Länsi-Savo sananvapauden airut - NOT

Länsi-Savon päätoimittaja Ojutkankaan tämän päiväisen kolumnin kommentiksi lähetetyt täysin asialliset, mutta päätoimittajan kannalta liian vaikeat kommentit tarttuvat sensuurin haaviin. Myöskään tilastot eivät kelpaa lehdelle aiheeseen, jossa päätoimittaja sivuaa tilastoja. Eipä ihme, kun lehden verkkopäällikkö Tiippana on ilmoittanut, että "kaikki faktat ja mielipiteet eivät ole yhtä arvokkaita."


http://www.lansi-savo.fi/mielipide/kolumnit/kommentti-viha-ja-rasismi-saavat-voimaan-pahoin-325840
3188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Mitä ihmeen väliä sillä on mitä joku "moniste" sivuillaan kirjoittelee?

Äänestä

Ojutkankaan kirjoitukset saavat monet ihmiset voivaan pahoin, kun he miettivät että kuinka voi päätoimittaja kirjoitella noin päättömiä kirjoituksia.
Länsi-Savo on kuin vihreiden tai vasemmistoliiton puoluelehti, ainoana erona on vain se, että nuo puoluelehdet eivät ilmoita olevansa puolueettomia medioita.

Äänestä

kirjoittaa jatkuvasti länkkäri-itukassa pelkkää matutuspaskaa, kuten muutamat muutkin toimittelijat. Saman asian, kuin aloittajakin, olen huomannut, että asiallisetkin viestit sensuroidaan, jos eivät tue lehden agendaa. Niinpä kommenteissa on selvänä enemmistönä umpitollojen toinen toistaan typerämpiä sepustuksia, joita ei oikeasti viitsi edes lukea. On ne sellaista paskaa.

Äänestä

Ojutkankaan kirjoitusten tasosta noin kirjallisesti voi olla monta mieltä. Mielestäni hän ei kuulu päätoimittajien ykköskaartiin.

Asiasisältö on sinänsä ihan ok. Tänäänkin teksti vähän hapuili, mutta kyllä sieltä oikea sisältö tuli esiin. Vihapuhetta ja rasistista herjausta on palstoilla aivan liian paljon.

Nuoret ihmiset eivät tajua, että netti säilöö kaiken. Se voi tulla vastaan vaikka ensimmäisessä työhaastattelussa, johon Janipetteri (toivottavasti nyt kuitenkin) menee. Pomo katselee papereita ja kysyy sitten viimeisen ratkaisevan kysymyksen: sinä siellä nettipalstoilla käskit monottamaan maahantulijoita. Oletko vielä samaa mieltä? Minäkin tulin Irakista aikanaan. Mites suu pannaan?

Perusvirhe näissä väittämissä on se, että Länsi-Savo tai Itä-Savo edustaisi jotain edistyksellistä agendaa. Ei siellä ole yhtään vasemmistolaista eikä viherpiipertäjää. Kyllä lehdet ovat tiukasti kokoomuslaisia kuten päätoimittajansa. Jokunen kepulainen mahtuu joukkoon, mutta se on siinä. En usko, että toimituksista löytyy yhtään vasemmistoa äänestävää.

Äänestä
  • Tutkimuksen mukaan lehtien toimitukset ovat kallellaan vasemmalle, kun taas omistajat ovat kallellaan oikealle.

    Länsi-Savo ei edusta edistyksellisyyttä ainakaan talouden saralla. Kaverille paidan peseminen on heidän mielestään hienointa, mitä alue voi tuottaa.

    Äänestä

  • ärjäisi, kun myhäilevä Mohamed painoi myhäillen mustaa, suonikasta patukkaansa einaroisen takalautaan. Mohamedin takana sen myhäilevät kaverit odottivat myhäillen vuoroaan patukat karvaisissa kourissaan.

