Nu ska det börjas med frivilliga gatupatruller.

litetskrämmande

I framtiden måste man alltså vara skraj för asylsökande och för inhemska gäng som är kritiska mot alla som inte är vita,finskatalande äkta finnar.

7

154

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • undrarman

      Poliserna skall hålla uppsikt över patrullerna skriver HBL.Har inte poliserna tillräckligt med jobb redan?

      • vandrarna

        Vad händer om de här Odins soldater stärker sig med alkohol på sina vandringar ?Kan de nu sedan vara neutrala mot ALLA andra som rör på sig på orten ?
        Många är ju invandringskritiska.


      • surueiolesuomalainen
        vandrarna kirjoitti:

        Vad händer om de här Odins soldater stärker sig med alkohol på sina vandringar ?Kan de nu sedan vara neutrala mot ALLA andra som rör på sig på orten ?
        Många är ju invandringskritiska.

        Som svenskspråkig är det säkert bäst att knipa käft,inom vissa kretsar betraktas vi också som invandrare.


    • Skånepåg

      Nee, vi ska aldrig knipa käft! Vart det ente en Finlandssvensk som vart med å vann JVM i hockey? :D Perkele

      • viärbottenbrändanu

        Visst var det så,han lät sig tillochmed intervjuas av Sveriges tv på svenska.Sen blev det ju ett himla hallå,när reportern frågade om Kasper är född i Sverige när han talar så bra svenska.
        Alla finlandssvenskar blev sura när Sverigebor inte känner till att vi är nästan 300 000 vars modersmål är svenska här i Finland.


    • helsingfors

      De asylsökande "patrullerar " ju redan i stora gäng.

      • Svendufva

        Japp, men eliminerar man en sticker dom andra :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      175
      2076
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      85
      1499
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1424
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      12
      1192
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      40
      1076
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1013
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      42
      928
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      97
      875
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      825
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      795
    Aihe