Meneillään on viljelijöiden talviloma joka on 8-kuukauden pituinen. Uunin pankolla loikoillaan.
Toukokuun lopulla on sitten 2-viikon työjakso jolloin jyvät jemmataan.
Sitä seuraakin sitten 3-kuukauden kesäloma. Olohuoneen ikkunasta jalat pöydällä seurataan kun vilja kasvaa.
Elo-Syyskuussa on taas 2-viikon työjakso jolloin vilja korjataan. Huhhuh!
Onneksi heti sen jälkeen pääsee kiipeämään taas uunin pankolle 8-kuukaudeksi.
Eipä ihme, että tukea tarvitaan laiskureille, eihän tavallinen palkansaajakaan tulisi toimeen 1-kuukauden työllä vuodessa!
Toukokuun lopulla on sitten 2-viikon työjakso jolloin jyvät jemmataan.
Sitä seuraakin sitten 3-kuukauden kesäloma. Olohuoneen ikkunasta jalat pöydällä seurataan kun vilja kasvaa.
Elo-Syyskuussa on taas 2-viikon työjakso jolloin vilja korjataan. Huhhuh!
Onneksi heti sen jälkeen pääsee kiipeämään taas uunin pankolle 8-kuukaudeksi.
Eipä ihme, että tukea tarvitaan laiskureille, eihän tavallinen palkansaajakaan tulisi toimeen 1-kuukauden työllä vuodessa!
Vastaukset 46
Vanhimmat
kannattaisko olla hiljaa siellä uunin pankolla luuserit?
Luulevatko Kepuloiset oikeasti, että luuserointi on hyväksyttävää?
luulee. kepulaiset ovat suomen ylimielisintä sakkia, heti stubbin ja susanna kosken jälkeen.
Maatalojen kepuisännät ovat vähintään Stuppi-mulkun vertaisia idiootteja.
elätti rupuista kurjin kirkuu ja kirkuu tuota samaa kuukaudesta toiseen.
Kuka kävis kopauttamassa vaikkapa pajavasaralla sille pikkusen järkeä typerään kaaliin?
sulla on paha taipumus väkivaltaan, kun et verbaalisesti pärjää, uhkaat pahoinpitelyllä. poliisi on varmasti kiinnostunut.....
hakkaa varmaan vaimoaankin, ellei se ole jo ottanut hatkat.
Viljelijät elättää kansan, kansa kiittää ja antaa pienen palkan myös viljelijöille. Mikä siinä on ongelma?
parin viikon työllä ei voi elää, silloin joutuu turvamaan tukiaisiin. se taas ei ole reilua muita työssäkäyviä kohtaan. muilla on lomaa vain kuukausi ja 11kk töitä, tasan päinvastoin kuin maan-ilveilijöillä.
on alettava ostamaan ulkomaista. sehän on puolet halvempaa, vaikka kuljetuskustannuksetkin ovat laskettu mukaan.
Anna esimerkki, mikä ruoka on puolta halvempaa?
kaikki ruoka ja juomat tallinnassa on yli puolet halvempaa, olen hakenut autolla viikoittain. meitä on kasvava määrä laivalla ostosreissuilla. kun ei asu landella, on helppo lähteä. sulle en kyllä tuo....
Lidl ruoka on lähes puolta halvempaa.
Kurkku on jopa yli puolet halvempaa, samoin tomaatti, peruna jne kuten myös hedelmät.
Sokeri on puolet halvempaa 50 centtiä pussi, tosin ei viljellä suomessa mutta kaikki tuotteet on halvempia.
Margariini 40 centtiä paketti.
Reissumies oli ennen kallista lähes 1 e paketti kunnes Lidl pudotti hinnan 30 centtiin jne. Pullat, jauhot, kaikki halvempaa.
Suomalaista maataloutta ja sen puoluetta KEPUA eli keskustaa joka on entinen SMP eli suomen maaseudun puolue ei tarvi enää elättää eikä äänestää.
