Kylläpä duunaria haukutaan

On se kummallista. Täytyypä huomennakin mennä Lidliin ruokaostoksille.
2350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Et kai tarkoita, että duunarin työpäivä rajoittuu pelkkään Lidlissä käymiseen?

Äänestä
  • En tietenkään.

    Äänestä

  • Kyllä me syljeskellään työmaakopissa. Siinä se päivä kuluu.

    Äänestä

  • hyvääulkomaista kirjoitti:

    Kyllä me syljeskellään työmaakopissa. Siinä se päivä kuluu.

    Onneksi ei tarvitse tuollaisia syljeskelijöitä katsella eikä kuunnella:)))

    Äänestä

Ei kai tässä muukaan auta.

Äänestä

Ymmärsin että vastalauseena

Äänestä

Totta niin ei tule ostettua suomalaisen duunarin tekemää, eikä pääse suomalainen porvari ansioille.

Näin saamme Suomen kuntoon. Boikotoidaan kaikkea suomalaista.

Äänestä
  • Jos olet tuota mieltä (boikotoidaan kaikkea suomalaista), toimi niin. Mutta et viitsisi kirjoittaa monikossa.

    Äänestä

Virolaisia sekä kehutaan että haukutaan duunareina. Mutta katsopas kummaa, Lidliin vie heidänkin tie Suomessa. Sieltä saa saksalaista makkaraa ja virolaisduunari sanoo, että onpa ulkomainen hyvää. Ja halpaa. Kuultu on ja kelpaa polakeillekin.

Kyllähän ulkomainen kuuleman mukaan aina kotimaisen voittaa. Niin kuin halpatyövoima voittaa kuuleman mukaan suomalaisduunarin. Suomalaisduunari kuuleman mukaan on laiska, alkoholisti, aina sairauslomalla, lakossa, sossu, myöhässä, varastelemassa työnantajan kamppeita, varastelemassa työtoveriensa työkintaat, istumassa p_skalla, muuten tavoittamattomissa, uhkailemassa ammattiliitoilla, krapulassa, ylipalkattu, osaamaton, tyhmä, kommunisti, montun reunalle talutettava, ulkomaista suosiva hyypiö, joka saa kuuleman mukaan lähes ilmaista ruokaa pelkästään suomalaisten maajussien hyvän tahdon osoituksena.

Ilmaisuudesta en usko, mutta halpaa löytyy joka makuun Lidlistä.
http://www.lidl.fi/fi/2522.htm

Äänestä
  • Noissahan näkyy olevan maininta kotimaista tai Suomessa kaikissa tuotteissa, jotka vähänkin näyttävät syötäviltä. Mitkään hedelmäsmoothiet, laktoosittomat jugurtit ja proteiinijuomat, tuorejuustot ja kananjauhelihapihvit sen sijaan eivät mene alas.

    Äänestä

  • volmari kirjoitti:

    Noissahan näkyy olevan maininta kotimaista tai Suomessa kaikissa tuotteissa, jotka vähänkin näyttävät syötäviltä. Mitkään hedelmäsmoothiet, laktoosittomat jugurtit ja proteiinijuomat, tuorejuustot ja kananjauhelihapihvit sen sijaan eivät mene alas.

    Makuasioista ei kannata kiistellä sanoi sekin koira, joka muniaan nuoli.

    Ja toisaalta, mikä menee ylös, se tulee alaskin. Niin kuin Insinööri Sipilän suosio jopa omiensa keskuudessa.

    Äänestä

  • volmari kirjoitti:

    Noissahan näkyy olevan maininta kotimaista tai Suomessa kaikissa tuotteissa, jotka vähänkin näyttävät syötäviltä. Mitkään hedelmäsmoothiet, laktoosittomat jugurtit ja proteiinijuomat, tuorejuustot ja kananjauhelihapihvit sen sijaan eivät mene alas.

