Auttaisitteko neuvotonta?? Auto alkanut kaksi viikkoa sitten puhaltamaan 10min ajon jälkeen sisälle pelkästään kylmää ilmaa. Moottorin lämmöt pysynyt normaalina. Tänään kun tulin töihin niin ei puhaltanut ollenkaan lämmintä ja juuri ennen duunia rupesi moottorin lämmöt seilailee normaalista ihan tappiin ja yhdessä vaiheessa tuli moottorin vikavalokin joka kyllä sammui melkein heti.
Lämmöt nousee moottorissa ja puhaltaa sisään kylmä
12
24538
Vastaukset
- fffffffffffffff
Jäähdytysneste vajaa. Kokemusta on
- Lisä_litkua
Sama vika - eri auto. Ei muuta vikaa kun puuttui vain 2-3litraa nestettä. Nestettä ei ollut lisätty vuosii eikä mitään hälyjä tullut. Syylarin päädyssä löytyi pieni vuoto joka vuoti vain kun pakkasta oli yli -15°C. Muuten pysy litkut hyvin sisällä. Myin auton keväällä kun jäähdytin ei vuotanut....
- RMB
Tässä esimerkki uusavuttomuudesta. Luotetaan liikaa valoihin ja mittareihin. Ei osata käyttää sitä kuuluisaa maalaisjärkeä ja huolehtia fyysisesti nesteiden / öljyjen tasot.
- askartelua
Neste vajaus vai? Mää luulen että hynyyn saa tehdä kansiremonttia, noilla oireilla!
- fact
Neste lämppärissä jäässä
- RMB
Tässä oireet ensin viittasi heikkoon jäähdytysnesteeseen. Kun nesteen pakkaskestävyys on alhainen, ensimmäinen paikka kierto-ongelmille on lämmityslaitteen kenno.
Kun jatkoit että lämpömittari seilaa. Seilaaminen johtuu siitä, että ilmakupla menee lämpöanturin kohdalle, mittari nousee ja taas neste jäähdyttää jne. Kannentiiviste päästää sylinteristä painetta jäähdytysnesteen sekaan eli kannentiiviste on viallinen. Nämä ilmakuplat aiheuttaa myös sen ettei neste kierrä lämmityslaitteessa.
Tarkasta kuitenkin ensin pakkasnesteen vahvuus. Lisää raakaa nestettä sekaan. Seuraa sen jälkeen miten moottori käyttäytyy. Jos tilanne jatkuu. on tiivisteen vaihto edessä. - GlygoliaFiftyFifty
Jäähdytysneste liian "laihaa" ja liikkeelle lähdettyä vielä osittain jäätyy lisää kun viima puhaltaa esteettä jäähdyttimeen. Tai sitten pinta vajaa, jolloin kannentiiviste on todellisessa vaarassa. Mittauttaisin välittömästi pakkaskeston ja nesteen määrän ennen seuraavaa moottorin vikavalon syttymistä.
- koreansota
Heko heko nyt vain se kansi auki niin näkkee mitä hyny on popsinu ja onko mukeissa hoonaus jälkiä!
- Näinkerran
Kerro nyt edes, mikä malli kyseessä.
- Anonyymi
Toyota Corolla
- Samarra
Nesteet vahvemmaksi ja tai keulaa tukkoon ajoviima .
- Huolet_pois
Litkut liian laimeat - ei muuta ongelmaa. Laita paremmat litkut ja ei kun ajoa - kansipahvi voi mennä - mutta aika harvinaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1287726Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?947262Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317172Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t176491Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736331Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa745321Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv195305Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475190