Mitä noloa on olla vanha piika, koska kaikki tietää, että se ei ainakaan kenenkään ulkonäöstä johdu, ettei ole parisuhteessa. Kukaan ei ole niin ruma tai vastenmielinen, että siksi ei huolittaisi. Ja normaali ihminen yleensä tajuaa, että oikeastaan aina se vanha piikuus, johtuu sen piian omasta halusta ja/tai kykenemisestä suhteeseen, eikä siitä ettei muka kelpaisi yhtään kenellekään. Miesten kohdalla voi olla eri juttu, (vaikka tuskin on loppujen lopuksi) mutta naiselle löytyy aina ottajia. Itse olen vanha piika, siksi koska en ole uskaltanut seurustella, olen kokenut sen pelottavana ja ahdistavana, olen pelännyt etten osaa seurustella ja olla parisuhteessa. Lisäksi olen kärsinyt miespelosta teini-iästä asti, minua ahdistaa läheisyys miehen kanssa, henkinen ja fyysinen. Ajoittain se on tosi voimakasta ja en saata vaikka uskaltaa mennä miespuoliselle kassalle. Olen siis vältellyt miehiä ja poikia teinistä asti ja ahdistunut hirveästi ja "karannut" jos joku on koittanut tehdä lähempää tuttavuutta siinä mielessä. Siksi minua on jotkut miehet pitäneet leuhkana ja kylmänä ja minua on eniten juuri miespuoliset ihmiset kiusanneet koulussa ja muutenkin. Vasta nyt tämän ikäisenä pystyisin ehkä seurustelemaan. Enkä edes ole vielä mikään vanha piika, käytin vain huumorilla tuota nimitystä.
Olen vanha piika, mutta so?
Katja___
1489
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Et ole koskaan ollut suhteessa? Mitä miehissä pelkäät?
En ole koskaan ollut oikeassa suhteessa. Enkä osaa sanoa yhtään mitä heissä pelkään. Ei miehet edes ole minun mielestä pelottavia, se on vain joku alitajuinen juttu, joka saa minut ahdistumaan miesten läheisyydestä.
"Kukaan ei ole niin ruma tai vastenmielinen, että siksi ei huolittaisi"
yleensäkään ongelma ei ole siinä että nainen ei saisi ketään vaan naisen ongelma on se että nainen ei saa tarpeeksi korkeatasoista miestä ja ei suostu tyytymään mihinkään muuhun, oma rumuus vaikuttaa tietenkin siihen voiko sitä YTM:ää saada.
Väärin menee osittain. Minä ainakin olen antanut muutamassa vuodessa kymmenittäin pakkeja koska en ole halunnut seurustella. Joukossa kyllä on näitä huonoja vaihtoehtojakin ollut, mutta väittäisin silti että tuo "hyvätasoisuus" on miesten harha. Naisia vie tunteet, koska naiset on yleensä tunteellisia ihmisiä. Oli "hyvä" tai "huono" tasoinen mies niin pakit tulee jos ei tunteita naisella sitä kohtaan ole. Se taas jos nainen on rakastunut "huonoon" mieheen niin sitä ei kiinnosta se vaan hyvä mies lentää jorpakkoon ja vaihtuu huonoon koska naista vie TUNTEET.
Itse en tarvi enkä halua mitään "korkeatasoista" YTM:ää, haluaisin ihan tavallisen KTM:n tai "ATM"n. Kammoan juuri eniten niitä YTM:inä itseään pitäviä, koska just sellasilta olen saanut eniten paskaa niskaan. Nuo luokitukset on muuten ihan typeriä, mutta kai niitä käytetäänkin lähinnä huumorilla.
Minkä ikäinen olet? Nuorelta joka luulee olevansa vanha kuulostat. Heitän arvion 23 v.
Ja nuoret voi ekaan suhteeseen mennäkin vasta vaikka 27 vuotiaana jotkut on vasta 29 vuotiaana ensimmöisessä suhteessaan, Kaikki kehittyy vähän eri tahtia.
Mitä tekemistä kehittymisellä on sen kanssa.
Naiset aina käyttää tunteita tekosyynä.
Fakta on kuitenkin se, että teillä ei synny tunteita jos mies on huonotasoinen eli suomennettuna lyhyt, taviskasvoinen, matalan statuksen työssä oleva mies.
Miehen taso synnyttää tunteet.
Esim jos mies on 190 cm pitkä komeakasvoinen sosiaalinen lentokapteeni niin 99% naisilla syntyy tunteet, tunteet on selitettävissä oleva asia.
YTM= ylemmän tason mies
ATM= alemman tason mies
YTN= ylemmän tason nainen
ATN= alemman tason nainen
KTM=kauppatieteiden maisteri
KTT= kauppatieteiden tohtori
KM=kasvatustieteiden maisteri
KT=kasvatustieteiden tohtori
FM= filosofian maisteri
FT=filosofian tohtori
OTM= oikeustieteiden maisteri
OTT= oikeustieteiden tohtori
VTM= valtiotieteiden maisteri
VTT= valtiotieteiden tohtori
HTM/HM=hallintotieteiden maisteri
HT=hallintotieteiden tohtori
YTM=yhteiskuntatieteiden maisteri
YTT= yhteiskuntatieteden tohtori
Niin ja samalla logiikalla miehillä syntyvät "tunteet", jos nainen on hyvännäköinen ja mielellään nuorempi. On nähty.
Tietenkin, ei tuota ole kukaan yrittänytkään kiistää.
Mies ei yritä peittää asiaa käyttämällä kiertotiesanoja kuten kemia tai tunne. Nuoruus kauneus ja miellyttävä luonne = kiinnostaa
Ja ei nyt liity aiheeseen, mutta ei minua oman ikäiset tytöt ja naiset ole kiusanneet oikeastaan ollenkaan, jos ei suunilleen kaikkia kiusaavia kateellisia koulukiusaajia lasketa. Eniten kiusaamista ja huonoa kohtelua on tullut miehiltä ja reilusti vanhemmilta naisilta.
Reilusti vanhemmat naiset ovat eläneet ihan eri maailmanaikaa ja heissä toteutuu usein se ihmisyyden nuiva puoli, että ollaan asettuvinaan muiden asemaan, vaikka oikeasti ei nähdä mitään oman elämän ulkopuolelta. Osa heistä on ollut vielä ankeissa tai päihteidentäyteisissä avioliitoissa, mutta niin vaan näkevät, että naisen tehtävä on joutua naimisiin.
Miehet samoin ryhmäpainostavat maailmaan, missä mies on hyötyjä.