Keuhkokuume 2016

Tiuku54

Onko tämä vuonna erityisen paljon keuhkokuumeeseen sairastuneita (kylmä talvi)?

--------------------------

Olen 54-vuotias sinkkunainen ja asun Helsingissä. Ei omia lapsia. 5 kummilasta.

--------------------------


1. Jo noin vuoden ajan olin ihmetellyt, kun kaikki haavat, näppylät, tmv. paranivat tosi huonosti ja hitaasti eli jotain tulehduksia mun kropassa on ollut ja pitkään.


2. Vuosi sitten mulla epäiltiin yhtäkkiä keuhkosyöpää joidenkin vanhojen kuvien perusteella, kävin kuvauksissa ja olin terve, onneksi. Tupakoin (huono homma, mun ainoa pahe).


3. Otin marraskuussa 2015 influenssa-rokotuksen (kuten olen ottanut jo n. 5 vuotena peräkkäin, kun en jaksa sairastaa, olen tuntenut yleiskuntoni huonoksi jo vuosia, ollut väsynyt, masista, johon mulla on lääkitys, traumaperäinen stressihäiriö PTSD, elämä tuntunut raskaalle, ‘terapiasta’ ei hyötyä, oikeastaan päinvastoin, jne.).


4. Marraskuussa-joulukuussa mulla oli takahammasimplantissa tulehdusta.

Hienostoporvari-hammaslääkäri-nainen (julkisella puolella joitakin päiviä viikossa?) ronkki mun ikeniä todella kovakouraisesti (ei auttanut asiaa, vaikka sanoin siitä) ja joka käynnin (4 kertaa) jälkeen tunsin itseni tosi kipeäksi ainakin viikon ja ikenet/suu oli huonossa kunnossa.

Sitten tämä hammaslääkäri määräsi viikon antibioottikuurin suun bakteeritulehdukseen ja implantin tulehdukseen. Ei auttanut mitään.

Tunsin itseni vain entistä kipeämmäksi joka käyntikerran jälkeen. Kerran oli mun ääni hävinnyt kokonaan, mitä ei ole koskaan ennen tapahtunut. Joulukin meni pilalle tämän takia suu-hammas-jutun ja antibioottikuurin takia.

En mene enää koskaan sille empatiakyvyttömälle sadistille.

Suun ja hampaiden tulehdukset voivat altistaa vaikka mille sairauksille.


5. Ratikassa 2 pakolais-/mamu-kundia kiistelivät seisten ja huutaen mun edessä. Toinen huusi suoraan muhun päin. Kun sanoin asiasta ja vaihdoin istumapaikkaa samalla, niin toinen, joka osasi vähän suomea haukkui mua minuuttitolkulla asiasta, käski rukoilemaan ja hankkimaan itselleni miehen. Taas yksi miinuskokemus mamuista. Vikahan oli minun. Olisi pitänyt vain vaihtaa paikkaa ääneti. Nainen vaietkoon arabi-kulttuurissa.


6. Kovat pakkaset tulivat. Tunsin itseni eka kertaa kipeäksi, kun kopistin pientä mattoa parvekkeeltani. Oli maanantai.

Yhtenä päivänä olin aivan horkassa. Kuumetta ei ollut kuin yhtenä päivänä 37,8 astetta.

Lauantaina lähdin päivystykseen sairaalaan, kun oli jo niin huono olo, että tuntui, etten jaksa enää käydä edes vessassa.

Keuhkokuume. Eka kertaa elämässä. Sairaalassa otettiin verikoe, keuhkokuvat, jne.

Olen sinkku ja oli rankkaa sairastaa yksin kotona. 10 päivän Amoxin-kuuri, 60 tablettia. Kuuri loppuu huomenna.


7. En ole jaksanut mennä vielä labraan testeihin ‘uudestaan’. Labra on toisella puolella kaupunkia, Kampissa. En yksinkertaisesti jaksa lähteä matkustamaan, ulos ja pakkaseen. Ruokakaupastakin tulin pari päivää sitten takaisin kotiin taksilla.

Joudun myöhemmin myös keuhkoahtauma-testeihin, kunhan olen parantunut kunnolla.

