Ruotsi oluet!!!!

Tutkin systembolgetin olut listaa ja kyllä tämä olutvalikoima hakkaa suomen alkon 10-0.

Eim haittaa vaikka kolmonenkin on systemissä. Ruotissa asuessa ostaisin oluet aina täältä.eli paikallisesta alkosta.

https://www.systembolaget.se/?searchquery=öl&fullassortment=0

Noita oluita kanattaanee hekeakin jos asuu jossain torniossa.
1010235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Suomen olutverotus on EU-maiden korkein, selvästi korkein ja se näkyy myös oluen myynnissä ja sitä kautta tarjonnassa. Oluen myynti jatkaa laskuaa, todellisuudessa olutta kuitenkin juodaan entistä enemmän, mutta iso osa oluesta tuodaan tai tilataan ulkomailta. Verottaja ja poliitikot eivät taida oikein ymmärtää missä mennään, tosin se ei yllätä millään tavalla.

Ruotissa pannaan ja myydään hyvää olutta, systeemi myy myös muiden panemia hyviä oluita. Tuttu paikka, jos käyn Ruotissa käyn myös systeemissä . Valikoimat hienot ja hinnat hieman kevyemmät kuin meillä.

Äänestä

Kyllä Haaparannassa kannattaa käydä kauenpaakin. Systeemin halvin A- olut maksaa pantteineen noin 1,25 euroa 1/2 litran tölkki. Alkossa halvin puolikas tölkki maksaa noin 3 euroa. Lapin kulta A-olut on noin kolmanneksen halvenpaa. Ja sitten paremmat tsekkioluetkin on reilusti halvenpia kuin alkossa. Olen ostanut myös ykkösolutta tarjouksista 24, 1/2litran tölkkiä on saanut pantteineen noin 9 eurolla. Suomessa on 9 euroa veroja samassa määrässä ykkösolutta. Myös viinit ja paremmat viinat esim. viskit on halvenpia siellä. Samalla voi ostaa tiivistemehuja ja limukkalaatikoita, kun ovat reilusti siellä halvenpia. Tämä on sitä köyhän miehen verosuunittelua.

Äänestä

Viskeissä hintaerot eivät ole suuria, yleensä noin -10..15%, mutta valikoimat ovat selvästi paremmat, esim mallasviski hakusanalla tulee 1274 osumaa, toki kaikki juomat eivät löydy kaikista myymälöistä - eikä aivan kaikkia mistään myymälästä. Listalla on joitain jo loppuneita tuotteita - mutta määrä on moni kertainen Alkoon nähden.
Olut valikoimat ovat hyvät ja hinnat halvemmat kuin Alkossa. Tässä veroetu on Ruotsin puolella.

Hinnoittelussa verolla on merkitys, mutta väkevissä Alko menee metsää pahiten.
Alkoholivero väkevissä on Suomi 45.55 ja Ruotsi 56.25 euroa litralta puhdasta alkoholia. Eli Ruotsissa vero korkeampi ja myyntihinta halvempi, miten tämä on mahdollista, No osa johtuu siitä, että Ruotissa mallasviskein kulutus on yli kymmenkertaista verrattuna meihin, volyymi laskee hintoja. Ja toisaalta hinnat määräävät volyymin...

Yksi selvä syy on myös se, että Ruotsin verottaja on ollut aktiivinen ja moni iso kauppias on tehnyt verosopimuksen Ruotsin kanssa. Ostaminen ulkomailta on helppoa ja hinnassa on kaikki tarvittavat maksut mukana. Suomen osalta tiedän varmuudella vain yhden kauppiaan joka hoitaa homman....

Äänestä

en ole ruotsissa matkustellut, joten olisi yksi kysymys. myydäänkö kaikkia oluita kaikissa liikkeissä?

Äänestä
  • 3,5% asti elikkä ns. Kakkosolueen ruokakaupoissa. Väkevämmät systembolagetissa. Ruokakaupoista saa Esim. Murphy's stoutia liki 50% halvemmalla kuin Suomesta ja vain puoli prosenttia on miedonpaa, eli maku on aivan hyvä. Tsekkiläisiä oluita saa systeemistä sekä mietoja versioita kaupoista niin halvalla, että kannattaa kyllä käydä Oulun korkeudelta pelkästään olut ostoksilla.

    Äänestä

  • Vaikka ruotissa on vain 3,5% ruokakaupassa. Paikallinen alko eli systemb on todella hyvä. Jos monopoli on suomessa alkoholille niin tärkeä niin ruotsista voi ottaa mallia ja https://www.systembolaget.se/?searchquery=%C3%B6l&fullassortment=0

    ottaa alko valikomaansa vastaavan olut valikoiman. Myös olutveroa tulee laskea se on ihan liian suuri siitä ei pääse mihinkään,kukahan sen noin suureksi on ehdottanut? Korvikkeksi voi väkievien verostusta hieman kiristää. Pari olisi kuitenkin, että menetäisiin viron suutaan ja purettaisiin alkon monopoli ja laskettaisiin verotusta niin, että hakeminen virosta tai nettitilaaminen ei juuri kannata.

    Äänestä

Jos suomessa oikeesti haluttaisiin myydä miedompia oluita , otettaisiin esimerkkiä ruotsin hinnoittelusta 2,8 ja 3,5 % oluissa , täällä suomessa saattaa 3,5 maksaa enemmän tai saman kuin 4,7 samassa kaupassa. Ruotsista saa myös vahvempia oluita kuin suomessa olikohab vahvin 10% ?

Äänestä

Kaikki oluet pitää saada Alkon sairaasta sisäänostopolitiikasta pois - ottavat myyntii isojen juomatalojen ja "kavereiden" juomia - eipä juuri muiden. Monopoliaseman väärinkäyttämistä - siitä ei pääse mihinkään.

Alko toimii väärin - eikä välitä asiasta tuon taivaallista. Siinähän valitatte, mutta me päätämme mitkä oluet otetaan myyntiin. Koska Alko ei hoida hommaansa edes tyydyttävästi oluet pitää saada vähittäismyynnin osalta elintarvikekauppoihin.

Äänestä
  • Varmaankin se lisäisi kauppojen myyntiä. Etenkin jos oluen myynnin aikarajoituksia höllennettäisiin.

    Äänestä

Oluen myynnin aikarajoja sekä % pitää muuttaa. Kaikki käymistuotteet elintarvikemyymälöihin ja samat myyntiajat kuin kaupan aukioloajat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ruotsissakinparemmin kirjoitti:

Tutkin systembolgetin olut listaa ja kyllä tämä olutvalikoima hakkaa suomen alkon 10-0.

Eim haittaa vaikka kolmonenkin on systemissä. Ruotissa asuessa ostaisin oluet aina täältä.eli paikallisesta alkosta.

https://www.systembolaget.se/?searchquery=öl&fullassortment=0

Noita oluita kanattaanee hekeakin jos asuu jossain torniossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu