Järjestyksen valvonnasta huolehtii poliisi. Polisiilla on tarvittava koulutus toimia järjestyksenvalvojana. Katupartioinnnin toiminta, vaikka hyvässämielessä olisikin valvontaa ja kansalaisten turvallisuudenvalvontaa, olisi katupartioiden toimittava yhdessä poliisien kanssa. Ilmeisesti pelätään, että katupartioiden joukkoihin tulisi rasisisesti ajattelevia, kielteisesti maahanmuutajiin kohdistuvia henkilöitä.
Katupartio, sanana ja valvojana särähtää moneen korvaan, vaikka toisaalta katupartioiden toiminta voisi kuitenkin varmistaa yhteiskuntarauhaa.
Toisaalta, jokainen voisi toimia valvojana kaupunkikuvassa, jos jotain ongelmaa ilmeenee, niin ilmoitus poliisille. Ilmoitus poliisille, vaikka häiriöinnintekijä olisi suomalainen tai maahanmuuttaja, pakolainen. Katupartiointi voi olla myös vapaaehtoistyötä järjestyksen valvonnassa. Katupartiointi ihan uusiasia yhteiskunnassamme? Voisi toimia? Jos asiaan peryhdyttäisiin laajemmalti. Hyvää tarkoittavia ihmisiä, vapaaehtoistyössä, järjestyksenvalvonnassa, järjestyksenvalvojina ei pidä tuomita rasisteiksi.
Katupartio, sanana ja valvojana särähtää moneen korvaan, vaikka toisaalta katupartioiden toiminta voisi kuitenkin varmistaa yhteiskuntarauhaa.
Toisaalta, jokainen voisi toimia valvojana kaupunkikuvassa, jos jotain ongelmaa ilmeenee, niin ilmoitus poliisille. Ilmoitus poliisille, vaikka häiriöinnintekijä olisi suomalainen tai maahanmuuttaja, pakolainen. Katupartiointi voi olla myös vapaaehtoistyötä järjestyksen valvonnassa. Katupartiointi ihan uusiasia yhteiskunnassamme? Voisi toimia? Jos asiaan peryhdyttäisiin laajemmalti. Hyvää tarkoittavia ihmisiä, vapaaehtoistyössä, järjestyksenvalvonnassa, järjestyksenvalvojina ei pidä tuomita rasisteiksi.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Saisiko tähän lisää hankerahaa, olisi hiljainen partiauto.
https://www.youtube.com/watch?v=y-HW_UG_oVM
Pitää olla nuorehko hyvä kuntonen kundi. Ei elähtäneet skinit jaksa kävellä kadulla. Alle 35 ikä sopiva.
"Katupartiointi" Ehkä nimi voisi olla jokin toinen. Yleensä riittää kun on Ihmisiä näkösällä,moni pahaa suunnitteleva jättää tekosensa tekemättä.
Nykyään lähes jokaisella on kännykkä,jolla saa hälytettyä apua.
Vaikeapa Ihmisten liikkumista on kieltää millään lailla.
Hyvä,jos löytyy Ihmisiä,jotka viitsivät lähteä kotisohvalta kaupungille kävelemään.
Hyvän kommentin laittoi nim.merk. "rämpäukko"
Tosiaan katupartiointi voisi olla toisellakin nimellä, vaikka kansalaisten, kaupunkilaisten järjestyksenvalvonta. Nyt näyttää siltä, että katupartiointi leimataan rasistiseksi toiminnaksi. Sitä se ei ole katupartiointi. On vapaaehtoisia ihmisiä, lasten vanhempia, jotka kulkevat kadulla ja tarkastelevat kaupunkielämän menoa. Ei katupartiointia ja ihmisten vapaata liikkumista voi estää, jos toiminta perustuu siihen mitä kaupunkielämässä, iltaisin tai yöllä tapahtuu. Jokaisella on oikeus, yksittäisenä ihmisenä tai ryhmässä kulkea kadulla ja tehdä havaintoja.
Kännykkäkamerat ovat olemassa, jos järjestyshäiriöitä tapahtuu. Kännykällä saa todistusaineistoa. Katupartiointi ryhmässä, tai yksittäisenäihmisenä järjestyksenvalvonnassa, on sillä arvonsa, sitä ei aina ymmärretä tositilanteissa.
Totta, että poliisi on se todellinen järjestyksenvalvoja. Mutta poliisikin tarvitsee aina silminnäkijöiden havaintoja kaikessa järjestyskäyttäytymishäiriöissä. Katupartioinnille on määriteltävä rajat. Tavallisten kansalaisten katupartiointi pitäisi keskittyä havaintoihin. Tarkoitan katupartiointia ryhmänä tai yksittäisenä ihmisenä tehtyihin havantoihin. Katupartiointi voi tehdä hyviä havaintoja, hankkia todistusaineistoa. Kännykkäkamera on olemassa. Todellinen valvoja on kuitenkin poliisi, järjestyksenvalvonnassa, se pitää muistaa.
Kuitenkin polisikin tarvitsee niitä kansalaisten havaintoja, tavallisten kansalaisten, jotka omalla tavallaan ovat vahingossa tai järjestäytyneenä ryhmänä valvomassa yhteiskuntarauhaa.
Sinäkin villeveeti=savonlinnan trolli=vapaamuurarilista="rask" voisit nyt alkaa katupartioimaan.
Tuulettuisi nuo ajatukset ulkoillessa.Putoaisi paino.Montako aloitusta tai kommenttia kirjoitat suomi 24:lle vuorokaudessa?Et myöskään nuku yöllä.
En oikeen ymmärrä, miten minut yhdistetään savonlinnantrolliin? Mulle vieras juttu. Onhan se fiksua vastatata kun kysytään. Aloituksia en kirjoita montakaan, mutta kommentteja kuiteskin enemmän. Kyllä minä yöni nukun, ilman unilääkkeitä.
Katupartiointi, tuoreeltaan halutataan tuomita, kenties kieltää yhteiskunnassa. Uskoisin kuitenkin, että kaikessa, tavallisten kansalaisten suorittama järjestyksenvalvonta, vapaaehtoisesti on tärkeää. On tosi typerää leimata ihmiset rasisteiksi, jotka vapaaehtoisesti suorittavat järjestyksenvalvontaa.
Laivaliinnan hori vaihtaa puheenaihetta. Ei onnistu.
Millähän asialla tuo villeveeti oikein on. Kunhan ei olisi noita naapureita.
Asialla kuin asialla. Sanoisin, että kaikista ei ole katupartijoiksi, vaikka siihen tehtävään haluaisivat.
Laivalinnakadulla asuu huora,joka kirjottaa myös. Aikaakin hänellä on. Ei ole miestä saanut. Hyvä yritys kuitenkin. Kukaan ei halua rumaa. Omasta mielestä kaunis ja ihana.
miks ruma on niin haluton, päinvastoin, ne ovat niitä sielun parhaita antajia, kaikella muotoo.
Ei se ruma galiton oo. Vaan sitä ei miehet halua.
Varkaudessa ei jää mikään rikos havaitsematta !
Katupartiot huomaavat pienemmänkin liikkeen joka tapahtuu kaduilla !
Huomaako ne laivalinnahoron. Joka antaa mustille. Ja en puhu koirista. Myös vähemmistöedustajat kelpaa. Tiedätte mitä tarkoittaa.
Eipä näköjään ole antanut teillekkään,kun haukutte Häntä täällä.
Vanha horo se on. Miksi isolla Jäntä. Nauraaaa.
Paartioiko se hakunamatamatami laivalinnakavulla?
Mitä partioitavaa tässä on ?
Kuvattu päivänä jolloin sirkus kaupungissa ja muualla sitten ei olekkan ketään ?
https://www.youtube.com/watch?v=RF8vq5eo0Bk