Tupakasta eroon pääseminen tulee olemaan mulle vaikea asia. Ryhmätyöskentelyt eivät sovi mulle.


8. Kirjoitin tämän, kun yritän samalla hahmottaa sitä, että miksi sairastuin.

Monen asian summa?


9. Mietin sitä, että miten saan yleiskuntoni kondikseen? Kuinka kauan se vie? Kauanko on tarpeen levätä?

Taidan soittaa huomenna siihen Yleinen terveysneuvonta-numeroon.


10. Lepoa ja tsemppiä kaikille, jotka tähän ‘ruttoon’ sairastuvat! <3


-----------------------------



INFO:

Vuosittain keuhkokuumeeseen sairastuu Suomessa 50 000 - 60 000 henkilöä (5 000 näistä sairaalahoidon aikana).

Keuhkokuumeeseen kuolee Suomessa vuosittain yli 2 000 henkilöä, joista suurin osa on yli 50-vuotiaita.

Keuhkokuumeelle alttiita ryhmiä ovat:

• alle 5-vuotiaat ja yli 64-vuotiaat sukupuolesta riippumatta
• tupakoitsijat
• aliravitut
• astmaatikot


Joulu-maaliskuussa kuolee Suomessa eniten ihmisiä. Kylmä tappaa lämpöä enemmän?


http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00273

http://www.terve.fi/keuhkokuume/keuhkokuume

1

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Otarokote

      Ota pneumokokkirokote estämään keuhkokuume!

      Pneumokokkia ehkäisevän rokotteen antama suoja kestää kymmeniä vuosia.

      Keuhkokuumeen yksi yleinen aiheuttaja on pneumokokkibakteeri, jota vastaan on tehokas rokote.

      Keuhkokuume lisää riskiä saada sydän- tai aivoinfarkti ja makuuttaa ihmisiä turhaan sairaalassa. Yhden rokotuksen avulla voitaisiin pelastaa ihmisiä ja säästää rahaa.

      Joensuussa on vuodesta 2013 annettu ilmaisia pneumokokkirokotteita osalle yli 55-vuotiaista. Siellä keuhkokuumeesta johtuvat sairaalapäivät ovat vähentyneet, ja ihmiset ovat tyytyväisiä. Työikäiset ovat töissä, ja kotihoidossa olevat vanhat tai sairaat saavat olla kotona.

      9 syytä ottaa pneumokokkirokote

      1 Yli 60-vuotiaalla on kohonnut riski sairastua. Varsinkin, jos on lisäksi jokin perussairaus, kuten astma, diabetes tai keuhkoahtaumatauti (COPD).

      2 Syöpää tai muuta vastustuskykyä heikentävää sairautta sairastavalla keuhkokuume voi helposti aiheuttaa hengenvaarallisen jälkitaudin.

      3 Lääke ei välttämättä paranna keuhkokuumetta. Antibiooteille vastustuskykyisten bakteerien määrä lisääntyy lähivuosina, jolloin keuhkokuumeen hoito vaikeutuu ja pitkittyy.

      4 Keuhkokuumeeseen sairastuminen lisääntyy, kun väestö vanhenee.

      5 Odottelu sairaalassa on keuhkokuumeessa olevalle riski. Yli kuuden tunnin viive voi johtaa muun muassa verenmyrkytykseen.

      6 Home- ja kosteusvauriot vahingoittavat limakalvoja, jolloin keuhkokuume iskee herkemmin.

      7 Keuhkokuumeeseen sairastuu yli 70 000 ihmistä vuodessa.

      8 Jos keuhkokuumeeseen sairastuu reppureissulla kaukana Aasiassa, on hoitoon päästävä ajoissa.

      9 Rokotteen hinta on alle 100 euroa. Se on kohtuullinen satsaus omaan terveyteen.


      http://www.etlehti.fi/artikkeli/terveys/keuhkokuume_vaanii_yli_60_vuotiaita

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      67
      1516
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      114
      1004
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      48
      824
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      811
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      750
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      736
    7. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      727
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      72
      724
    9. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      719
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      697
    Aihe