Osittainen vanhuuseläke?

Uudessa eläkelaissa näytti olevan tuollainen kummajainen.
Niinpä kysy esimerkkinä, että voinko minä siirtyä tuolle osittaiselle eläkkeelle vuoden 2023 lokakuussa.
Olen syntynyt syyskuussa 1962.
Vai milloin pääsen?
Enkä oikein ymmärtänyt paljonko prosenteissa minun eläke pienenee tuolloin?
6960
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vuoden 2017 eläkeuudistuksessa uutena eläke-etuutena tulee osittainen varhennettu vanhuuseläke. Se korvaa nykyisen osa-aikaeläkkeen. Voit jäädä tälle eläkkeelle aikaisintaan lokakuussa 2023, jolloin olet täyttänyt 61 vuotta. Vuonna 1964 syntyneillä alaikäraja on 62 vuotta ja tätä nuoremmilla alaikäraja sopeu-tetaan eliniän muutokseen.

Voit ottaa eläkkeenä maksuun 25 tai 50 prosenttia eläkkeen alkamista edeltävän vuoden loppuun mennessä karttuneesta eläkkeestäsi. Eläkeosuutta, jonka otat maksuun, vähennetään pysyvästi 0,4 prosenttia jokaista varhennettua kuukautta kohden. Varhennuskuukaudet lasketaan oman ikäluokkasi alimmasta van-huuseläkeiästä, joka vuonna 1962 syntyneelle on 65 vuotta. Jos otat eläkkeen maksuun heti 61-vuotiaana, tulee varhennuskuukausia yhteensä 48 eli varhennusvähennys nostettavaan eläkeosuuteen on 19,2 % (48 x 0,4).

Osittainen varhennettu vanhuuseläke ei edellytä työskentelyyn muutoksia. Voit nostaa eläkkeen, vaikka et työskentelisi lainkaan eläkkeen rinnalla. Voit tutustua tarkemmin tähän eläkemuotoon tästä linkistä http://www.elakeuudistus.fi/uudistuksen-sisalto/osittainen-elake.html.

Äänestä

Jos tuolla varhennetulla eläkeajalla tekee vielä edelleen töitä niin minkä ikäisenä niistä kertynyt lisäeläke tulee sitten maksuun?
Ja voiko varhennetulla eläkeajalla saada samaan aikaan työttymyyskorvausta vai leikkaako se eläkettä?

Äänestä

Lopun eläkkeen osan saat maksuun valitsemassasi ajankohdassa. Oman valinnaisen eläkeiän löydät elakeuudistus.fi:n sivulta http://www.elakeuudistus.fi/ajankohtaista/elakeika-nousee-portaittain.html? 43=4

Osittaisella varhennetulla vanhuuseläkkeellä olo ei edellytä työskentelyä ja vastaavasti työnteolla ei ole rajoituksia. Voit myös saada työttömyyskorvausta eikä se leikkaa maksussa olevaa eläkettäsi.

Äänestä

Miten yrittäjällä, jos alkaa nostaa tätä osittaista niin pitääkö silti maksaa edelleen täyttä Yel-maksua vai aleneeko se?

Äänestä

Yrittäjällä pitää olla YEL-vakuutus osittaisen varhennetun vanhuuseläkkeen rinnalla, jos yrittäjätoiminta jatkuu ja työpanos edellyttää vakuutusta. Jos yrittäjä vähentää työpanostaan ja haluaa muuttaa vakuutuksensa työtuloa, pitää työtulonmuutosta hakea omalta työeläkeyhtiöltään. YEL-vakuutusmaksu alenee, jos työtulo pienenee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mietiskelijä91962 kirjoitti:

Uudessa eläkelaissa näytti olevan tuollainen kummajainen.
Niinpä kysy esimerkkinä, että voinko minä siirtyä tuolle osittaiselle eläkkeelle vuoden 2023 lokakuussa.
Olen syntynyt syyskuussa 1962.
Vai milloin pääsen?
Enkä oikein ymmärtänyt paljonko prosenteissa minun eläke pienenee tuolloin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu