, jotka sitten vuokrasivat autoja halukkaille.

    Leasing on bisnestä, kukaan hullu ei yritä tehdä bisnestä autoilla, jotka ovat surkeita, joiden huoltaminen on kallista ja joista ei saa mitään huoltosopparin loputtua. That's it

    Kyllä ne leasing-firmat liisaa paskaa. Ottavat vain omansa pistämällä hinnat taivaisiin.

    ovh 24000 eur 2006 Lancer liisari oli 3v sopimuksella 320 eur kuussa. RS Fabia DSG TSI Combia tarjottiin 3v kaudelle 2012 775 euron kk-vuokralla vaikka sen ovh oli vain jonkusen tonnin Lanceria korkeampi. Uskon että syy löytyy kohdista "Skoda", "DSG" ja "TSI"....

    Äänestä

Leasinghinta on yksi parhaimmista mittareista siitä mitkä auton käyttökustannukset ja jälleenmyyntiarvo reaalimaailmassa ovat.
Ne perustuvat tuhansien autojen käyttökokemukseen ja ne lasketaan kaikille autoille täsmälleen samalla tavalla. Se on puhdasta bisnestä ja siinä ei anneta millekään merkille erityiskohtelua.
Kallispitoiselle autolle tulee automaattisesti korkea leasinghinta ja sellainen ei voi menestyä markkinoilla. Siinä on trollin turha änkyttää kun puhutaan oikeasti bisneksestä ja rahasta. Trolli ei ole nähnyt kumpaakaan muualla kuin kuvissa.

Äänestä
  • Selitätkö sitten miksi RS oktaviaa 28% kalliimpi BMW 520d xDrive on kk-vuokraltaan VAIN reilu 6% kalliimpi? Kumpikin siis ajamaton. Skeidassa ei ole edes 4x4.

    Tässä näkyy ettei ainakaan NF Fleet luota skeidaan, sen tekniikkaan saati jälleenmyyntiarvoon. Jos näillä hinnoilla otettaisiin liising vaikka kuvitteelliseksi neljäksi vuodeksi niin skeidan vuokraaja joutuu maksamaan 112% ovh:sta kun sen kalliimman ihan-muun-merkin omistaja maksaa vain 86%

    http://www.nffleet.fi/leasetransfercardetails.asp?sortby=Status&sortd=DESC&Page=1&Section=7659&id=736

    http://www.nffleet.fi/leasetransfercardetails.asp?sortby=Status&sortd=DESC&Page=2&Section=7659&id=731

    Äänestä

  • Eipä siinä tarvitse selitellä. Tuon perusteella lesasing-yhtiö pitää näitä kahta autoa kuluiltaan melkein yhtä kalliina.
    En tiedä millainen systeemi tuo siirtoleasing on ja miten se vaikuttaa hinnoitteluun. Jos heillä on jo auto käsissään ja se pitää saada mahd.pian veloitukseen yms.
    Pidän parempana vertailuvälineenä alkuperäisiä leasinghintoja. Niissä autoa ei vielä ole ostettu joten yhtiön ei tarvitse yrittää myydä jotain tiettyä autoa. Kaikki autot ovat silloin samalla viivalla.

    Äänestä

Kaikista Skodista meni "yhteisöille" peräti 45,1%. Työsuhdeautoiksi aloituksen mukaan meni Octavioista vain 30,4%. Väitän kyllä, että Octaviosta ei mennyt loput vajaa 70% yksityisille omistajille vaan niistä oli suuri osa myös niitä "yhteissöautoja". Tuskin Fabia, Yeti ja Superb ovat Octaviaa suositumpia yhteisöautoja.

Äänestä
  • "Yhteisöt" köh eli "kommuunit" ;=D

    Äänestä

  • QyyQ kirjoitti:

    "Yhteisöt" köh eli "kommuunit" ;=D

    Siis yhteisöverot, ymmärrätkö? Tollaselle yksinäiselle juntille kaikki yhteisöt ovat varmaan kolhooseja. Varsinainen yhteiskuntatieteilijä tämä QyyQ.

    Äänestä

Octavia tosiaan menestyy Suomessa kaiilla mittareilla. Suomalaisten lemmikki kaikilla sektoreilla. Ainoa ongelma siinä on, että skoda-polliisit pääsevät kyykyttämään oikeesti.

Äänestä

ihan joka lähtöön.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SkodaRS kirjoitti:

Suomen myydyin henkilöautomalli Škoda Octavia on myös tasavallan suosituin työsuhdeauto. Kun maassa kaupattiin viime vuonna kaikkiaan 5 832 Octaviaa, työsuhdeautoiksi niistä rekisteröitiin 1 772.

Yhteensä 15 000: Työsuhdeautoiksi rekisteröitiin viime vuonna Bisnoden keräämien tietojen mukaan 15 131 henkilöautoa. Se merkitsi 13,9
prosentin osuutta koko viimevuotisesta 108 812 henkilöauton kokonaiskaupasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu