Tietäisikö joku kertoa, jos on kyse asumistuen tarkistuksesta 1.6.2015 alkaen ja henkilöllä on ollut työtuloa toukokuulta 2015, joka on maksettu 1.6.2015. Otetaanko tämä tulo huomioon asumistuen laskennassa?
Lisäksi ihmetyttänyt, kun henkilö on ollut pätkätöissä ja välillä työttömänä, niin laskelmaan on laitettu työttömyyspäivärahaa sellaisiinkin ajanjaksoihin, jolloin henkilö on ollut töissä, eikä siis ole saanut työttömyyspäivärahaa, onko tämä oikein?
Sekin vielä, että kun tarkistus on tehty nyt joulukuussa ja on ollut siis tiedossa henkilön oikea tilanne eli ajat, jolloin on ollut töissä ja ajat,jolloin on ollut työttömänä ja näistä on toimitettu kaikki laskelmat ja tilinauhat Kelalle, eikö olisi voitu laskea henkilön TOTEUTUNEEN tilanteen mukaan eikä jonkin arvion mukaan?
En kyllä ymmärrä yhtään tätä Kelan laskentaperiaatetta, voisko teistä joku valaista asiaa enempi?
Tulot asumistuen tarkistuksessa
2
118
Vastaukset
- Petu_
Miten asumitukea 1.6.2015 lukien nyt vasta tarkistetaan. Eikö jälkikäteisyys ole asumistuessa maksimissaan kolme kuukautta?
Vaikka eipä silti, teki KELA näinkin: http://satakunta.net/Hakematon_asumistuki.php
...ja vahingosta viisastuneena KELA teki samalle henkilölle asumistuen tarkistuksen 1.10.2015 lukien vaikka sitä haettiin 1.1.2016 lukien.
Kyllä joku osaa - mutta onko se joku KELA, vai joku muu? - Sinnde
En usko että vaikuttaa, koska työt tehty toukokuussa. Vie todiste kuitata että tarkoitettu toukokuulle ne tulot. Kela laskee aina työttömyyspäivärahan työttömille päiville, koska sitä kuuluisi saada mikäli on toiminut kelan pyytämissä asioissa oikein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko831668- 401289
En malta odottaa mies että tulet minuun
Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu891001Siltojen varjoissa
Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja202946Vanhemmalle naiselle
Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.69901- 53872
- 61863
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon20850- 34794
- 37789