jos kerran ns. pakolaisia mennään arvostelemaan

Paljon arvostellaan sitä, miten pakolaisiksi ilmoittautuneet kuluttavat yhteiskunnan varoja. Ymmärrettäväähän se on. Heidänkin pitää tulla toimeen täällä.Työhön he varmaan olisivat halukkaita, vaikka yksityisyritteliäisyyteen, kunhan vain mahdollisuuksia tarjoutuu. Joutenolo ei kuulu heidän periaatteisiinsa, vaan heidän näkemyksensä on, että ihmisen on tehtävä työtä luodakseen toimeentuen itselleen ja perheelleen. Yhteiskunnan antaman tuen käyttö olisi siten vain ohimenevää.

Mainitaan myös vertailukohtana omat kansalaiset, jotka elävät kokonaan tai osin yhteiskunnan tuilla. He ovat kuitenkin aivan toisenlaisessa tilanteessa. Heillä taas olisi ollut mahdollisuus luoda elämänsä siten, etteivät olisi joutuneet, usein pysyvästi, yhteiskunnan antaman tuen vastaanottajiksi, mutta niin ei vain ole käynyt.

Jokainen on oman onnensa seppä, niin muuten pakolaiseksi ilmoittautunutkin.
954
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Joutenolo ei kuulu heidän periaatteihinsa, kirjoittaa aloittaja. Tuo kohta pisti silmään, kun mieleen tuli monessa etelän maassa vierailleena se iso miesjoukko, joka kuppiloissa päiväkaudet jouten istuskelivat tuntitolkulla. Naiset olivat kotona lapsikatrasta hoitamassa ja ruokaa valmistamassa ukko- ja poikakullilleen, jotka koko armaan päivän sitä rasittavaa joutenoloa harrastivat. Päivän päätteeksi sitten eukko makuuasentoon, ja suuressa tekemisen tarpeessaan eukon taas yrittivät tiineeksi saada. Siinähän sitä työsarkaa riittämiin monelle miesparalle. Sama kaiku on askelten , jos tänne pääsevät pesiytymään.

Äänestä
  • Suomessa ukot istuvat räkälöissä ja kittaavat keskikaljaa, Työ ei maistu kun sossusta saa kaljarahat. Venäjältä tai Virosta voi kúskata lisää juotavaa ja mahorkkaa. Akka on kaupassa töissä tai siivoojana. Koulu kasvattaa mukulat.

    Äänestä

Mutta ei maahanmuuttajana. Suurinosa haluaa tehdä työtä. Enpä ole nähnyt vuosiin suomalaisia miehiä siivoushommissa tai monissa raskaimmissa töissä. Kyllä ne ovat järjestään ulmomaalaistaustaisia ja monet opiskelevat vielä sivussa. Suomalainen mies ei lähde siivoamaan, ennen vetää lonkkaa.

Äänestä

Tämä pakolaisvirta joka nyt koettelee monia maita pitäisi hoitaa kyllä yhteisvastuullisesti, eikä sälyttää näiden maiden niskoille kokonaan, minne nämä ovat kulkeneet.
Silloin tulee kiintiöpakolaisia, heidät on valittu jollakin tapaa ja se kuuluu Suomenkin omalta osaltaan hoitaa, mutta nyt pakolaiset tulevat ilman mitään tietoa ja suurin joukoin eli massoina.
Tämä koko maailman asia ja nyt Euroopan osalta myös EU:n.
Se nimittäin on todella valtava rahamäärä, joka tähän menee, ihmiset tarvitsevat katon päänsä päälle, ruuan, vaatteet, koulutuksen terveydenhuollon ja yksi tärkeä asia olisi heidän psyykensä hoito, sillä estettäisiin paljon ristiriitoja.

Raha ei kasva puussa ja se raha jolla näitä nyt hoidetaan tulle yksinomaan suomalaisten ihmisten maksamista veroista, sitähän ne ovat Suomeen tulevat Eu-rahatkin, ensin on maksettu Eu:lle määrätty määrä ja sitten niitä palautetaan, kuitenkin vähemmän kuin maksamme. Nyt ne ohjautuvat vain mielestäni ikävä kyllä ihan vääriin paikkoihin. Suomalaiset ihmiset tuskin edes ovat kärryillä miten niiden kanssa menetellään. Nyt on vallalla ollut senkaltaista, että jotkut osaavat anoa näitä "muka" tuottaviin kohteisiin, todellisuudessa rikkaat saavat ne omiin pusseihinsa. Eivät ne ole meidän esim. tieparannuksiin tulleet, tiet alkavat olla aika huonossa kunnossa ja varsinkin Kaakkois-Suomen ja Itä-Suomen alueilla, sehän estää jo alueiden työllisyystilanteen paranemisen, koska eivät yritykset luo sinnepäin silloin uutta teollisuutta tai muuta elinkeinoa nostavaa toimintaa.

