Vuodet alusta nostettiin tuomioistuintenoikeudenkäyntimaksuja ja se todennäköisesti tulee vähentämään lakimiesten työpaikkoja ja yrittämistä alalla.
Nostettu maksu vähentää juttuja ja lisää yksityisten lakimiesyrittäjien taloudellista riskiä, koska koska kyseinen maksu peritään aina oikeudenkäyntiavustajalta eikä oikeudenkäyntiosapuolelta/asian vireille panijalta.
Oikeudenkäyntiavustaja saa, jos saa sen maksun takaisin vastedes perittäessä sitä päämieheltä ulosoton kautta. Sitä kautta prosessi on hidas ja monikin asianajaja voi olla jo siihen mennessä eläkkeellä tai kuollut.
Uusien oikeudenkäyntimaksujen vaikutus
avustajienriski
2
78
Vastaukset
- juridus
Ja miksi tuo kyseinen lakimies on niin tyhmä, että perii maksun jälkikäteen kun ennakkolaskuakin voi käyttää?
- aa_money
Siinä yksi syy, miksi asiakkaita ei riitä kaikille asianajajille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949127Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564809Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414501Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532823Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota411189Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681140