    Äänestä

  • Otetaanpa tällainen täysin teoreettinen tilanne että sinä Pia Rask olisit työhaastattelussa ja haastattelija Googlettaisi sinun nimesi. Sehän voisi vaikka kuolla nauruun. Älä siis pelkää, olet tuomittu elämään lopun ikäsi muiden almuilla sosiaalihuollon elättinä, aivan kuten tähänkin saakka.

    Äänestä

  • Mistä näitä hulluja sikiää.

    Äänestä

Asialliset ja asialliset...

Äänestä
  • Lehden tilauksen lopetin kun se Honkamaa tuli päätoimittajaksi. Tämä nykyinen on vieläkin huonompi. Taitaa mennä myös lehden mainostajat boikottiin....

    Äänestä

  • boikottiapukkaa kirjoitti:

    Lehden tilauksen lopetin kun se Honkamaa tuli päätoimittajaksi. Tämä nykyinen on vieläkin huonompi. Taitaa mennä myös lehden mainostajat boikottiin....

    Pitääkin muuten aloittaa soittorumba kaikkiin yrityksiin jotka mainostavat itseään Länsi-Savossa ja tehdä kaikille selväksi minkälaisia maanpetturisuvakeita tuo outo toimitus on täynnä. Kyllä jee jee! Löytyipäs mukava uusi harrastus. Jihuu!

    Äänestä

  • Todella hyvä idea. Minäkin voisin osallistua tuohon "Mainostajille tiedoksi"- kampanjaan lähettelemällä heille vaikkapa sähköposteja tai tekstareita.

    Äänestä

  • Länkkärikonkkaan kirjoitti:

    Todella hyvä idea. Minäkin voisin osallistua tuohon "Mainostajille tiedoksi"- kampanjaan lähettelemällä heille vaikkapa sähköposteja tai tekstareita.

    Lähden myös mukaan.

    Äänestä

  • Ojutkankaan mukaan "Avoin linja ei toiminut" "osa kommentoijista ei näytä hyväksyvän sitä, että lehti julkaisee vain asialliset kommentit"

    Häh, jos lehti julkaisee vain asialliset kommentit, miten voi olla mahdollista että avoin linja ei toiminut?

    Äänestä

  • Siten että asiallisetkaan kommentit eivät edustaneet lehden oikeaksi julistamaa suvakkilinjaa.

    Äänestä

Ehkä olisi myös viisasta ottaa ne länkkärin suvakkisanomissa itseään mainostavat firmat täällä käsiteltäväksi. Ja tietenkin siellä facessa ja twitterissä. Voip nimittäin vähän tehostaa vaikutusta yhteistyön lopettamiseen suvakkien kanssa.

Äänestä

Nyt se on sitten Länsi-Savokin liittynyt sananvapautta rajoittaviin medioihin. Siitä ei seuraa muuta kuin lukijoiden tyytymättömyyttä entisestään. Ymmärrystä päätökselle on turha hakea. Lehden toimittajien, etenkin Ojutkankaan, artikkelit maahanmuutosta ja ns, pakolaiskriisistä ovat olleet yksipuolisia, vain yhden totuuden tunnustavia, kun pitäisi nähdä myös ko. asioiden kielteiset puolet. Lehti ei toteuta tasapuolista ja totuudenmukaista uutisointia, niin kuin sen pitäisi. Kuuluu nyt sarjaan "mamutusmedia".

Äänestä
  • No, ei tuollasista pojista edes ole soittamaan kenellekään. Pitää osata sanoa nimensä, marko ei kelpaa. Ja sitäpaisti sama jätkä on nuo hirveät pelotustekstit laatinut. No, kelan työmarkolla on aikaa.

    Äänestä

  • Että tämäkin 1980-luvun itsesensuurin nähneen piti vielä kokea. Lehden tilaus lakkaa heti, kun tilauskausi päättyy.

    Äänestä

  • Soitelkaa te vain, minne lystäätte. Minä poika se lähdenkin tästä homoilemaan ennen nukkumaan menoa.