Joten kyllä tämä rahoitus näihin pakolaisten asioiden hoitoon, pitää on kansainvälinen, että mikään maa ei joudu alentamaan omien kansalaisten asemaa, josta syystä oman maan kansalaiset ja nuoret jäävät työttömiksi. Ei ole oikein.

Minusta ketään pakolaista ei voida ilman ymmärrettävää kielitaitoa työllistää, joten menee aikaa, ennen kuin ovat siten valmiita.
Nyt olen ikäväkseni nähnyt, että näitä nuoria miehiä on laitettu päiväkoteihin, mitähän tekemään. ei olenkaan suotavaa, heidän kulttuurieronsa vuoksi.

Pitäisi myös kartoittaa heidän koulupohjansa ja sitä kautta nähdä se työn mahdollisuus, niinhän se tapahtuu perussuomalaisille.
Ei ole ihme jos katkeruus iskee voimalla, kun oman maan kansalaiset ovat työttöminä ja tulijat saavat työpaikkoja.

Äänestä
  • Kirjoittaja on todella oikeassa. Raha ei kasva puussa. Lama koettelee koko Eurooppaa. Vienti ei vedä. Suomen velkataakka alkaa olla sellaisissa mitoissa että hirvittää. Uuttavelkaa joutuu ottamaan joka vuosi. Voisi melkein sanoa että tällä velkarahalla elätetään pakolaiset. Ihmisten katkeruuden voi ymmärtää. Nyt leikataan kaikesta. Se iskee ennenkaikkea vähäosaisiin. Leipäjonot pitenee koko ajan.

    Äänestä

Jospa koulupohjat on kartoitettu. En usko, että päiväkoteihin palkataan ihan kouluttamatonta ihmistä. Ja jos suomalainen ei halua tehdä työtä niin on hyvä kun joku haluaa. Hoitoalallekkin on vaikea saada suomalaisia hoitajia, ainakaan vanhustenhoitoon.

Ihmettelet mitä tekemään. Pitämään silmällä tietysti lapsia ulkona, avustamaan ruokailuissa jne.

Äänestä

On erotettava kaksi asiaa, pakolaiset ja elintasopakolaiset. Vain toisia tulee auttaa. Elintasopakolaisuus on sallittua omin varoin, maan lakeja noudattaen. Jos minä menisin johonkin yritykseen aamulla töihin vaikka minua ei ole kutsuttu, niin en minä voi vedota siihen, että kyllä minä haluaisin tehdä työtä palkkani edestä, jos annatte minun tehdä sitä. Suomessa kun ei ole palkkatyötä omillekaan, niin se ei riipu halukkuudesta tehdä työtä pakolaisillekaan.

Äänestä

Huonosti työllistyneet nämä entisetkin ja siitä pitää liian hyvä sossuturva huolen. Paljon enemmän saa joutilaana käyttörahaa ja ison lapsilaumann tekemisestäkin palkitaan. Siivoojina on paljon virolaisia ja kaukoidän ahkeria ihmisiä, ei arabit siivoa edes vokkejaan. Suomalaiset opiskelijat tekee paljon hanttihommia esim.kauppojen kassoina ja hampurilaisbaareissa, en ole yhtään afrikkalaisperäistä niissäkään töissä nähnyt.

Äänestä

Jospa kotimainen sosiaalipummi eläisikin yhtä suurella korvauksella kuin pakolaiseksi ilmoittautunut, niin johan maan talous paranisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onhan_siinä_tällainenkin kirjoitti:

Paljon arvostellaan sitä, miten pakolaisiksi ilmoittautuneet kuluttavat yhteiskunnan varoja. Ymmärrettäväähän se on. Heidänkin pitää tulla toimeen täällä.Työhön he varmaan olisivat halukkaita, vaikka yksityisyritteliäisyyteen, kunhan vain mahdollisuuksia tarjoutuu. Joutenolo ei kuulu heidän periaatteisiinsa, vaan heidän näkemyksensä on, että ihmisen on tehtävä työtä luodakseen toimeentuen itselleen ja perheelleen. Yhteiskunnan antaman tuen käyttö olisi siten vain ohimenevää.

Mainitaan myös vertailukohtana omat kansalaiset, jotka elävät kokonaan tai osin yhteiskunnan tuilla. He ovat kuitenkin aivan toisenlaisessa tilanteessa. Heillä taas olisi ollut mahdollisuus luoda elämänsä siten, etteivät olisi joutuneet, usein pysyvästi, yhteiskunnan antaman tuen vastaanottajiksi, mutta niin ei vain ole käynyt.

Jokainen on oman onnensa seppä, niin muuten pakolaiseksi ilmoittautunutkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu