Lippalakit ja Seat.

bmwkuski

Miksi seateilla ajaa vain vanhat parrut? Kun seatin ohittaa, niin aina näkee vanha pierun puikoissa.

8

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha_parru

      Vanhat parrut tai pierut ja vanhat Seatit. Molemmat ovat sitkeähenkisiä. Eipä sitä vanhana enää autoakaan viitsi vaihtaa vain sen vuoksi, että saisi uudemman. Seat vaan kestää ja kestää, saapi nähdä kumpi kaatuu ensin.
      Vauhdiksikin riittää nopeusrajoitusten ilmoittama, joten te nuoremmat pääsette kivasti ohi millä tahansa värkillä.

    • Puujalkakakakalla

      Miltä vanha pieru näyttää? Ruskea, epätoivoisesti eksyksissä? €:o)

      • Vanha_parru

        No ei. Harmaa on yleisväri, ei ruskea. Silmissä kokemuksen tuoma viisaus näkyy. Perusolemus ystävällinen ja rauhallinen itsevarmuus on käsinkosketeltavaa. Elämänrytmi rauhallinen ja kiireistä vapaa. Se toki voi näyttäytyä stressaantuneelle, itsestään vielä epävarmalle jokapaikan kouhottajalle jopa hitautena.

        Jos on eksyksissä, niin sekin lähinnä hymyilyttää. Kiirehän ei ole. Vanha_pieru tietää kokemuksen tuomalla viisaudella asioiden aina järjestyvän. Ymmärrys nuorten kollien epävarmuudesta ja sen seurauksena kestää hyvin näiden lapsellista uhoa myös liikenteessä ymmärtäen kuitenkin sen olevan vaarallista ja osaa varoa sitä. Tietää myös, että tämä sarvien kolistelu-uho on ohimenevää, kun viisaus kasvaa ja epävarmuus omasta itsestään vähenee. Onhan vanha_pierukin ollut nuori kolli aikoinaan ja samat typerät uho- yms muut kommervenkit on koettu.

        Autoista puheenollen, niin se on vanhalle_pierulle vain siirtymisväline. Ei muuta eikä varsinkaan minkään jatke. Sillä on touhuttu jo niin paljon ja kauan, ettei sille enää tarvita jatkeita. Nuorten innokkuus ja hätäily on poissa, aika hoitaa tuommoiset kohdalleen.

        Semmoinen on vanha_pieru tai vanha_parru. Miten vain haluaa kutsua.

        Äläkä pelkää, kyllä sinäkin todennäköisesti kehityt vielä kunnon vanhaksi_pieruksi, jos hengissä selviät. Ei hullumpi vaihe elämässä, ei laisinkaan.


      • parru_pierre_ranskasta

        Hyvin sanottu ja neuvoksi nuorille kolleille ;)


    • Lääkäriin

      Mitä sitten, häiritseekö jotenkin.

      • Kutina

        Häiritsee.


    • väärä.merkki

      Aloittaja on sekoittanut Seatin ja Toyotan. Millään muulla merkillä ei ole niin ikääntynyttä omistajakuntaa, kuin Toyotalla. Kesäisin lippalakit ja tuulipuvut ja talvella ikivanha villapaita tuulipuvun alla ja iso karvareuhka päässä

    • pelokaskoeajaja

      Olin Toyota-päivillä paikallisessa autoliikeessä. Siellä jaettiin lippiksiä. En uskaltanut ottaa, kun olin lukenut tätä palstaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      200
      5753
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      105
      5631
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      190
      4643
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4063
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3960
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3586
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      20
      1474
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1400
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      19
      1072
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      970
    Aihe