Ihon alla - ei saa selvää

Åokke

Miksi nykyään laitetaan taustamusiikiksi tarkoittu mökä niin isolle, ettei puhe yksinkertaisesti kuulu. Koetin katsella uutta sarjaa ihon alla, mutta mission imbossible. Ei siitä puheesta vain saanut lainkaan selvää taustamusiikin takia. MIKSI?

8

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tissit

      Ei haittaa. Elenan tissit oli näyttävästi esillä.

      • edelleenkummastelen

        Pistä palautetta Neloselle. On heidän asiansa neuvotella sarjan valmistajan/tuottajan/tai kenelle-asia-sitten-kuuluukin siitä, miten ääniraitojen kuuluvuutta parantavat! Mitä järkeä tehdä sarjoja/ohjelmia/leffoja, joiden puheosuudet on katselijoille kuulumattomissa? Volyymia ei voi lisätä loppumattomiin, kun ääni alkaa särkymään eikä kuulovammojakaan tieten tahtoen haluaisi hankkia... Naapuritkin tykkää ;). Tai jos Nelosella ovat niin voimattomia omien lähettämien sarjojensa suhteen etteivät pysty ääneen/äänitykseen vaikuttamaan, niin pistäköön edes suomitekstitykset ohjelmiin! Sellainen on oikeaa katselijoiden palvelua. Vai onko kaupallisten kanavien tarkoitus vain pyörittää mainosrahoja tuovia mainoksia mahdollisimman kovalla volyymillä?


      • ei-natsaa

        Katsoin ekajakson siihen jäi. Ei ollut ideaa.
        Ainoa katsomisen arvoinen oli Mustat lesket, odotan jatkoa maaliskuussa.

        Ja uusintana päivällä tullut Ritva Valkaman ja Pentti Siimeksen sketsi. Piristi flunssaista oloa, vaikka juonen tiesin ennalta. Enemmän Neil Neil Hardwick`ja kehiin. Rakastan Eng.kuivaa huumoria.


    • noniimpäniin

      Olen samaa mieltä. Sama ongelma on joskus reportaaseissa tai tosi tv ohjelmissa. Musiikki pauhaa , eikä puheesta saa selvää. Miksi lienee näin, en tiedä mutta vaihdan vain kanavaa.

    • inhottaaaaa

      Onpa mukava huomata, että syy ei olekaan minun korvissani ainoastaan! Sama ongelma on hirmu monissa ohjelmissa, joko musiikki liian kovalla tai puhuvat epäselvästi. Valituksen teko on niin monimutkaista, ettei se minulta ainakaan onnistu! Samalla voisi kritisoida myös uusintojen uusintojen uusintoja!

    • sssssccc

      samaa mieltä! Varmaan puolet repliikeistä jää kulematta, jos sitten laittaa äänet täysille, tulee kuulovaurio, jos seuraava kohtaus onkin täysillä soitettua musiikkia, tai huutamista tai muuten korostettuja liikenteen ääniä. Harmi sinänsä, tuo on vaikuttanut ihan ok-sarjalta, mutten taida katsoa kautta loppuun asti.

    • peurpeprepre

      Yleensä suomalaissarjoissa on sellaista kummallista ininää, ettei saa selvää...Jos jostain olen tykännyt niin Klikkaa mua ja Mustakallio, on niin luonteva ja hauska..

    • ahaiha

      Minun mielestä myöskin, Sama juttu Ihon alla ja Nymfit sarjat musiikkia taustalla, ei kuulu näyttelijöiden puheita. Olen huomannut, että taustamusiikin sarjoissa ovat Suomessa nyt se aivan uusi juttu. Tuohan se vaihtelua, ei pitäisi liikaa tuosta taustamusiikista sarjoissa moittia, uudistuvaa Suomen telkkarista tulevia sarjoissa se on hienoa. Ennen vanhaan vaan maailmalla , joskus tehtiin tuollaisia samantapaisia juttuja, TV sarjoissa, eniten elokuvissa ja yleensä USA ssa tehdyissä elokuvissa ja TV sarjoissa. Meidän katsojien, pitäisi minun mielestä oppia kuuunnella vain hienoa tausta musiikkia, jos on olemassa kuuloaisti ja katsella, jos on näköaisti, näyttelijöiden ilmeitä. Ihon alla ja Syke sarjojen kaikkien roolihahmojen ilmeet kertovat paljon enemmän kuin roolihahmojen puhumiset. Joskus voisi minun mielestä miettiä sitäkin, minkälaista olisi katsoa ja kuunnella telkkarista sarjoja ja muitakin esityksiä kuuroina ja sokeina, silloin olisi aivan erilaista, kun joutuisi itse kokemaan tuollaisia asioita, omassa mielessään ja toisten kertomana, kun itse ei pystyisi samaistumaan kuulevien ja näkevien TV maailmoihin, eikä oikean elämän asioihin joihinkin.
      Olisiko silloin asiat oikeasti hyvin vai oikeasti huonosti, jos jotakin oleellista aina puuttuisi oikeasti ja fiktiivisestikin.
      Niin, oma mielipide on jokaisella meillä ja kaikilla on oikeus kokea asiat, kuinka itsestä tuntuu. Ja samastumista, on vaihtelun vuoksi kivaa tehdä, ettei vain ajattele omia mielipiteitään. Mun samastuminen suhun tämän viestin kirjoittaja on kivaa samaistumista mutta kivaa olla samaan aikaan myöskin sitä mieltä, että itse ainakin joskus yritän löytää toisenlaisia ja samanlaisia näkökulmia telkkarisarjoista Suomalaisista, kun yleensä seuraan enimmäkseen, monenlaisia Brittiläisiä TV sarjoja ja joitakin kotimaisia ja USA sarjoja. Kerrankin Suomessa olla tehty todella hyvää ihon alla ja syke sairaala-sarjoja, jota tykkään seurata monilla vanhoilla ja uusillakin tavoilla. Ei viitsi aina valittaa, vaan annetaan joskus vaihteeksi tämänkin palstan kirjoittajat, kehuja sarjojen taustajoukoillekin näyttelijöiden ja ohjaajien lisäksi. Jos siltä itsestä tuntuu, että haluaa joskus valittaa tai kehua tai jotakin siltä väliltä, oikea elämä jutut ja fiktiivinen elämä jutut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4330
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      138
      4079
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3736
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      106
      3619
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3547
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3357
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      86
      2921
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2835
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2636
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2344
    Aihe