Mitä sitten ikinä eri paikkakunnilla oluet maksavatkin, niin yleisistä ja edullisista parhaimpia, ovat mielestäni:
1. KOFF
2. KARHU
3. SOL
4. CARLSBERG
5. LAPIN KULTA
6. TUBORG
7. KARJALA
8. SANDELS
9. CORONA
10. OLVI
Huonoimpia en lähde tässä erittelemään kun puhe piti olla hyvästä oluesta, mutta esim. AURA, KUKKO ja KOZEL on huonon makuisia mielestäni.
Todella hyvä, mutta edullinen olut.
9
1825
Vastaukset
- Akazie97
Mulla lähes täysin sama, mutta tuo viron A.Le Coq tulee kyllä 10 parhaan joukkoon.
1. KOFF
2. SOL
3. KARHU
4. A.LE COQ
5. LAPIN KULTA
6. CARLSBERG
7. SANDELS
8. TUBORG
9. KARJALA
10. CORONA - Hyi_hyi
Tässä listalla on yksi joka menee saunakaljana - Sandels muut eivät putoa edes saunan jälkeen. Suurin osa on oluen irvikuvia - eivät mitään muuta. Pikahiiva, tärkkelystä ja olematon määrä humalaa - kamalaa sotkua ei mitään muuta.
- sepisusi
Tuolla listalla olevia oluita ei erota maun puolesta toisistaan, paitsi sandels ja karhu joissa on edes vähän oluen makua. Hyvät oluet tulevat Tsekistä. Tummat oluet ja portterit ja stuotit ovat myös semmoisia herkuttelu oluita. Toki nämäkin bulkkioluet janoon käyvät ihan hyvin. Saksasta tulee myös oluita jotka hakkaa suomalaiset mennen, tullen ja palatessa. Ruotsin oluissakin on enenpi makua kuin suomalaisissa, on tietenkin makuasia mistä tykkää. Itse kyllä käytän janojuomana enemmän ykkösolutta kuin keskiolutta ja ostelen monenlaisia oluita koska olen oluen ystävä.
- sdssdsd
Kukko on ihan hyvä täysmallas olut, kun taas karhu ym on aika kuraa. Kozelin tumma on ihan kohtuullisen hyvää mielestäni.
- sepisusi
Kozelin tumma on yksi parhaita oluita.
- N00B5
Puhe oli hyvistä ja edullisista, ni toiset jauhaa tääl et nää on kuraa, ehdotellen kalliita, höhlät.
- N00B5
Vai ei ole noissa oluissa makueroja, on teilläkin mennyt makuaisti, niissä on kyllä selkeästi erottavat makuerot useissa. Sitäpaitsi kuraa on se minkä määrittelet olevan kuraa, se on mielipide kysymys.
- Nii_mikä_oli_2-
Onko edullista määritelty, Lapin kultaa ja Tuborgia saa 0,91€ ja Koff ollut 0,93€, mutta Sol 1,99€ ja Coronakin 1,89€. Onko edullisen raja noin 2€ tai alle?
- 555rre3r
Itsetehty. N. 40-50€ sijoituksella saat n.3 koria olutta. Lisäämällä itse ainesosia saat vielä makua muutettu. Ei voi syyttää panimoita kun sekoitukset on omia.
Ja tuon alkusijoituksen jälkeen vielä halvempaa tulee olemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 814482
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans1214157Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀313475BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että1693241Surullista
Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa582567Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main352552Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome592500- 1662470
Muuttunut käytös
Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?682439Väkeä oli liikkeellä
Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik432122