Kaikki ulkomailtatuotu rahtineen on halvempaa. Maalaisilta vaaditttava sama työpanos kuin työntekijöiltä muiltakin. Ei maalainen ole enää rahvasta kuten ennenmuinoin Suomileffoissa isäntineen ja emäntineen.
Suomalainen ei enää ole maalaisen piika. En ainakaan minä. OSTAN ULKOLAISTA HALVEMPAA, ENKÄ IKINÄ ENÄÄ EREHDY ÄÄNESTÄMÄÄN KEPUA
Kylläpä on hyvä puoluetuntemus tälläkin sekopäisellä idiootilla. Keskustapuolue muka entinen Smp. HaHAHaHa. Jos minä olisin noin tyhmä taliaivo niin kyllä jo hoitoon hakeutuisin tai ainakin holhoojan pitäisi älytä toimittaa.
Se Lidl ruoka on suurimmalta osalta Suomalaista, esim. se reissumies. Et kai vaan ole ostanut vahingossa, olisit saattanut kuolla, tai ainakin seota vielä enemmän.
Se on ammatinvalintakysymys. Jokainen on vapaa kokeilemaan miten se leipä irtoaa muka makoilemalla.
ammatinvalintakysymys, haha. viljelijän ammatti periytyy isältä pojalle kuin kuninkaallisilla. viljelijät makoilevat, samoin kuninkaalliset.
kuninkaallisiksi viljelijöitä ei kuitenkaan kukaan huoli, joten vähän rajoitusta siihen ylimielisyyteenne....
Kun täällä pidetään niin kovaa meteliä noista viljeliöistä. Niin ehdottaisin että, noihin Prisma ja S marketti kauppoihin. ne kun ovat niitä viljeliän kauppoja.
Niin niiden oville laitettaisiin asiakas kysely, mitä puoluetta edustatte. Jos sanottaisiin että sossuja tai vasureita, niin voisitteko kääntyä pihalle takaisin siistimään suunne.
Tämä sen vuoksi kun tämänkin kaupunginlaidalla olevat 200 metriä pitkät marketit . Pullistelee ihmisiä niin täynnä, että ei meinaa mukaan mahtua ruokaa ostamaan. Että miten se ruoka on noin hyvää vasureillekin, vaikka ruuantuottajat ovat heidän mielestään kamalia.
Kun tuota tehtäis jonkun aikaa niin alkaisiko törky vähenee saitiltakin. Hieman eläkkeistäkin, viljeliän vuosiläkkeet haluttaisiin lähemmäs sosialisti Raimo Sailaksen eläkkeitä, kun hänellä on 226,001 euroa eläkettä per, vuosi. Viljeliä rievulla vain 8,000-15,000 euroa per, vuosi. Hieman noston varaa olisi että päästäis noihin sossun eläkkeisiin
Käyn kyllä S- ryhmän kaupoissa. Ulkomaista ostan, kotimaiseen ei ole varaa.
Eikö Raimo Sailaksen eläkkeet kiinnosta yhtään vasureita????????
Maatiloja on myynnissä jatkuvasti, siitä vaan kateelliset rikastumaan ja makoilemaan pankolle.
minäkö muuttaisin jonkun kepulaisen entiseen läävään? en prkl todellakaan. sitä kepulemua ei saa pois edes otsonaattorillakaan.
pitääkö arvonsa menettäneestä syrjäkylän talon rähjäkkeestä ja muutamasta arvottomasta hehtaarista vielä maksaakin jotakin? älä unta nää, pidä se vaan oman sukusi rasitteena.
tukijärjestelmän johdosta syrjäkylien maatilkut maksavat...
jussien kiinteän omaisuuden arvo perustuu ainoastaan maataloustukiin.
Niin mutta tienaisit vuodessa satoja tuhansia euroja tekemättä mitään.
Eihän ne maatilkut ole arvottomia, niillähän tienaa, vaikka olis kuin pientilkku, vähintään sen 60000 euroa vuodessa jo pelkkiä tukia, ja vieläpä tekemättä mitään.
