Ratti.fi Hannu Valkosen taustaa

autokouluyrittäjä

Tämän kirjoittaja poistettiin Ratti.fi Facebook sivuilta ja silloin viestit myös poistui... laitetan nyt tänne täältä Hannu Valkonen ei voi poistaa...

Hyvä ratti.fi / Hannu Valkonen
Minä jotenkin oletin ja toivoin että tämän sinun valheiden, tai ainakin väritetyn totuuden viljelyn ja kilpailijoiden mustamaalaamisen takana olisi joku ylevä aate, maailmanparannus tai -rauha, verotuksen järkeistäminen tai vaikka hallituksen kaataminen. Mutta ei.

Taustalla näyttää olevan vain perisuomalainen kateus toisen menestyksestä. Sinua selvästi vituttaa kun joku on tehnyt kannattavaa ja pitkäjänteistä liiketoimintaa jo 1980-luvulta asti (EasyDrivers, perustettu 1983, http://www.finder.fi/Autokouluja/Autokoulu Easy Driver Oy/TURKU/toiminta/130843 ), laajentanut liiketoimintaansa yritys ostoilla ja työllistänyt vuonna 2014 41 henkilöä ja vielä tienannut sillä vaikka onkin velvoitteensa hoitanut.
Osakeyhtiölain viides pykälä kuuluu kuitenkin seuraavasti:
" 5 §

Yhtiön toiminnan tarkoituksena on tuottaa voittoa osakkeenomistajille, jollei yhtiöjärjestyksessä määrätä toisin"
( http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2006/20060624 )

Sinä sen sijaan olet viimeisen kymmenen vuoden aikana perustanut ainakin neljä (4) eri yritystä (LinkedIn-profiilisi mukaan https://touch.www.linkedin.com/?sessionid=3342007089152935&as=false&rs=false&can=https://www.linkedin.com/in/hannuvalkonen#profile/url=https://www.linkedin.com/in/hannuvalkonen ) joista ainakin kolmella on verovelkaa vähintään 10000 euroa. (Ks. kuva)
Ratti.fi:n takana olevan yrityksen (yMediaHouse Oy) talouskaan ei niin mairittelevalta näytä, vuosina 2010-2014 tappiota on tullut kahdella tilikaudella yhteensä 25000, voittoa kolmena kautena, yhteensä 28000 euroa.
( http://www.finder.fi/IT-sovelluksia, IT-ohjelmistoja/YMediaHouse Oy/JYSKÄ/taloustiedot/2261189 )
Jos siis meinasit saada edes tämän yrityksen kannattamaan ja hoidettua verovelvoitteet, en usko että sinäkään ajo-opeja välität ihan hyväntekeväisyyttäsi, mutta onko niin että sinun on sallitumpaa tienata niillä nuorten rahoilla koska... En keksi, kerro sinä!

Joten, nyt olisi minusta korkea aika tehdä pieni ryhtiliike, kilpailla reilusti ja kohdella kilpailijoita niin kuin kuuluu, mustamaalaamisen ja paskanpuhumisen sijaan, tai olla vaan ihan hiljaa ja toivoa ettei tämäkin yritys haukkaa paskaa.

Ja vinkki vielä niille jotka aikovat rahansa Hannulle syytää, opetuslupa.net tekee saman homman eikä vedä maksua välistä.

23

2438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wroouum

      Hienosti vedetty....

    • VoiVi

      Joo ja ajatelkaa Trafin pääjohtaja Marko Sillanpää on tään Ratti-miehen kanssa samaa mieltä asioista. Marko Sillanpää esintyi asiantuntija ja johtajana, mutta Sillanpää ei tuu autokoulu väen kanssa samaan keskustelu tapahtumaan. Onko Marko Sillanpää ja Ratti-mies sielunkumppaneita, töitä ja bisnestä tehdään niin kuin samalla aaltopituudella?

    • Junassa

      Rehellisen makunen kaveri :)

      • janassa

        jo alkoi Äijä paapattamaan jos ei saa jatkaa ryöstöhinnoilla !!!


    • Oplope

      :D ajo-opet vinkuu, kun markkinat lähtee alta...

    • säilyyköopl

      Aika näyttää,aika näyttää..Huonoimmassa tapauksessa tää ratti.fi pilaa meidän opetuslupaopettajien hommat tyriessään koko paskan.
      Mun mielestä opetuslupa on loistava juttu,vanhemmille jotka saavat opettaa halutessaan oman lapsensa ajokortin,ihan mahtava juttu!
      Mutta kun tää systeemi ängetään niille vieraille ja ongelmat alkaa kohta näkyä..
      Tää ratin meno alkaa näyttää aika epärehelliseltä monen silmään,niin kohta ei sitten ihan niin helpolla opetetakaan enää ketään! Minullakin olisi vielä 1 lupa käyttämättä,toivottavasti ehtii.

    • autokouluyrittäjä

      Onko joku saanut rahoja takaisin?? Tiedän, että niitä jotkut jo vaatii, koska eivät ole saaneet palvelua. Missä rahat??

    • Väinö909

      Hätä tuntuu olevan autokoulun omistajilla? Ratti.fi on tervetullut Suomen markkinoille! Samaahan sanottiin aikoinaan Lidlistä ja nyt on markkina johtaja...

