Todella hyvä, mutta edullinen olut.

Sakkesuosii

Mitä sitten ikinä eri paikkakunnilla oluet maksavatkin, niin yleisistä ja edullisista parhaimpia, ovat mielestäni:

1. KOFF
2. KARHU
3. SOL
4. CARLSBERG
5. LAPIN KULTA
6. TUBORG
7. KARJALA
8. SANDELS
9. CORONA
10. OLVI

Huonoimpia en lähde tässä erittelemään kun puhe piti olla hyvästä oluesta, mutta esim. AURA, KUKKO ja KOZEL on huonon makuisia mielestäni.

9

1811

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Akazie97

      Mulla lähes täysin sama, mutta tuo viron A.Le Coq tulee kyllä 10 parhaan joukkoon.

      1. KOFF

      2. SOL

      3. KARHU

      4. A.LE COQ

      5. LAPIN KULTA

      6. CARLSBERG

      7. SANDELS

      8. TUBORG

      9. KARJALA

      10. CORONA

    • Hyi_hyi

      Tässä listalla on yksi joka menee saunakaljana - Sandels muut eivät putoa edes saunan jälkeen. Suurin osa on oluen irvikuvia - eivät mitään muuta. Pikahiiva, tärkkelystä ja olematon määrä humalaa - kamalaa sotkua ei mitään muuta.

    • sepisusi

      Tuolla listalla olevia oluita ei erota maun puolesta toisistaan, paitsi sandels ja karhu joissa on edes vähän oluen makua. Hyvät oluet tulevat Tsekistä. Tummat oluet ja portterit ja stuotit ovat myös semmoisia herkuttelu oluita. Toki nämäkin bulkkioluet janoon käyvät ihan hyvin. Saksasta tulee myös oluita jotka hakkaa suomalaiset mennen, tullen ja palatessa. Ruotsin oluissakin on enenpi makua kuin suomalaisissa, on tietenkin makuasia mistä tykkää. Itse kyllä käytän janojuomana enemmän ykkösolutta kuin keskiolutta ja ostelen monenlaisia oluita koska olen oluen ystävä.

    • sdssdsd

      Kukko on ihan hyvä täysmallas olut, kun taas karhu ym on aika kuraa. Kozelin tumma on ihan kohtuullisen hyvää mielestäni.

      • sepisusi

        Kozelin tumma on yksi parhaita oluita.


    • N00B5

      Puhe oli hyvistä ja edullisista, ni toiset jauhaa tääl et nää on kuraa, ehdotellen kalliita, höhlät.

    • N00B5

      Vai ei ole noissa oluissa makueroja, on teilläkin mennyt makuaisti, niissä on kyllä selkeästi erottavat makuerot useissa. Sitäpaitsi kuraa on se minkä määrittelet olevan kuraa, se on mielipide kysymys.

    • Nii_mikä_oli_2-

      Onko edullista määritelty, Lapin kultaa ja Tuborgia saa 0,91€ ja Koff ollut 0,93€, mutta Sol 1,99€ ja Coronakin 1,89€. Onko edullisen raja noin 2€ tai alle?

    • 555rre3r

      Itsetehty. N. 40-50€ sijoituksella saat n.3 koria olutta. Lisäämällä itse ainesosia saat vielä makua muutettu. Ei voi syyttää panimoita kun sekoitukset on omia.
      Ja tuon alkusijoituksen jälkeen vielä halvempaa tulee olemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      145
      14433
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      44
      6042
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      168
      5630
    4. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      21
      4760
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4417
    6. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      60
      4246
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      23
      3924
    8. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3702
    9. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      29
      3617
    10. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      69
      2703
    Aihe