Mikä siinä on että kun yritän uutta parisuhdetta niin heti jo alkuun kun juttelen kivan oloisen miehen kanssa niin otan henkisesti askeleen taaksepäin ja iskee joku ihmeen henkinen lukko. En vaan pysty menemään keskustelua lähemmäksi miestä enää. Jos joku halaa niin se hetkellissti tuntuu hyvälle mutta vaikkapa jo samana päivänä mietin että en kyllä enää ikinä Halua nähdä tätä henkilöä. Näin on käynyt jo monta kertaa. Olin narsistin kanssa suhteessa noin viisi vuotta ja erossa olen ollut hänestä puolisen vuotta. Koen, että en ole enää hänessä henkisesti kiinni ja haluaisin uuden kumppanin mutta joku on että ei onnistu. Alkaa ahdistaa. Osaako joku kertoa mistä on kysymys ja mitä narsisti oikein saa aikaan?
Miksi en pysty uuteen suhteeseen?
Jäädäköyksin
4145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Traumaperäinen häiriö. Varaappa aika psykologille.
Etsi itsellesi todellakin terapia, jossa voit käsitellä ihan omia asioita. Tämä elämä ei ole pelkkää sylipainia, ei ollenkaan. Ei saisi ainakaan olla. Narsisti ilmeisen usein on seksiaddikti ja jättää arpia pitkäksi aikaa. Arpia pitää kuitenkin hoitaa. Tarvitsisit nyt jotain syvällisempää kuin pelkkää halausta. Koita kehittää myös itseäsi, äläkä vain tyydy fyysisen etsiskelyyn ja odota jotain muilta.
Pyri seurustelemaan oikeasti ihmisten kanssa. Jos mies on sellainen, että pyrkii vain fyysiseen kontaktiin, niin joutaakin mennä. Hae henkistä yhteyttä, jos ymmärrät ollenkaan mitä tarkoitan.
No vaikiatahan tämä taivallus täällä ompi välillä mutta kylä se sieltä viel aurinko sinulleki porotteleepi. Pidähä ihtestäs hyvää huolta ja anna ajan siinä tehdä tehtäviään. Ohan meil kaikil perustarvetta löytääppi se rakkaus ja kyllähän sinä sen löydät, annat itelles vaa aikoo kasaantua. Pidähän huolta tyttö hyvä!
Onko sinulla itselläsi annettavaa?
Narsisti voi imeä uhrinsa kuiviin niin, että tämän täytyy täydentää itseään.
Minusta ei ole ollut ollenkaan hullumpaa toimintaa, itsen täyden täydentäminen siis. Itsen kanssa ja itsen eteen on tehtävä myös töitä. Ei voi aina vain odottaa muilta saamisia. Eikö kuulosta reilulta?