Etelän miesten muisteluksia...

M_Uistelija

Etelässä
8.1.2016 22:11

Elä muuta sano ! Haikeana minäkin sitä aikaa muistelen, muuten Nyyperi piti mulle kerran puhuttelun jonka päätteeksi tarjosi konjakkipaukun. En uskaltanu kotona puhua asiasta mittään. Paksu ukko se oli ja taisi pumppu lopulta uupua rasituksesta.

Tuo_konjakki-
8.1.2016 23:38
paukkujuttu on kyllä tärkeä ja huomionarvoinen ja täytyisi se jollakin tavalla saada värkätyksi osaksi Taivalkosken kuolematonta historiaa. Taivalkoskellahan ei nimittäin Tor-Erik Nybergin aikana joskus vuosina 1955 - 1970 ollut Alkoa - eikä Kuusamossakaan Pudasjärvestä nyt puhumattakaan - joten konjakkipullo täytyi kera viinakortin käydä noutamassa Oulusta saakka.

Jos ei päässyt Ouluun, täytyi tyytyä paikalliseen sakeaan pontikkaan, joka sekoitti... jos ei nyt päätä niin ainakin mahan.

Nythän Taivalkoskella Alkon hyllyt notkuvat kirkasta viinaa ja ruskeaa konjakkia ja hienoja chileläisiä viinejä ja ties mitä kaikkea. Mahdollisesti Metsäkylässäkin on Alkon toimipiste. Näin se on Jumala runsaasti siunannut Taivalkoskea ja sen asuvaisia.

0

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        253
        4557
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        130
        2985
      3. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        41
        2742
      4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        74
        1730
      5. Vaikea tilanne

        Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
        Ikävä
        105
        1563
      6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

        Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
        Maailman menoa
        20
        1461
      7. Milloin kaivatullasi

        .. on nimipäivä?
        Ikävä
        55
        1324
      8. Kehtaisitko näyttäytyä

        kaivattusi seurassa?
        Ikävä
        93
        1235
      9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

        Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
        Maailman menoa
        204
        1093
      10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        47
        1085
      Aihe