Onko Purflux LS 867B ja LS 923 suodattimilla jotakin eroa? Molempia on tarjottu 66 kW HDi:n suodattimiksi. Ulkonäkö ja mitat on identtiset.
Vastaukset 7
- sopivuuksista
Ulkomitat ovat varsin merkityksetön ominaisuus suodattimen valinnassa. Yläpuoliset nokka-akselit, hydrauliset venttiilinostimet, turboahtimet, korkeat teho- ja vääntömemenniarvot ovat asioita, jotka asettavat voitelulle melkoiset vaatimukset. Öljynsuodattimen merkitys nykymoottorieiden voitelun toiminnassa on niin merkittävä, että muutaman euron säästön takia ei kannata tarvikesuodattimia käyttää ollenkaan. Oli automerkki mikä tahansa, niin alkuperäinen suodatin on aina turvallisin valinta ja sopii varmasti.
- vinkistä
Totta puhut. Vienkin autoni hetimiten huomenna paikalliseen merkkiliikkeeseen öljynvaihtoon. Ilmeisesti merkkiliikkeen öljyt ovat varmin valinta. Hintaeroa omatoimiseen vaihtoon nähden tuosta ei synny kuin vaivaiset 115 €.
- PHDI
vinkistä kirjoitti:
Totta puhut. Vienkin autoni hetimiten huomenna paikalliseen merkkiliikkeeseen öljynvaihtoon. Ilmeisesti merkkiliikkeen öljyt ovat varmin valinta. Hintaeroa omatoimiseen vaihtoon nähden tuosta ei synny kuin vaivaiset 115 €.
kun Veholla pikahuollossa öljy ja suodin vaihdettuna 82 €. Muuten voit kai varmaan ostaa pelkän suodattimen merkkiliikkeestä ja laittaa "tarjousölyä" itse. Tämmöisen luulis keksivän ilman keskustelupalstaakin vai???
- melkoisia
PHDI kirjoitti:
kun Veholla pikahuollossa öljy ja suodin vaihdettuna 82 €. Muuten voit kai varmaan ostaa pelkän suodattimen merkkiliikkeestä ja laittaa "tarjousölyä" itse. Tämmöisen luulis keksivän ilman keskustelupalstaakin vai???
Valitettavasti paikallinen merkkihuolto veloittaa öljynvaihtohuollosta 150€, joka on mielestäni varsin kohtuuton hinta 15 minuutin työstä. Hyvälaatuinen täyssynteettinen maksaa 25€ ja suodatin 10€. Jos tuolla 115€ lisäpanostuksella saavutetaan merkittävä etu, asia on OK. Kysymys koski nimenomaan eri lähteissä olevaa eroa HDi:n suodatintyypistä ja Purfluxin pitäisi olla vielä PSA:n alkuperäissuodatin.
- Myyjä
Asiaan syvällisemmin perehtymättä (en tarkistanut numeroita)olettaisin homman olevan jokseenkin näin että toinen niistä purflukseista se kalliimpi on niinsanottu pitkänvaihtovälin suodatin ja se halvempi normaali huolto-ohjelman mukainen suodatin. Eli molempia voi turvallisesti käyttää enempiä ihmettelemättä ainakin norm.huolto-ohjelmassa. ps Purflux on usein ranskiksessa alkuper.suotimena.
- Anonyymi
LS867B on suodatin joka on tarkoitettu 15000-20000km vaihtoväleille.
LS923 on tehokkaampi suodatin, jossa on synteettistä kuitua sisältävä suodatinosa, sitä tulee käyttää vain puolisynteettisen tai 100 % synteettisen kanssa.
LS923 mahdollistaa 30000 km vaihtovälin.- Anonyymi
Erään nettikaupan hinnat menee näin:
LS923 maksaa 3,97
LS867B maksaa 4,39
Kannattaako siis tuota LS867B mallia laittaa missään tapauksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5851406Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän43767Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl470680Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll5539- 34519
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin28494Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37480- 39477
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE151438- 22432