    Ei siinä ole Lidlin koko tarjonta. Mene liikkeeseen katsomaan.
    http://www.makkara.info/pics/2813.jpg

    Äänestä

  • aiettäpolakittykkää kirjoitti:

    Ei siinä ole Lidlin koko tarjonta. Mene liikkeeseen katsomaan.
    http://www.makkara.info/pics/2813.jpg

    Tulin aikoinaan Kölnissä ostaneeksi aseman grilliltä tuollaisen sianlihamakkaran. Kyllähän sen nälkäänsä söi, mutta eipä toista kertaa ole tehnyt mieli.

    Äänestä

  • volmari kirjoitti:

    Tulin aikoinaan Kölnissä ostaneeksi aseman grilliltä tuollaisen sianlihamakkaran. Kyllähän sen nälkäänsä söi, mutta eipä toista kertaa ole tehnyt mieli.

    Kuten sanottu, makuasioista ei kannata kiistellä ja valinnan vapauttahan se eräs Valion maksama pääministerikin painotti. Se koipikipuinen, joka halusi valita juuri Valion maitoa, vaikka sitä ei edes kaupassa ollut. Ennen kuin koipikipuinen teki asiasta niin suuren numeron, että kauppa otti taas Valion maitoa hyllyyn koipikipuisen valiomannekiinin mieliksi.

    Äänestä

Lopettakaa koko työnteko sillä sosiaalisilla tulonsiirroilla pärjää paremmin.
Köyhä sosiaalisin tuloinsiirroin elävä saa 80 kmh:n nopeusalueella ajaessaan 150 kmh:ssa saman sakon kuin työssäkäyvä ajaessaan 16 kmh ylinopeutta. Tosin sosiaalisin tulonsiirroin elävä Sdp:n äänestäjä saa sakon anteeksi, jos ei ole varaa maksaa. Työssäkäyvältä ulosottomies vie palkasta.
Paremmin jää käteen rahaa, jos ei käy työssä eikä aio mennäkään eikä nauti ansiosidonnaista. Lisäksi saa kaikkien edistyksellisten voimien sympatian.
3/4 suomalaisista saakin sosiaalisia tulonsiirtoja.

Äänestä
  • Miten onnistus, lopetan heti surkea palkkasen ruunini. Brutto.1413

    Äänestä

  • Oletpa köyhä, tai et, älä aja ylinopeutta. Riippumatta siitä, mitä puoluetta äänestät.

    Äänestä

  • Onko lestadiolaisten lapsilisät laskettu noihin tulonsiirtoihin?

    Onko pakko itse lopettaa työnteko, vai kannattaako odottaa potkuja? Vanhasen Matin aikana ei monikaan ehtinyt itse ottaa lopputiliä. Se tuli kuin manulle illallinen. Ja Ahon aikana yritykset ajettiin konkurssiin, koska Aho antoi pankeille sen mahdollisuuden.

    Äänestä

  • On siinä tyyppi! Saa ylinopeuksiinsakin sotkettua kaahareiden puoluekannan:)

    Äänestä

Ihan oikeesti mitä tästä tulisi, ellei olisi kunnon työporukkaa. Yrittäjiä on hehkutettu ja palkansaajia mollattu. Tähän asti kotimaista ostettu, jos talous sallinut, mutta jos lyödään sitten ranttaliksi kun tässä ei paljon toivoa ole. Ainoa pieni helpotus on ulkomaalaiset halpatuotteet, joten.

Äänestä

Sitten kostat kaupan ja elintarvikealan työläisille. On se tuo solidaarisuus voimissaan.

Äänestä
  • Miksi me välitettäisiin muista työläisistä? Heidän tulonsa on pois minulta.

    Äänestä

  • Minä ainakaan en tunne kostavani kenellekäään, jos olen hintatietoinen.
    Ja toisekseen, jos jollain ei ole yksinkertaisesti varaa ostaa kuin halvinta, kostaako hänkin jollekulle?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyvääulkomaista kirjoitti:

On se kummallista. Täytyypä huomennakin mennä Lidliin ruokaostoksille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu