Tein hankintoja verkkokauppa.comista ja ostin apurahalla tuotteet. Tuotteet palautettiin ja nyt olemme 7.12.2015 lähtien yrittäneet pysäyttää lindorfin perintää koska verkkokauppa.com ei ole ilmoitttanut lindorfille että tuotteet ovat palautettu. Verkkokaupasta ei vastata meileihin ja lindorfilta kehoitetaan odottamaan verkkokauppa.comin tietoa asiasta. Olen jo alustavasti alkanut tekemään kirjallisia töitä kuluttajariitalautakuntaan.
Moniko on kokenut saman kun kyseessä on verkkokauppa.com?
Älkää hyvät ihmiset sortuko noihin liikkeiden tarjoamiin rahoitusvaihtoehtoihin. Olen lähes varma että olette kusessa tämän jälkeen!
apuraha ja verkkokauppa.com
10
11723
Vastaukset
- Enpä-ihmettele
Onko sinulla tallessa sähköpostit, joita olet Verkkokauppaan lähettänyt? Ja kuitti Postista palautuksista? Eihän silloin asiassa ole mitään epäselvää. Kuluttaja-asiamiehellä uhkailu voi tosin nopeuttaa asian käsittelyä. Itse tilasin vain kerran Verkkokaupasta ilman rahoitusta, mutta asiakaspalvelu oli tosi hämärää ja hidasta.
- UusPulaAjanSuomi
Jos ei ole varaa ostaa tavaraa rahalla niin silloin on kulutustottumuksissa vaaran merkkejä. Kannattaako ostaa triviaalia viihdetavaraa siten että maksaa ne palkoilla joita ei ole vielä saanut? Rikkaat ja fiksut ei koskaan osta rahoituksella, kannattaa miettiä miksi, ehkä he tietävät jotain mitä rahoituksilla maksavat eivät.
- jeusps
laskutusmuotoja on erilaisia ja itse olen käyttänyt 14pv korotonta ja kulutonta. Eikös se ole sama miten sen maksaa takaisin? Pitkät maksuajat ovat tietty kalliita.
- Verkkokauppa
Mun mielestä toi on todella huonoa ja vaarallistakin mainontaa Verkkokauppa.comin Samuli Seppälältä. Miettikää miten esim. 12 v lapsi ymmärtää APURAHAN?? Toi tauti, ei ole eettisyydellä mitään rajaa. Tämä siitä seuraa kun nörteille alkaa rahaa virrata.
- apuvarahaa
Apurahaa tässä tarvitaankin....
- verkkoroisto.com
"Älkää hyvät ihmiset sortuko noihin liikkeiden tarjoamiin rahoitusvaihtoehtoihin. "
Helsingin Sanomissa oli 13.3.2018 juttu Verkkokauppa.comin tavasta huijata. Juttu löytyy sivulta A24:
Otsikko:
"Verkkokauppa.com jatkaa hyvän tavan vastaista mainontaa"
- "apuraha-sanan käyttö korkeakorkoista kuluttajaluottoa mainostettaessa on omiaan hämärtämään kuluttajan käsitystä mainostettavasta tuotteesta"
- "Etenkin, kun apuraha-sanaan sen vakiintuneessa merkityksessä liittyy lähes yksinomaan positiivisia mielikuvia"
- "On hyvin harvinaista, että yritys jatkaa markkinointiaan senkin jälkeen, kun se on saanut huomautuksen hyvän tavan vastaisesta markkinoinnista..
- "Vastaavia tapauksia ei juurikaan ole ollut."
Verkkokauppa.comin perustanut Samuli Seppälä pesi kätensä siirtymällä pois toimitusjohtajan tehtävistä jättäen näin sotkut seuraajansa ongelmiksi.- EtOsaaVaiHalua
Et siis vieläkään osaa laittaa linkkiä tuohon hesarin juttuun, meidän muiden olisi helppoa käydä se sitten lukemassa kun laittaisit linkin.
- VainTilaajille
Tässäpä nyt tuo linkki siihen hesarin juttuun, kun tuo yksi vinkupetteri ei sitä saa näköjään aikaiseksi.
https://www.hs.fi/paivanlehti/13032018/art-2000005601238.html - jkans
Apuraha on Lindorff Oy:n osamaksupalvelu. Jos tuo "hämärtää" käsitystä, on parempi ostaa käteisellä paikallisesta osuuskaupasta.
- Anonyymi
Tilasin powerilta puhelimen, ja otin että maksan sen apuraha erillä. Ihmettelen kun ei oo tullut ensinmäistäkään erämaksua. Kirjoitti: ASL
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1537532Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305189Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2632283
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5662057Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.561110Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911077Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661065