Helsinkiin syntyy uusi museo. Uusi maamerkki ja Suomen suurimpia vetonauloja. Täysin suomenruotsalaisin voimin toteuttava Amos Anderson museo aivan Helsingin keskustaan. Kaivinkone on jo iskenyt kyntensä maahan Kampissa. Ja mitä tekee fenno?? Ihmettelee tietenkin, että kuka Anderson, kun itse silloin eli puussa.
Voimme rehellisesti kysyä, missä Heikki Talan ja hänen edustamansa Suomalaisuuden Liiton suuresti kerkuttamansa säätiöt tekevät vastavia kulttuuritekoja. Jäämme odottamaan!! Muuta kuin tyhjänpäiväistä panomieskehuskelua!! Talan tapauksessa???
Voimme rehellisesti kysyä, missä Heikki Talan ja hänen edustamansa Suomalaisuuden Liiton suuresti kerkuttamansa säätiöt tekevät vastavia kulttuuritekoja. Jäämme odottamaan!! Muuta kuin tyhjänpäiväistä panomieskehuskelua!! Talan tapauksessa???
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vi Kimitobor är stolta över "vår Amos ".
Amos Andersson donerade ju också i tiden Villa Ekudden ( Tamminiemi )till finska staten som presidentresidens.Nu är där museum.
Huomatkaa taas NIMI!!! Suomen kielen välttäminen on tullut oikein taiten lajiksi surujärjestöillä(vrt. HIFK-mainonta) ;-)
Ps. Nimi ei ole AmosRexHelsinki, vaan pelkkä AmosRex!
Säkert diskriminering mot nätfennorna.Pakkoruotsitus igen.
Täysin asiaton ja ymmärtämätön aloitus.
Ingen orsak att provosera, det kallas att trolla !
Ketkä kustantaa museon?
Byggandet och museets versamhet finansieras av Föreningen Konstsamfundet.
Suomalaiset on huijattu mukaan surusäätiön projektiin, kuten Lastensairaala-tapauksessakin. Sikarikkailla surufondeilla on liikaa rahaa ja johonkin se pitää törsätä ennekuin "surut" loppuvat maasta. Siksi julkisen hyväntekeväisyyden VARJOLLA rakennetaan surumonumentti keskelle pääkaupunkia muistuttamaan ruotsalaisuudesta. Voit olla varma, että ruotsin kieli tulee olemaan siellä pääosassa ja liioitellusti esillä!
Privata pengar alltså,var det inte Amos Andersson som grundade Konstsamfundet ?
Surujen yltiöpäinen rakkaus Ruotsia ja 1700-lukua kohtaan on jo sairautta..hei, me eletään 2000-lukua! Fennot katsovat tulevaisuuteen, surut menneisyyteen.
Just så,alla museer och konstverk borde förstöras och glömmas bort ?Utan gårdagen finns ingen framtid.
Var det inte annars persuna som inte vill ha modern konst ?