Koira innostuu kaikesta "liikaa"

Liikainnokkuus

Mulla on siis 2 borderterrieri urosta, joista toinen nuorempi n. 4-5v, innostuu kaikesta ihan liikaa ja se on alkanut muodostua ongelmaksi...

Jos esimerkiksi sille heittää lelun ulkona/sisällä, niin kauhea haukkuminen sähläys. Jos otan lelun siltä pois (joka on usein aika mahdotonta) niin alkaa hyppimään ja haukkumaan aivan mielettömästi. Jos sen kanssa treenaa temppuja tai muuta, niin siitäkin kaihea räksytys ja rähinä. Koira tykkää kun sille heitetään lunta tai leikitään muuten vaan, mutta en voi tehdä niin, koska alkaa kauhea sähläys ja riehuminen. Koira myöski alkaa riehumaan ja haukkumaan jos ei saa heti haluamaans, esim. lelua/herkkua. Ei voi leikkiä edes omalla pihalla, kun menee ihan överiksi kaikki ja naapurit kärsii. Alkaa pikkuhiljaa ottamaan pattiin tämä liikainnostuminen, vai onko kyse jostain muusta? Koiralla on myös eroahdistusta sekä on remmirähjä. Mutta pääosin tuohon innostumiseen apua!

6

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valintatärkeää

      Koirasi taitaa olla pomosi, komentaa ja käskyttää sunia äänellään.Tuo häsläys, rotuominaisuus, heikkohermoisuus, ei jaksa odottaa.Jaksa viellä koiran loppuikä,ja valitse seuraavaksi toinen rotu ;)

    • methodz

      Liikaan intoiluun ei auta muut kuin rauhoittumiskoulutus. Eli odotat palkinnon kanssa tooooosi kauan, pyydät vaikka koiraa istumaan ja se saa palkan vasta kun odottaa rauhassa. Luonteelleen ei koira mitään voi eikä se ymmärrä kommenttia "rauhoitu" vaan sille pitää opettaa että palkinto tulee vasta kun se esim. istuu hiljaa. Luonne pysyy vilkkaana, mutta olennaista on, että koira tietää, mitä sen on tehtävä. Myöskään leikin lopettaminen räksytyksen takia ei opeta koiralle, miten sen tulisi toimia.
      Jos olet antanut sille sen haluaman silloin kun se meuhkaa, olet itse luonut tämän ongelman.

      • Rauhoitutaanpas

        Kiitos vinkeistä :) En ole palkinnut koiraa IKINÄ huonosta käytöksestä. Koira vain ok tämän oppinut jostakin... Rauhoittumiskoulutusta pitää kai alkaa treenaamaan enemmän!

        Ap


      • Mä teen kyllä koiran kanssa niin, että jos se yltyy komentamaan mua liikaa leikin aikana, lopetan leikkimisen ja seison paikallani kunnes se rauhoittuu. Leikki jatkuu kun se vähän rauhoittuu.
        Pitää vaan itse pysyä rauhallisena, ja jos alkaa pomppia päin, voi komentaa painokkaalla "tsch"-äänellä. Olen huomannut että koira kopioi ja moninkertaistaa mun energiani, mikä oikeastaan on helpotus monessa koulutustilanteissa.


    • koirasieisaaliikuntaa

      Käytä koiraa lenkillä. Pelkkä hihna kävely ei riitä.

      • Äläpuhusoopaa

        Khröm.. Käytän koiraa asiallisesti lenkillä monta kertaa päivässä VAPAANA. Harrastan myös canicrossia sen kanssa. Liikunnan puutteesta ei siis ole kyse!

        Ap


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe