Kärsin ummetuksesta, en tiedä johtuuko se bulimiastani. Onko muita joilla on bulimia ja krooninen ummetus? Mitä asialle voi tehdä?
Ummetus tavallaan vaikeuttaa laihdutustani, koska kun vatsa on monta päivää jumissa, niin painonikaan ei oikein tipu. Saan vatsani toimimaan vaan ummetuslääkkeillä, vatsani ei toimi muuten. Miten saisin vatsani toimimaan taas luonnollisesti?
Onko kohtalotovereita?
Kärsiikö kukaan muu ummetuksesta?
3
348
Vastaukset
- normis2016
Joihinkin vatsantoimituslääkkeisiin tottuu, eli suoli laiskistuu. Siksi niistä voi olla hankalaa päästä eroon. Käy kysymässä apteekista tietoa erilaisista valmisteista, kerro tilanne rehellisesti. Tietysti on aina mahdollista, että on jokin muu suolistosairaus. Mutta jotenkin ulostelääkkeiden ja väärien ruokatottumusten aiheuttama syy tuntuu uskottavalta.
Suolessa oleva massa ei ole sinun kudostasi, rasvaa tai lihasta, eli sinänsä ummetuksen aiheuttama painon poistuma/lisäys ei ole laihtumista/lihomista.
Toivottavasti saat asiallista hoitoa (terapeuttinen apu) bulimiaasi. - 07546
Muista juoda paljon
- toktokx
Mitäpä kuvittelet sieltä suolesta tulevan, jos oksennat kaiken syömisesi ulos. Ei se suolikaan yhjästä toimi. Syö kuituja. Parempia "ulostuslääkkeitä2 on mahansisältöä lisäävät kuidut (niitäkin on hyvin vähäkalorisia) kuin mekaanisesti suolta tyhjentävät lääkkeet, jotka tosiaan laiskistuttavat suolta ja suoli toimii huonosti ilman lääkkeitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5328990Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1616190Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3765253Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664759Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004381Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664063SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1853952- 921916
- 1051435
- 47979