Ryssyydestäni

Olen yhä vakuuttuneempi, että fennouttani on edeltänyt esi-isieni monisukupolvinen ryssyys. Mahdollisesti ja jopa todennäköisesti myös udmurttiutta ja mongoliutta.
488
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hankipa poikaseni uudet esi-isät, niin asia lakkaa vaivaamasta sinua.

Äänestä

Mielenkiintoista. Asiasta on tehty jopa tutkimuskin ja sen mukaan Suomessa on saman verran / jopa vähemmän itäistä perimää kuin muissa Euroopan kansoissa (10%). Mutta aloittajan huoleen en voi sen kummemmnin vastat kuin että jos ja kun olet ruotsinkielinen, voi se olla jokseenkin mahdollista, sillä ruotsin kielen alkukoti on Venäjän ja Ukrainan aroilla, Uralin kurgaanien seudulla....

Äänestä
  • linkkiä tutkimukseen?

    Äänestä

  • olenjuuriltanirysäkkä kirjoitti:

    linkkiä tutkimukseen?

    http://pakana.greatnow.com/geenit.htm

    Esim. muuten norjalaisissa on oikeastikin aasialaista/mongooliperimää paljonkin - mitä taas suomalaisissa ei ole lainkaan. Ja luonnonvaaleus on tullut Ruotsiin täysin Suomestas - muutoin sitä ei siellä edes esiinny. Ruotsalaiset ovat hyvin tummia ja ruskea/tummasilmäisiä. Mikä saattaa johtua indo-eurooppalaisesta alkuperästä, lähtöisin juuri Uralin kurgaanien seudulta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


OlenOivaltanut kirjoitti:

Olen yhä vakuuttuneempi, että fennouttani on edeltänyt esi-isieni monisukupolvinen ryssyys. Mahdollisesti ja jopa todennäköisesti myös udmurttiutta ja mongoliutta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu