Eli haluaisin kuulla mielipiteitänne kumpi noista olisi parempi järjestelmäkamera ja miksi? Olen aloittamassa valokuvausharrastuksen ja noi kaksi kameraa olisi ihan ok hintatasoa mulle. Kiitos jo vastauksistanne.
Samsung NX3000 vai Sony Alpha 5000
12121212
2
121
Vastaukset
- Canonisti_minäkin
Unohda molemmat. Nyt on aloittelijalle tuhannen taalan paikka, kun Fujilta tuli uusi ammattirunko X Pro2. Vanhempia, enemmän kokeneille harrastajille suunnattuja X Pro 1:ä tulee nyt käytettynä saataville edullisesti. Objektiivivalikoimakin Fujiin, jos unohtaa ne pari halpiszoomia, on paljon parempi kuin mitä noihin kahteen on saatavissa.
- pronisti_minäkin
Sellainen 350 euroa on enemmän kokeneille harrastajille, ammattilaisille ja aloittelijoille suunnatun tuollaisen "pro1" Fujin arvo. Ilman mitään objektiivia vielä vähemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1118224Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1017482Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot885656Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,885616Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194810Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1282601Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592485Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81465Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71424Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa521305