      • autokouluyrittäjä

        Siis Valkosen kolmella eri yhtiöllä verovelkaa kullakin yli 10.000 tarkemmin ei näe YTJ:stä... Lidl on varmaan velvoittensa suorittanut :)

        Mitein vaan saavatkohan nuo pettyneet, jotka eivät saa ajo-opettajia rahansa takaisin, koska ei edes vastannut sähköpostiin, oli muka posti hukkunut ja piti lähettää uudelleen!!!


      • Eiihantoop

        Etpä taida uskoa tuohon höpöön itsekkään... kyllähän se vituttaa, kun pisnes pöllitään.


    • akkumies_pihtaalla

      Hannu myönsi juuri HS:n haastattelussa, että Ratti.fi kautta ei ole vielä KUKAAN saanut ajokorttia. Onnea vaan niille, jotka ovat rahaa tänne lahjoittaneet. Jos itsellä olisi rahaa tuolla kiinni pyytäisin ne mahdollisimman nopeasti takaisin ennen kuin on firmassa lappu luukulla.

      Opetuslupaopetus perheen kesken on mun mielestä hieno juttu, mutta tälläinen puuhastelu saattaa tulevaisuudessa viedä ihmisiltä senkin mahdollisuuden...

    • Goodjob

      Ja tuosta http://www.talouselama.fi/uutiset/ksml-ratti-fi-yrittajat-digifirma-meni-konkurssiin-6556332 - better luck next time! :D turha on jälkikäteen vinkua siitä, että TIkkurila on väärinkäyttänyt ohjelmistoa, jos ei alunperin ole osannut tehdä oikeanlaista, pätevää sopimusta... Mulla ei kyl ikinä oo huokunu tästä Hannu Valkosesta kovin asiantuntevaa tai mukavaa kuvaa.. toivotaan, ettei nuoret jää ilman kortteja ja rahojaan ratti.fi:n kanssa!! ja tuohon ihan alkuperäiseeen viestiin vedoten, niin toki olisi kiva kuulla Hannun idea yrityksen perustamiselle, jossei se kerta ole voiton tekeminen kuten kaikilla muilla yrityksillä (pois lukien non-profit).. No toisaalta kuten HAnnun yritysten historiasta voidaan huomata, niin eipä hän näköjään voittoja pyri kerryttämään, kun velkoja vaan on keräillyt harteilleen ;) :D

    • Jyppylä

      :D ettei vaan autokoulun pitäjät nyt vaan kirjoittele. Viimeks kun näin Hannun niin ajeli Rangella hymy korvissa ja näytti menevän ihan hyvin!

      • Goodjob

        Eeip, ihan tavallinen matti meikäläinen jota ärsyttää ihmiset jotka esittää pyhimyksiä kun tosiasiassa varmaan euron kuvat silmissä tämä valkonen perustaa eri yrityksiä, kuten varmasti kaikki muutkin yrittäjät ;) itsellä ihan eri alan yritys pyörii mielessä ja suunnitteilla, en sitä kuitenkaan aio tehdä muita väheksymällä tai haukkumalla ja myönnän että ihan voitto silmissä itsellä ainakin on tuon oman yritysidean suhteen :) toivotaan että kova ja rehellinen työ palkitsee kaikkia yrittäjiä!


      • tekohymyyyy

        Ainahan sillä kestohymy päällä. Ulkokuori kun nyt ei vieläkään paljasta ihmisestä yhtään. Mitään.


      • Tuntevaosmo

        Olen tuntenu kyseisen henkilön toistakymmentä vuotta ja en ole ikinä nähnyt huonolla tuulella. Mukava äijä.


      • Goodjob

        Hyvä, että jollain on kiva mielikuva ja kokemuksia kyseisestä ihmisestä! :) Itse nettikeskusteluita ja medioita sivusta seuranneena niin en tykästynyt valkosen tapaan hyökätä syytöksillä muita kohtaan, kun samaan aikaan hän ei itse kyennyt vastaamaan asiallisesti ajankohtaisiin kysymyksiin heittämättä lokaa muiden niskaan. Ei siis omien kokemuksien pohjalta herättänyt sellasta "oi mikä kiva heppu kuvaa", ehkäpä tosiaelämässä sitten asia on toisin :)


    • niinkuinmuutkin

      Teeskentelee, euron kuvat silmissä.

      • VilleG456

        Eikö muka autokoulun omistajilla?


      • suominousuun

        sepä se. Jännä ettei autokoulut saa teidän monien mielestä yrittää, mutta "muut" saa. :D naurettavaa..


    • viestinkirjoittaja

      Näinhän siinä lopulta kävi, että myöa yMedia House jätti veronsa maksamatta. (Maksamatonta verovelkaa yli 10000 euroa, lähde ytj.fi)
      Miksi en yllättynyt... :D

      • Oplu423

        Älä puhu paskaa. Ytj:n edelleen toimiva osakeyhtiö. Taidat olla konkurssiin menossa oleva autokouluyrittäjä? Moro!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      143
      2390
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      175
      1661
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      91
      1556
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      68
      1508
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      904
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      841
    7. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      55
      786
    8. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      58
      773
    9. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      765
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      725
    Aihe