AT&T vaihtaa Ubuntuun

Ubuisbest

Melkoinen pommi windows paon saralla.
http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/jattioperaattori-valitsi-linuxin-6245839

Koska harvemmin jenkkilässä on karsastettu windowsia. Mutta windows on ylihinnoitellut itsensä ja rahan tajuaa jokainen johtajakin.

Suomen kouluissa olisi myös miljoonien jopa miljardin säästön paikka, luopua kaupallisista lisennseistä, vapaan lähdekoodin ohjelmistoihin.

4

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siis eihän siinä mitään ihmeellistä, kyllä Ubuntua on ennenkin ollut operaattoreilla. Usein ovat suosineet jotain muuta kuin Windowsia.

      Se tässä on huomionarvoista, että eivät valinneet mitään "made in usa". Olisin olettanut näiden valitsevan Red Hattia tai vaikka carrier grade sertifioitua Susea.

    • wertwerttttt

      "Suomen kouluissa olisi myös miljoonien jopa miljardin säästön paikka, luopua kaupallisista lisennseistä, vapaan lähdekoodin ohjelmistoihin."

      Mitenköhän se olisi mahdollista, kun peruskouluissa ja lukioissa käytetään pääosin oppilaiden omia koneita.

      Noh. 2013 tehdyn selvityksen mukaan kouluissa on noin 1.63 tietokonetta kymmentä oppilasta kohti.

      Opiskelijoita 666300 samana vuonna (peruskoulut ja lukiot yhteensä)

      ~108000 konetta, käyttöaika lienee keskimäärin viisi vuotta

      Rauta ei muutu siitä, millainen kone on käytössä. Opetuksessa käytettävät ohjelmat eivät myöskään muutu kustannuksiltaan.

      Windows office -lisenssi ilman alv:tä volyymiostoina koneiden yhteydessä tekee ehkä 100-150€/kone, vähemmän jos käytetään ilmaista office-ohjelmistoa.

      108000 x 150€ /5v = 3.24M/e vuodessa, tai jos käytetään ilmaista officeohjelmaa, niin kolmanneksen tuosta. Että 1-3 miljoonaa vuodessa voidaan säästää tuon kaavan mukaan.

      Minun puolestani voidaan kyllä käyttää Linuksia, mutta ei kannata odottaa kovin mainittavia taloudellisia etuja siitä. Jos sillä saataisiin ihmiset omaksumaan linuksin käyttöä muuten, sen osalta se voisi olla hyväkin valinta.

      Vertailun vuoksi: valtio tuki eri liikennemuotoja vuonna 2014 yli tuhannella miljoonalla. Tästä "Julkisen liikenteen tuki kohdistuu pääosin linja-autoliikenteeseen (48 %) ja taksiliikenteeseen (45 %)." Eli jos säästöjä halutaan, voitaisiin aloittaa siitä että ihmiset maksaisivat itse omat matkansa.

    • eino_oskari

      Miksi tuota uputuputinta käsitellään Windows-palstalla? Burkina Faso News olisi oikeampi paikka.

      • Siksitäälläkin

        Koska se korvat operaattorin windowslaitteet, josta soneralla tänään hyvä esimerkki, miten windows toimii verkossaan :D

        Kertoo sittä mitä nyky windows on! eli ei sovellu palvelukseen....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4643
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      56
      3210
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2873
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2815
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      6
      2400
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2185
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      21
      1642
    8. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1591
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1538
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1514
    Aihe