Se Kepuhaju lähtee kun teette punalipusta luutun ja pyyhitte huolellisesti.
kuka idiootti muuttaisi keskelle kepuyhteisöä, se parantumaton tautihan saattaa tarttua.
pohjanmaa, etelästä pohjoisimpaan osaan saakka, on tätä sairasta kepuvyöhykettä jonne ei normaali ihminen ei millään ilveelläkään halua muuttaa.
jos siellä on joku normaali joskus asunut, kiireesti tämä on vaihtanut maisemaa tavallisten ihmisten ilmoille.
Naapurini muutti pohjanmaalle muutama vuosi sitten akkansa suvun luokse. Nyt se on Niuvanniemen hullujen huoneella ollut jo pian vuoden.
On ne tosi hienoja ihmisiä nuo demarit, osaavat oikein komeasti haukkua, en tiedä osaako ne muuta tehdäkkään,Toivottavasti nyt alkaa ne irtisanomiset, ne on varmaan niin loman tarpeessa ,ei tarvitse kuin lukea tätä saittia sen kyllä huomaa, toivotaan vain pitkiä lomia ja tyhaluisia tilalle työhön muista puolueista.
onneksi olkoon, itsehän olette kepulaiset haukkunne ansainneet. ei kukaan turhaan hauku....
Minnuu saa haukkua, miehän ne maataloustukiaiset olen järjestänytkin.
Maanviljelijät luo turvallisuutta. Kansakunnan selkäranka tekee työtä nyt nälkäpalkalla toivoen että joku arvostaisi ruokaa.
kyllä me ruokaa arvostetaan, mutta ei kepulaisia.
Mistä tiedät kaupassa onko se kepu,RKP, KOK , SDP tai SKP ruokaa?
en olekaan vielä käynyt kaupassa ostamassa puolueita....jos siellä olisi kepulaisia, ne jäisivät hyllyyn.
Juu.. Poistetaan kaikilta kaikki tuet ja verovähennykset. Mitä kaikkea sitä ihmisille jaetaankaan pelkästä uuninpankolla makoilusta.. Hmmm. Työttömyystuki, äitiyspäiväraha ym siihen liittyvä, matkakorvaukset, kotitalousvähennykset, asumistuki, kaikki sosiaaliavustukset ja mitä kaikkea sitä onkaan. Jokainen tulkoon toimeen omillaan.
Monellakin tapaa, sitäkään ei pidä unohtaa että veronmaksaja maksaa tukiaiset siitäkin kun maajussi kasvattaa itselleen ruokaa omalla pellolla. Tai polttaa oman metsän puita uunissaan. Käsittämätöntä.
Mikä siinä oikein on että viljelijät ovat UHOAJIA?
Vieläkö heidän keskuudessaan elää Suomen hulluimmaksi tunnettu kansanliike IKL? Itääkö se sairaus vieläkin joidenkin umpiluupääkopassa?
Maajussi yhteiskunnan loinen.
Täyttä potaskaa , suurinta tiloista on pienehköjä lypsykarjatiloja jossa mennään joka aamu navettaan aikaisin ja siinä välissä tehdään muita hommia ja sitten taas illalla uudestaan. Toki on myös pelkkiä tiloja joissa vaan viljellään,muttasen pitää olla jo aika iso että kannattaa ja niissä jää noita hiljaisempiakin aikoja väliin, suosittelisin aloittajalle uutaman viikon työjaksoa jossain alkeelisessa parsinavetassa jossa kaikki hommat tehdään käsin.......vois käsitykset pikkasen muuttua tuosta helposta rahasta..
Toki karjatila sitoo työntekijän arkena ja pyhänä. Ei käy kateeksi. Niitä ei kyllä enää ole kuin 11 700. Loput 40 000 tilaa ovat ihan eri asia. Vuodessa ei tuntimäärää saa suureksi muuten kuin huijaamalla.
https://proagria.fi/ajankohtaista/karjakoko-kasvussa-ja-lehmien-keskituotos-nousussa-587
loikoilija => loisija => viljelijä => kepuloinen
....on talvella uunin pankolla.
fhyhf