    Äänestä

  • Ai, moi, markoa ahdistaa. Ei se haittaa, karavaani kulkee ja marko räksyttää. Niin, moit tampereen yöstä näin välistä.

    Äänestä

  • Cirka kirjoitti:

    Ai, moi, markoa ahdistaa. Ei se haittaa, karavaani kulkee ja marko räksyttää. Niin, moit tampereen yöstä näin välistä.

    Tampere on muuten aikas huippu homoilumesta. Kantsii käydä joraamassa ja "poraamassa" siellä, kuten määkin teen.

    Äänestä

  • Markoa kirvelee paha pipi. Ajatuskin on juuttunut ahteriin. No, nettisadistillehan se sopii. Vähän vaan hymyilyttää. Aika syvälle tuo homouden pelko pikkumarkoa piinaa. Ei siihen tavis viitsisi uudelleen ja uudelleen palata. Vai onko kivi kengässä, jos näihin vänkyräajatuksiin tuo lepattavat kynttilän verran järjen ja loogisuuden valoa.

    Äänestä

Asialliset kommentit on hyvä. Paskanjauhaminen ei asiallista.

Äänestä

Ei haittaisi, vaikka näilläkin palstoilla jonkinlainen moderointi toimisi. Lehdellä on tietenkin oikeus päättää, mitkä ja minkälaiset tekstit menee läpi.

Äänestä
  • Niin oli Neuvostoliitossakin.

    Äänestä

Tuohan oli ihan asiallinen ja tasapuolinen kirjoitus. Noinhan ne asiat on. Vaikea sanoa, mitä sinne ei ole päästetty läpi. Joka tapauksessa lehdellä on vastuu siitä mitä se julkaisee ja vastuun myötä myös valta ja oikeus päättää mitä se julkaisee ja mitä ei. Tämä koskee myös nettikommentintia lehden nettisivuilla.
Tätä voi olla vaikea ymmärtää mutta niin se vain on. Ja pelkästään tästä suvakki-intoilusta päätellen kaikenlaista epämääräistä taas on sinne päin kirjoiteltu. Ei siihen kovin kummoista päättelykykyä tarvita.
Vihaa ketään kohtaan ei tarvitse lietsoa yhtään enempää. Asiallinen keskustelu on paikallaan mutta ei viha.

Äänestä
  • Kokeilin sen moderoinnin. Kirjoitin samaan mamu juttuun 2 kommenntia. Toisen suvakin käsialalla, jossa haukuin muut ymmärtämättömiksi hölmöiksi. Toisessa viestissä arvostelin suvakkeja ja pidin hyysäämistä ylimitoitettuna. Voitte arvata, kumpi julkaistiin.

    Äänestä

Ojutkangas tuhosi lehden linjan ja sitten levikin. Länsi-Savosta tiedettiin kertoa, että asiakaspako on ollut kovaa. Yllättävää, että löytyi vielä Honkamaatakin heikompi päätoimittaja.

Äänestä
  • Jokaisen kannattaa lukea vaikkapa sata päätoimittaja Ojutkankaan kirjoitusta. Ihan seonnut akka.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Mainomatti kirjoitti:

Länsi-Savon päätoimittaja Ojutkankaan tämän päiväisen kolumnin kommentiksi lähetetyt täysin asialliset, mutta päätoimittajan kannalta liian vaikeat kommentit tarttuvat sensuurin haaviin. Myöskään tilastot eivät kelpaa lehdelle aiheeseen, jossa päätoimittaja sivuaa tilastoja. Eipä ihme, kun lehden verkkopäällikkö Tiippana on ilmoittanut, että "kaikki faktat ja mielipiteet eivät ole yhtä arvokkaita."


http://www.lansi-savo.fi/mielipide/kolumnit/kommentti-viha-ja-rasismi-saavat-voimaan-pahoin-325840

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu